Publikačná etika zahŕňa zásady správania pri zverejňovaní výsledkov vedeckého výskumu alebo inej vedeckej práce so zameraním na riešenie morálnych otázok.
Etický výskum je:
- čestný – šírené výsledky výskumu sú pravdivé,
- etický – v súlade s ľudskými právami a zásadami ochrany zvierat,
- transparentný – nie sú publikované skreslené výsledky,
- jedinečný – citovaním predchádza plagiátorstvu,
- férový – uznané a zmienené sú prínosy všetkých autorov.
Publikačnou etikou sa okrem iných zaoberá aj organizácia Committee on Publication Ethics (COPE).
Neetické správanie sa môže objaviť na strane autorov a autoriek, redaktorov a redaktoriek (napr. zaujatím vo výbere článkov na publikovanie), v procese recenzovania (recenzent/ka napr. zámerne zdržiava vydanie publikácie), na strane orgánov financujúcich výskum a inovácie (napr. snaha zabrániť zverejneniu nepohodlných výsledkov).
Častým problémom je aj nadbytočné publikovanie. Autori a autorky vtedy posielajú rukopis súčasne do viacerých časopisov. Túto prax zakazujú samotné časopisy. Pozor si treba dať aj na tzv. “salami slicing” alebo salámové publikovanie. Salami slicing znamená, že autori a autorky zverejnia rôzne výsledky z jedného výskumu vo viacerých publikačných výstupoch. Vtedy však musia citovať aj vlastné výskumy, ktoré už boli vydané. V opačnom prípade ide o autoplagiátorstvo.
Neetické prístupy k autorstvu zahŕňajú pojmy “gift”, “guest” a “ghost authorship”. Gift authorship je uznanie autorstva osobe, ktorá k výskumu podstatne neprispela a zaradenie medzi autorov pomôže predovšetkým jej kariére. Guest authorship má za cieľ zvýšiť šancu na publikovanie článku alebo jeho kredibilitu tým, že ako autor/ka je označená významná osoba vo vednom odbore, ktorá podstatne neprispela k výskumu. Naopak, v prípade ghost authorship osoba, ktorá k výskumu prispela podstatne, nie je zaradená medzi autorov publikácie. Viac informácií nájdete v infografike “Signs that might indicate authorship problems”.
Ako autori či autorky musia byť uvedené osoby,
- ktoré podstatne prispeli k výskumu, jeho konceptu alebo návrhu,
- ktoré sú zodpovedné za zber a spracovanie údajov, ich analýzu a interpretovanie,
- ktoré sú zodpovedné za podstatnú časť tvorby, revíziu a záverečné písanie,
- ktoré schválili finálnu verziu textu.
Informácie pochádzajú z priloženej prezentácie Publication Ethics od Júliusa Šoltésza a Lýdie Matiaškovej.
Ďalšie zdroje o publikačnej etike:
- KNECHT, Petr a Dominik DVOŘÁK. Etika vědecké práce a publikování pro mírně pokročilé. In: Pedagogická orientace [online]. Brno: Česká pedagogická společnost o.s., 2013, roč. 23, č. 4, s. 554-578. ISSN 1211-4669. doi:10.5817/PedOr2013-4-554. Dostupné na: https://www.muni.cz/vyzkum/publikace/1124449
- Vedecká a publikačná etika. In: DOBBERSTEINOVÁ, Jitka, Simona Hudecová a Zuzana Stožická. Sprievodca svetom vedeckého publikovania [online]. Bratislava: Centrum vedecko-technických informácií SR, 2019, 294 s. ISBN 978-80-89965-17-5. Dostupné na: https://zenodo.org/record/3236329#.YzWS13ZByUk