Katedra globálnej geodézie a geoinformatiky a Katedra vodného hospodárstva krajiny aj tento rok spoločne organizujú oslavu Medzinárodného dňa geografických informačných systémov (GIS Day) so zaujímavými prednáškami a workshopmi od odborníkov z praxe.
GIS Day na SvF sa uskutoční v utorok 15.11.2022 od 15:30 v miestnosti B316 (BAT) na Stavebnej fakulte STU. Zároveň bude možné pripojiť sa online cez platformu Google Meet >>> https://meet.google.com/rvz-eckq-sdi?authuser=0&pli=1
Program:
15:30 začiatok, úvodné slovo
15:40-16:05 Ivana Ivanová (Curtin University, Australia): Delíme sa o (priestorové) dáta FAIRovo? (online)
16:05-16:30 Lenka Starková (Západočeská univerzita v Plzni): Středověké městské aglomerace v Iráku v kontextu archeologického dálkového průzkumu Země
16:30-16:50 Dean Djokic (ESRI, California): Arc Hydro tools for geomorphologic terrain characterization and hydrographic feature extraction (online, anglicky)
prestávka 10 min
17:00-17:20 Martin Kubáň (KAJO s.r.o.): Web GIS aplikácia na vyhľadávanie Nature Based Solutions vo vašom okolí
17:20-17:45 Jaroslav Burian (Univerzita Palackého v Olomouci): Mapy a GIS v outdoorových aktivitách
prestávka 15 min.
18:00-19:30 Martin Tuchyňa (Ministerstvo životného prostredia Slovenskej republiky): INSPIRE ESPUS workshop "DPZ & Copernicus"
Predstavenie prednášajúcich:
Ivana Ivanová (Senior Lecturer/FrontierSI Research Fellow, Spatial Sciences, School of Earth and Planetary Sciences, Faculty of Science and Engineering, Curtin University, Perth, Australia): Delíme sa o (priestorové) dáta FAIRovo?
Od roku 2016 má vedecký, ale aj geoinformatický svet plné ústa princípov FAIR (Findable, Accessible, Interoperable, Reusable, čiže Vyhľadateľné, Prístupné, Interoperabilné a Opakovane použiteľné). Presnejšie toho, že pre zabezpečenie otvorenej vedeckej, alebo všeobecnejšie informačnej spoločnosti, vedecké a iné digitálne artefakty musia byť FAIR. Pre nás znalcov a budovateľov priestorových informačných infraštruktúr (napr. slovenská NIPI alebo európska INSPIRE) sú princípy FAIR „stará známa vystupujúca pod novým menom“ – veď štandardy, interoperabilita a metadáta nám už od konca 90tych rokov minulého storočia zabezpečujú FAIR zdieľanie priestorových dát, informácií a služieb. V tejto prezentácii sa pozrieme na to, či je to naozaj tak.
Lenka Starková (Katedra archeologie, Západočeská univerzita v Plzni): Středověké městské aglomerace v Iráku v kontextu archeologického dálkového průzkumu Země
Politická a společenská situace posledních let nasměrovala blízkovýchodní archeologii mnohem více do pozice ochranné složky historického dědictví. Rozsáhlé válečné konflikty velmi často brání plnohodnotnému terénnímu archeologickému výzkumu a v mnoha případech je jediným způsobem detekce a dokumentace památek nepřímý přístup, založený na datech dálkového průzkumu Země a využití tzv. multi-temporal GIS. Archeologická prospekce městských lokalit Blízkého východu je specifickým tématem, který se výrazně liší od tradičnějších výzkumů otevřené krajiny, primárně založených na vyhledávání a základní dokumentaci archeologických lokalit. Příspěvek představí metodické rozdíly v oblasti zpracování dat dálkového průzkumu Země mezi zaniklými a živými historickými městy v severním Iráku (lokality Kona Machmúr, Mosul). V případě opuštěných měst lze sledovat postup, který vede od komplexní analýzy lokality a mapování městské dispozice k podrobné prospekci individuálních architektonických struktur. Důležitým analytickým nástrojem pro vysoce přesnou detekci morfologických aspektů jednotlivých objektů, je využití metody, založené na variabilních algoritmech vizualizace rastrů (obvykle používaných při analýze datových dat leteckého laserového skenování). V případě města Mosul bude představeno mapování městské zástavby a možnosti extrakce DEM na bázi stereoanalýzy satelitních dat vysokého rozlišení.
Lenka Starková v současné době pracuje jako odborná asistentka na katedře archeologie Západočeské univerzity v Plzni a jako externistka na katedře historie Palackého univerzity v Olomouci. Specializuje se na krajinnou a digitální archeologii, dálkový průzkum Země, GIS a 3D modelování. V posledních letech se zaměřuje na neinvazivní archeologický výzkum Blízkého východu, výzkum konfliktních areálů a změn sídelních struktur v důsledku válečných konfliktů.
Dean Djokic (ESRI): Arc Hydro tools for geomorphologic terrain characterization and hydrographic feature extraction
Arc Hydro has over 50 tools built on top of Esri’s desktop platform that can be used for terrain characterization and hydro feature extraction. The presentation will discuss some of the current and future tools and workflows that can be used both for stream and wetland identification. Besides more traditional tools, machine learning techniques will be discussed as well.
Dr. Djokic joined Esri's Professional Services Division as an applications developer and consultant in 1996 after 15 years in civil engineering consulting and academic practice. He has more than 30 years of GIS experience, specializing in GIS integration and water resources application development. Dr. Djokic is principal consultant and leads the Arc Hydro development team.
Martin Kubáň (KAJO s.r.o.): Web GIS aplikácia na vyhľadávanie Nature Based Solutions vo vašom okolí
V rámci príspevku bude predstavená open-source web GIS aplikácia, ktorá funguje na mapovom podklade (OpenStreetMap), kde je možné zadať svoju lokalitu a zobraziť si, aké Nature Based Solutions sa tam nachádzajú, čo by bolo vhodné vybudovať či akými prírodnými živlami je táto lokalita ohrozená. Nature Based Solutions sú riešenia inšpirované prírodou a zdravými ekosystémami, ktoré zároveň prinášajú spoločenské, environmentálne a ekonomické výhody.
Martin Kubáň je hydrológ, ktorý absolvoval doktorandské štúdium na Katedre vodného hospodárstva krajiny (SvF STU). Venuje sa modelovaniu zrážkovo-odtokového procesu, vplyvu klimatickej zmeny na manažment vodných zdrojov a využitiu diaľkového prieskumu v hydrologickom modelovaní. KAJO s.r.o. je agilná konzultačná spoločnosť so sídlom na Slovensku. Od svojho založenia v roku 2011 sa rozvinula do rešpektovanej organizácie s viacerými medzinárodnými aktitivtami. Vo svojom tíme má environmentálnych a rizikových analytikov, geografov, expertov na komunikáciu, počítačových a dátových vedcov, ako aj webových a grafických dizajnérov.
Jaroslav Burian (Univerzita Palackého v Olomouci): Mapy a GIS v outdoorových aktivitách
V prezentaci jsou představeny vybrané možnosti využití moderních technologií (mapy, mapové aplikace, prostorová data, GIS, mobilní zařízení, online tracking, atd.) v oblasti outdoorových sportovních aktivit. Prezentace je postavena na popisu existujících komerčních řešení s důrazem na použitá data, metody jejich zpracování a způsoby vizualizace. Příklady jsou čerpány především z praktických zkušeností prezentujícího.
Jaroslav Burian působí Katedře geoinformatiky PřF UP v Olomouci jako docent geoinformatiky. Zabývá se především implementací geoinformačních technologií do prostorového plánování a analýzami, modelováním městského prostředí pomocí kvantitativních metod. Od roku 2009 vyvíjí software Urban Planner, určený pro modelování scénářů potenciálu území, který byl prakticky nasazen v několika městech a krajích. Ve volném čase je nadšený hudebník a všestranný sportovec, který mapy a GIS využívá při mnoha outdoorových aktivitách, zejména při horolezectví, běhu a cyklistice.
https://www.geoinformatics.upol.cz/
Martin Tuchyňa (Ministerstvo životného prostredia Slovenskej republiky): INSPIRE ESPUS workshop zameraný na tému "DPZ & Copernicus"
Podujatie účastníkom ponúkne výber podstatných informácií o témach Diaľkového prieskumu Zeme a programu Copernicus zameraného na pozorovanie Zeme (najmä prostredníctvom satelitov), so špecifickým zameraním na akademickú pôdu. Workshop prinesie informácie o možnostiach vyhľadávania, prístupu a vybraných možnostiach využitia družicových snímkov v aplikačnej praxi.
Ciele workshopu:
- Uviesť témy DPZ a Copernicus študentom,
- Predstaviť vybrané dostupné GIS nástroje pre spracovanie údajov DPZ,
- Predstaviť možnosti získania údajov programu Copernicus,
- Praktické ukážky,
- Diskusia o možnostiach využitia tém v aplikačnej praxi.
inspiresr.sazp.sk/clanky/pozvanka-na-5-inspire-espus-workshop