O KATEDRE
-
Základné informácie TU
-
Organizované podujatia:
*Seminár Ivana Poliačka s medzinárodnou účasťou
*Medzinárodná konferencia Letiskové vozovky
ŠTÚDIUM
Katedra dopravných stavieb je jednou z nosných katedier a zabezpečuje výučbu povinných, povinne voliteľných a výberových predmetov na Stavebnej fakulte a na Ústave manažmentu STU v Bratislave. Prehľad predmetov so základnými informáciami a linkou na informačný list nájdete v záložke "Štúdium a záverečné práce" alebo priamo TU.
Spoznajte katedru dopravných stavieb cez výberové predmety!
Na rozšírenie svojich vedomostí a doplnenie predpísaného počtu kreditov si môžete zapísať aj výberové predmety, ktoré sú akékoľvek predmety vyučované Stavebnou fakultou, teda aj povinný a povinne voliteľný z iného študijného programu. Katedra dopravných stavieb, podobne ako ostatné katedry, má v ponuke aj niekoľko výberových predmetov, ktoré sú u študentov v obľube. Vďaka nim môže študent už na bakalárskom stupni štúdia preniknúť do základných otázok cestnej, železničnej a leteckej dopravy, projektovania, dopravného inžinierstva a cestného staviteľstva. Ponuka výberových predmetov pre bakalársky a inžiniersky stupeň štúdia TU.
Tešíme sa na vás v novom školskom roku 2023/2024!
|
ŠTÁTNE ZÁVEREČNÉ SKÚŠKY A TÉMY ZÁVEREČNÝCH PRÁC
Aktualizované 21.10.2024
|
KONZULTAČNÉ HODINY
|
AKTUÁLNE
|
* XXVII. Seminár Ivana POLIAČKA s medzinárodnou účasťou úspešne za nami
14.-16.11.2022, Hotel Grand**** Jasná, Nízke Tatry
Tento rok sa uskutočnil už 27. ročník tradičného podujatia Seminár Ivana Poliačka, ktorý organizuje Katedra dopravných stavieb Stavebnej fakulty STU v Bratislave spoločne so Slovenskou cestnou spoločnosťou a hlavným organizačným garantom Kongres STUDIO, spol. s r.o.. Po dlhšej dobe sme sa v počte takmer 130 účastníkov stretli osobne v prostredí hotela Grand Jasná v Nízkych Tatrách a aj v online priestore.
Záštitu nad seminárom na počesť významného pedagóga a odborníka v cestnom staviteľstve, aj popredného funkcionára Slovenskej cestnej spoločnosti prevzalo Ministerstvo dopravy a výstavby SR a dekan Stavebnej fakulty STU v Bratislave prof. Ing. Stanislava Unčík, PhD.
Hlavná téma Cestné staviteľstvo v meniacich sa podmienkach bola zvolená na podnet mnohých problémov, zmien a výziev, ktoré nám súčasná doba prináša. Za obdobie posledných viac ako dvoch rokov zažívame viaceré zmeny, ktoré sa priamo premietajú v každom odvetví nášho hospodárstva. Pandémia COVID-19, prudký nárast cien stavebných materiálov, ich nedostatok a (ne)kvalita a v neposlednom rade, aj vojnový konflikt na Ukrajine, ovplyvňujú celé cestné staviteľstvo. Dôležité je prehodnotiť stratégiu plánovania, prípravy a výstavby cestnej infraštruktúry, ako aj priorizáciu projektov. V oblasti materiálového a technologického rozvoja musíme hľadať také riešenia, ktoré zabezpečia požadovanú kvalitu stavebného diela. To je bezprostredne podmienené aj fungujúcim systémom legislatívno-právnych a technických predpisov a ďalších súvisiacich činností.
V rámci podujatia odznelo celkovo 23 prednášok na odborné témy a bol vytvorený priestor pre bohatú odbornú diskusiu.
ODBORNÉ TÉMY SEMINÁRA
T1 Aktuálne problémy v procese prípravy, výstavby a prevádzky cestnej infraštruktúry
Ceny a nedostatok stavebných materiálov. Predprojektová príprava a projektová dokumentácia. Legislatíva. Plánovanie rehabilitácie vozoviek.
T2 Konštrukcie, materiály a technológie
Kvalita – nekvalita cestných stavebných materiálov. Materiály a technologické trendy. Recyklácia a opätovné použitie materiálov. Skúšobníctvo a kontrola kvality. Technológie na obnovu cestnej siete.
T3 XXVII. Svetový cestný kongres PIARC v Prahe 2023
Informácie o pripravovanom podujatí
|
Otvorenie seminára organizačným garantom,
Ing. Blanka Lukáčková
|
|
|
* XXII. ročník súťaže Študentskej vedeckej a odbornej činnosti stavebných fakúlt ČR a SR
Dňa 21. apríla 2022 sa na Stavebnej fakulte uskutočnilo fakultné kolo Študentskej vedeckej konferencie. Katedra dopravných stavieb vytvorila samostatnú sekciu, v ktorej súťažilo šesť prác. Študenti sa vo svojich prácach zamerali na rôzne problematiky v oblasti dopravných stavieb. Od projekcie cestných komunikácii, analýzy cyklistickej a leteckej dopravy až po prácu v laboratóriu. Po odprezentovaní prác komisia vybrala dve práce, ktoré postúpili do medzinárodného kola. Prvé miesto získali študentky druhého ročníka odboru IKDS Rebecca Vajašová a Barbora Medelská pod vedením Ing. J. Takácsa s prácou Analýza vývoja cyklistickej dopravy v Bratislave. Z druhého miesta postúpila študentka druhého ročníka odboru NKS Bc. Natália Minarovičová pod vedením Ing. G. Bálinta, PhD. s prácou Obchat cesty I. triedy v území bez železničnej dopravy. |
Víťazky fakultného aj medzinárodného kola ŠVK - R. Vajašová a B. Medelská
|
|
Postupujúce práce zastupovali Stavebnú fakultu v medzinárodnom kole, ktoré sa konalo dňa 19. mája 2022 a organizovala ho naša Stavebná fakulta. Okrem študentov z STU Bratislava sa zúčastnili aj študenti zo ŽU Žilina, TU Košice, ČVUT Praha, VUT Brno a VŠB-TU Ostrava. Aj napriek vysokej konkurencii dokázali študentky Vajašová a Medelská uspieť a získať pekné prvé miesto, čím sa zaradili len medzi dve práce z našej Univerzity, ktoré obsadili prvé miesto v rámci medzinárodného kola.
Všetkým zúčastnením študentom a študentkám gratulujeme a prajeme veľa ďalších úspechov v ich štúdiu na jednotlivých Univerzitách.
Tešíme sa na ďalší ročník, kde radi privítame študentov, ktorí sa prihlásia súťažiť v našej sekcii.
Ing. Jakub Takács
|
* Katedra dopravných stavieb na druhom Dni otvorených dverí
Katedra dopravných stavieb sa štandardne zapája do rôznych propagačných podujatí fakulty a tak tomu bolo aj na druhom Dni otvorených dverí, ktorý sa konal 2.6.2022. Hlavné informácie o podujatí a fotogalériu si môžete pozrieť TU.
Zástupcovia katedry pripravili pre študentov ukážky niektorých aktivít, ktorým sa venujú v rámci pedagogickej a vedecko-výskumnej činnosti a rovnako sa im môžu venovať aj študenti v rámci svojich záverečných prác a prác ŠVK. Prakticky bolo prezentované meranie hladín zvuku, ktoré je možné použiť nielen pre dopravné stavby, ale pre všetky oblasti stavebníctva. Jednoduché laboratórne alebo terénne skúšky mohli záujemci vidieť v bloku A v laboratóriách, ktoré sú súčasťou Univerzitného vedeckého parku STU. Tu už niekoľko rokov po sebe pripravujeme spolu s kolegami z katedry kovových a drevených konštrukcií ukážky jednoduchých meraní, z ktorých si niektoré môže vyskúšať každý. Takto mohli študenti na vlastné oči vidieť skúšky pre stanovenie povrchových vlastností vozovky – meranie drsnosti povrchu kyvadlom a stanovenie hĺbky makrotextúry; a základné skúšky kameniva, asfaltových spojív a asfaltových zmesí. Kolegovia z katedry kovových a drevených konštrukcií predviedli trhaciu skúšku ocele a statické a dynamické meranie experimentálneho modelu mostnej konštrukcie.
Ďakujeme všetkým študentkám a študentom, ktorí sa na nás prišli pozrieť, mali na nás otázky, nebáli sa vyskúšať niektorý z experimentov...a veríme, že sa stretneme na pôde fakulty a katedry už v najbližšom období.
Na príprave a realizácii aktivít sa podieľali za dopravné stavby S. Cápayová, M. Šulík a J. Takács a za kovové a drevené konštrukcie T. Klas, M. Magura a R. Štecák.
Ing. Silvia Cápayová, PhD.
|
|
Meranie hladín hluku zvukomerom (M. Šulík, J. Takács)
|
|
|
|
Laboratóriu cestných stavebných materiálov
|
Laboratórium katedry kovových a drevených konštrukcií
|
|
|
Laboratórium katedry kovových a drevených konštrukcií
|
Kolektív KDOS a KKDK
(M. Neusch, R. Štecák, T. Klas, S. Cápayová, M. Magura)
|
|
* Online prednáška z praxe:
SÚČASNÉ PRÁVNE A TECHNICKÉ POŽIADAVKY NA STAVEBNÉ VÝROBKY
Predmet Posudzovanie kvality dopravných stavieb určený pre 2. ročník inžinierskeho štúdia študijného programu NKS-DOS sa zameriava na získavanie znalostí a vedomostí o metódach zabezpečovania kvality v dopravnom staviteľstve a na rozšírenie vedomostí aj v oblasti experimentálneho overovania cestných stavebných materiálov a technológií. Okrem štandardnej výučby formou prednášok a cvičení, či už vo forme zadaní alebo praktických cvičení v laboratóriu, býva zvykom obohatiť pedagogický proces aj o poznatky z praxe a ponúknuť priestor odborníkom. Každoročne realizovaná exkurzia do priestorov niektorého z akreditovaných laboratórií, na obaľovaciu súpravu asfaltových zmesí a betonáreň nebola v tomto školskom roku stále možná, preto sme boli radi, že pozvanie na prednášku pre študentov v online priestore prijala pani Ing. Daša Kozáková, námestníčka pre certifikáciu v spoločnosti TSÚS, n. o. (Technický a skúšobný ústav stavebný), Bratislava.
V prednáške na tému „Súčasné právne a technické požiadavky na stavebné výrobky“, ktorá odznela 29.4.2021, sa študenti bližšie oboznámili s oblasťami:
- základné právne predpisy, ako je napr. Zákon č. 133/2013 Z. z. Zákon o stavebných výrobkoch a o zmene a doplnení niektorých zákonov;
- druhy noriem a harmonizácia slovenských technických noriem s európskymi normami;
- druhy skúšok v stavebníctve v súlade s STN 73 2031,
- povinnosti výrobcov pred zavedením ich stavebných výrobkov na trh – systém posudzovania parametrov;
- podmienky uvádzania stavebných výrobkov na trh;
- požiadavky na stavebné výrobky pred výberovým konaním a
- kontrola stavebných výrobkov pri vyhodnotení výberového konania a pri realizácii stavieb.
Prednáška poskytla študentom možnosť skĺbiť teoretické základy s poznatkami z praxe, ktoré môžu následne uplatniť aj vo svojom budúcom zamestnaní.
|
* Knižná publikácia DOPRAVA A URBANIZMUS - Dostupnosť v meste
Tibor Schlosser a kol.
Milé študentky, milí študenti,
vážené kolegyne, vážení kolegovia!
Katedra dopravných stavieb pripravila v roku 2020 pre širokú verejnosť publikáciu, ktorej cieľom je predostrieť spojený obraz pri riešení problematiky územia a dopravy na nej. Spája činnosti dopravy a urbanizmu a snaží sa ich definovať cez dostupnosť ľudí na území alebo dostupnosť územia pre ľudí. Publikácia v rámci dopravy a urbanizmu upriamuje pozornosť na malý prvok, ktorý vo svete už niekoľko desaťročí rezonuje a stále výraznejšie „vytvára problémy“ pre menej skúsených stratégov, ktorí ovplyvňujú rozvoj urbanizovaného územia, či už malej zóny, obce či regiónu, alebo aj štátu. Autori predkladajú analýzu základnej nevyhnutnosti na území, kde už pri územnom plánovaní treba komplexne riešiť územné nároky na priestorové usporiadanie a funkčné využitie spolu s dopravnými a prepravnými požiadavkami ľudí. Potreby ľudí treba poznať v dostatočných detailoch. Inak „zmrzačíme“ svoje mestá na niekoľko generácií. Každé územie aj keď rieši z hľadiska zóny len bodový problém zastaveného územia či tvorbu veľkých zmien usporiadania a funkcií, jeho detaily nemožno riešiť bez dostatočne podrobných súvislostí vytvárajúce prepravné vzťahy ľudí na riešenom území s rôznymi zdrojmi a cieľmi s ich premietnutím na dopravné požiadavky. A pritom by sme mali vedieť povedať ako zasiahneme našimi zmenami susedov – susedné zóny či mestské časti, ale aj obce. Viac
Monografia poslúži študentom na prehĺbenie si poznatkov v oblasti územného plánovania, dopravného inžinierstva, prognózy a projektovania v intenciách udržateľnej mobility. Publikácia nájde uplatnenie na Stavebnej fakulte STU pri predmetoch, ktoré zabezpečuje Katedra dopravných stavieb:
- Dopravné systémy v území
- Dopravné staviteľstvo
- Mestské komunikácie
- Dopravné plánovanie a Dopravné prognózovanie
- Urbanizmus a územné plánovanie
- Ekológia mestských sídiel a dopravný urbanizmus.
Určite si publikácia nájde študentov na sesterských technických univerzitách na Slovensku a v Česku.
Súčasne publikácia môže osloviť aj odborníkov a zamestnancov mestských a miestnych úradov našich obcí a z nej čerpať spôsoby ako pripraviť a zhodnotiť komplexne vlastné stabilizované čo rozvíjajúce sa zóny.
Knihu si bude možno objednať cez Združenie Inteligentné dopravné systémy Slovensko na adrese info@dotis.sk a potom vyzdvihnúť priamo na našej Katedre dopravných stavieb prípadne zaslať poštou.
Inak publikácia bude prístupná aj cez internetové kníhkupectvá Martinus a Panta Rhei ako v predajni JAGA na našej fakulte.
doc. Ing. Tibor Schlosser, CSc.
|
* Ocenenie UNIZA učebnica roka 2020 CEMENTOBETÓNOVÉ VOZOVKY A SPEVNENIA DOPRAVNÝCH PLÔCH
M. Decký - A. Zuzulová a kol.
V decembri 2020 bolo rektorom Žilinskej univerzity v Žiline, prof. Ing. Jozefom Jandačkom, PhD., udelené autorom (vrátane Ing. A. Zuzulovej, PhD.) publikácie Ocenenie za rok 2020 v kategórii: Publikačná činnosť "vysokoškolská učebnica".
Druhé prepracované vydanie učebnice Cementobetónové vozovky a spevnenia dopravných plôch je určené najmä poslucháčom študijných programov z oblasti inžinierskych stavieb. Publikácia okrem svojho primárneho edukačného zamerania má ambíciu byť využiteľnou odbornou verejnosťou pri navrhovaní cementobetónových (CB) vozoviek so zohľadnením najnovších vedeckých poznatkov. Z tohto dôvodu boli do tohto vydania zaradené kapitoly 6 a 7 Navrhovanie a posudzovanie CB vozoviek, 9 Inovatívne kompozitné materiály vozoviek a 11 Building Information Modeling v dopravných stavbách renomovaných odborníkov z praxe. Autori pri písaní tejto učebnice vychádzali z nimi dlhodobo presadzovanej výskumnej a edukačnej premisy a to že, vozovky majú byť navrhnuté, postavené, spravované, udržiavané, recyklované, likvidované za primeranú cenu, v primeranej kvalite, rešpektujúc relevantné požiadavky užívateľov, obyvateľov ich okolia a zásady trvalo udržateľného rozvoja počas celého životného cyklu. Učebnica je písaná v plnej kompatibilite s ustanoveniami cestného zákona uvádzajúceho, že navrhovanie pozemných komunikácií sa vykonáva podľa platných STN, technických predpisov a objektívne zistených výsledkov výskumu. Autori do knihy zapracovali súvzťažné výsledky ich dlhoročných výskumných aktivít umožňujúcich ekonomickú a environmentálnu optimalizáciu konštrukcií CB vozoviek a spevnení dopravných plôch.
|
* Propagácia stavebnej fakulty na podujatí DNI KARIÉRNEHO PORADENSTVA
V priestoroch Múzea dopravy v Bratislave sa 25. júna 2019 uskutočnilo podujatie s názvom Kam po skončení základnej školy - ŠTUDUJ DOPRAVU. Cieľom spoločného podujatia Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky v spolupráci so železničnými spoločnosťami, vybranými strednými odbornými školami, univerzitami a regionálnymi partnermi bolo zvýšiť záujem žiakov základných škôl o štúdium na stredných odborných školách a o prácu v oblasti dopravy, ktorá je odvetvím poskytujúcim záruku profesionálneho uplatnenia. Pripravený bol aj bohatý sprievodný program. Okrem Bratislavy sa podujatie uskutočnilo aj v Košiciach (4.-5.5.2019), Vrútkach (16.5.2019) a v Trnave (3.10.2019).
Na účasť na podujatí bola už tretí rok po sebe oslovená aj Stavebná fakulta, zastúpená Katedrou dopravných stavieb. V stánku fakulty mohli záujemci získali informácie o možnostiach štúdia po skončení strednej školy, o študijných odboroch, výskume, aktivitách, možnostiach aktívneho zapojenia sa v rámci rôznych výskumných projektov, účasti na konferenciách a zaujímavých exkurziách prepájajúcich teóriu a prax. Záujemcom boli k dispozícii aj prezentačné predmety, informujúce o jednotlivých študijných odboroch a nápomocné pri orientácii v štúdiu, bývaní a ďalších aktivitách na Stavebnej fakulte. Mladí študenti mali mnoho otázok a dúfame, že sa s viacerými z nich o pár rokov stretneme na pôde Stavebnej fakulty.
Bližšie informácie nájdete na web stránke Ministerstva dopravy a výstavby SR Dni kariérneho poradenstva.
|
* ELEKTROMOBILITA A DOPRAVA 2018
Seminár, ktorého cieľom je oboznámiť autorizovaných stavebných inžinierov a ostatných záujemcov pôsobiacich v oblasti Dopravné stavby, mestské inžinierstvo a územné plánovanie s najnovšími poznatkami a trendami pri využití elektromobility a jej dopadmi na územno- a dopravno-plánovaciu prax. Bližšie informácie TU.
|
* Účasť študentov na workshopeCITY AND TRAFFIC 2017 v Belehrade
V termíne 10.-14.7.2017 sa na Fakulte dopravy a dopravného inžinierstva, Univerzity v Belehrade (Srbsko) konal po prvýkrát študentský workshop City and Traffic. Ten sa koná pravidelne od roku 1996 a Slovenská republika ho usporiadala v rokoch 1997, 2001 a 2013. Tento rok sa zúčastnili študenti zo Slovenska, Maďarska, Rakúska, Poľska, Litvy, Česka, Slovinska, Nemecka a Srbska.
Workshop sa zaoberal špecifickými problémami mestskej dopravy v meste Belehrad. Tímy reprezentujúce každú krajinu pozostávali z učiteľa a piatich študentov, ktorí pracovali v zmiešaných tímoch. Týmto spôsobom, okrem podpory spolupráce medzinárodných študentov a výskumných inštitúcií, workshop prispieva k výmene odborných skúseností v oblasti dopravného inžinierstva a interkultúrnej výmeny.
Viac informácií na cityandtraffic.rs a city and traffic 2017
|
* Spoluúčasť na príprave medzinárodnej konferencie o verejnej a osobnej doprave VOD 2017
Medzinárodná konferencia o verejnej osobnej doprave VOD, ktorá sa už tradične koná v októbri v Bratislave, má už svoju históriu, tradíciu aj poslanie. Toto úspešné odborné podujatie poskytuje priestor a dáva príležitosť odborníkom z praxe, zo štátnej správy, samosprávy, ako aj z výskumných inštitúcií a z prostredia akademickej obce, aby sa každoročne stretli, vymenili si skúsenosti a nadviazali nové pracovné kontakty v tejto oblasti. Aktuálne tematické okruhy, rovnako ako v minulých rokoch, poskytujú príležitosť na prezentáciu poznatkov a skúseností z praxe a zameriavajú sa na hľadanie riešení, ako môže VOD – najmä železničná, autobusová, mestská hromadná, ale aj nemotorová doprava, prispieť k udržateľnej mobilite v mestách a regiónoch.
Termín konferencie: 23.-24.10.2017
Miesto konania: Bratislava, Hotel Chopin***
1. informácia TU
Predbežná prihláška TU
|
* NÁVŠTEVA Z TECHNICKEJ UNIVERZITY Z HONG KONGU
Dňa 25. apríla 2017 sme na našej Stavebnej fakulte STU prijali návštevu profesora pp. Kwok L. Tsui a docenta Kwai-Sang Chin zo City University of Hong Kong. Na základe ich požiadavky predpokladanej spolupráce s Katedrou systémového inžinierstva a manažmentu, Centra pre inžinierstvo informačných systémov tejto univerzity (vo svetovom rankingu je na 55. mieste), oslovili v tomto zmysle Katedru dopravných stavieb SvF STU. pokračovanie
|
* EXKURZIE v letnom semestri 2016/2017 kliknite TU!
|
* NÁVŠTEVA ŠTUDENTOV Z FÍNSKA
Dňa 4.4.2017 navštívilo našu fakultu 24 študentov 1. ročníka bakalárskeho stupňa štúdia a štyria učitelia z Häme University of Applied Sciences (HAMK), Hämeenlinna, Fínsko. Záujem o našu fakultu prejavili už koncom januára. Chceli sa dozvedieť viac o forme a možnosti štúdia aj praxe na fakulte. Zaujímala ich predovšetkým oblasť bezpečnosti a plánovania v dopravnom inžinierstve, aj oblasť laboratórneho overovania vlastností cestných stavebných materiálov a diagnostiky vozoviek. pokračovanie
|
* ÚSPECH ŠTUDENTOV NKS-DOS NA KONFERENCII FÓRUM KOĽAJOVEJ DOPRAVY
Študenti 2. ročníka študijného programu NKS-DOS, ktorí majú diplomové práce na Katedre dopravných stavieb sa aktívne zúčastnili medzinárodnej konferencie Fórum Koľajovej dopravy (http://www.fkd.sk/sk/), ktorá sa konala 14.-15.3.2017 v Bratislave. V rámci programu konferencie bola aj prehliadka študentských prác troch technických univerzít na Slovensku. Naši študenti sa prezentovali prácami, v rámci svojich diplomových prác. S vlastnými postermi sa zúčatnili študenti: Bc. Enikö Pomichal, Bc. Matej Koštial, Bc. Tomáš Jančár, Bc. Matúš Borš a Bc. Norbert Nemec. Ocenenie získali práce M. Koštiaľa a kolektívu M. Borš a N. Nemec. (foto). Súčasne študenti vypracovali aj odborný príspevok pod dohľadom p. Tibora Schlossera, ktorý bol prednášaný v rámci programu konferencie.
|
|