Spoluorganizovali sme nasledovnú konferenciu:
Aktuality a oznamy
Náš doktorand získal štipendium na univerzite na Taiwane
Doktorand našej katedry Michal Kuruc sa zúčastňuje 4-mesačnej stáže na Department of Civil Engineering, National Ilan University, Yilan, Taiwanu u prof. Wei-Ting Lina. Témou jeho práce na stáži sú multifunkčné stavebné materiály a 3D tlač.
Medzinárodný seminár PHYSICAL AND MATERIAL ENGINEERING 2024
V dňoch 4.-6. septembra sa konal pravidelný každoročný medzinárodný seminár Physical and Material Engineering, ktorý tento rok usporiadala Katedra fyziky Fakulty Stavební ČVUT v Prahe. Okrem našej katedry sa zúčastnila ešte aj Katedra fyziky fakulty stavební VUT v Brne. Budúci rok seminár prebehne na južnej Morave.
Stáž z IMT Nord Europe – Université de Lille
Od 1.7. do 27.9.2024 na katedre MIF pôsobila Floriane de Boisset ako stážistka. Je študentkou Ecole nationale supérieure Mines-Télécom Lille Douai (člen aliance EULiST). Vykonávala výskum v modelovaní vplyvu materiálu s fázovou premenou pridaného v stenách na teplotu v miestnosti 3 x 3 m² v Bratislave. Vo svojej správe zo stáže uviedla:
“My internship in Slovakia significantly enhanced my understanding of thermal building science and the application of phase change materials in construction. Through the development of various thermal models, I learned how to optimize indoor temperature regulation using different PCM configurations. This experience not only deepened my technical expertise but also strengthened my ability to work autonomously, solve complex problems, and communicate in a professional setting. The intercultural and professional experiences further enriched my internship, allowing me to adapt to new work environments and understand different professional approaches. Overall, this internship has been a crucial step in my development as an engineer, equipping me with valuable skills for future work in energy-efficient building technologies.”
Prvé medzinárodné školenia sa uskutočnili s podporou KMiF v rámci projektu The Bridge podporeného z programu Erasmus
Od 1. do 5. Júla 2024 sa v rámci projektu The Bridge podporeného z programu Erasmus + https://thebridgeproject.org.ua/en uskutočnilo vzdelávanie pre ukrajinských profesorov v kontexte BIM technológií, ktoré majú byť začlenené do vzdelávacích programov Stavebného inžinierstva. Okrem hlavného programu týždňa venovaného intenzívnemu šírenia poznatkov o inovatívnych technológiách pre stavebníctvo a projektovanie sa uskutočnilo administratívne stretnutie s vedením fakulty s cieľom rozvíjať spoluprácu nielen v rámci vzdelávania, ale aj vo výskumných a vedeckých projektoch.
Čerství bakalári z celého sveta pod koordináciou KMiF s inováciami v materiáloch na báze mycélia
Medzinárodné prezentácie na katedre
Dňa 17.06 sme mali na našej katedre medzinárodných hostí z Chorvátska a Alžírska. Chorvátsky hostia zastupovali Univerzitu Sever a spoločnosť Metal Center Čakovec - dr. sc. Kristína Moskalová a dr.sc. Mário Šercer. Kolegovia tu prezentovali svoju činnosť špecializovanú na výskum a vývoj v rámci kovopriemyslu.
Ďalšia prezentácia bola od alžírskeho kolegu Mgr. Ammar Khelaifa z University of Eloued, ktorý pôsobí na našej katedre v rámci projektu Erasmus ICM. Jeho výskum sa venuje pieskovému betónu z ropných vrtov vystužených polypropylénovými vláknami.
O ďalšej vzdelávacej a výskumnej spolupráci sa diskutovalo a má perspektívnu perspektívu rozvoja.
Návšteva zo Švédska
V dňoch 22. a 23. februára sa na našej katedre konala návšteva Dr. Janky Kovačíkovej z Linnaeus univerzity (Växjö, Švédsko). V rámci vzájomného predstavenia činností katedier Dr. Janka Kováčiková odprezentovala svoj výskum na tému „Utilisation of Wood-Based Biocomposites in Robotic Additive Manufacturing“. Nasledovala diskusia o našej ďalšej spoločnej vedeckej spolupráci ako aj o výskumných a pedagogických možnostiach na pracovisku vo Švédsku. Tieto informácie zaujali našich doktorandov, ktorí zvažujú takúto možnosť v rámci Erazmus pobytov.
Vedecká škola medzinárodného projektu ActaReBuild
Od 19. do 22. septembra 2023 prebiehala na Stavebnej fakulte vedecká škola, organizovaná v rámci európskeho projektu HORIZON – MSCA – 2021 – DN, No. 101072598 – Acoustic and Thermal Retrofit of Office Building Stock in EU ActaReBuild. Vedecká škola pre (nielen) doktorandov bola zameraná na cirkulárne materiály, udržateľné stavebné konštrukcie, tradičné a inovatívne riešenia konverzie budov, ako aj na legislatívu a technické normy.
Event bol otvorený hlavnou koordinátorkou projektu, prof. Monikou Rychtárikovou a počas štyroch dní zabezpečovaný kolegami a doktorandmi pod vedením doc. Vojtecha Chmelíka. Pozvanie prednášať prijali mnohí medzinárodne uznávaní odborníci, ako Rachel Armstrong (KU Leuven), Carl Maywald (Vector Foiltec), Herbert Muellner (TGM Wien), Dirk Jaspaert (BAS bvba), Bruno Depre (IRS Studiebureau BV), Carol Monticelli (Politecnico di Milano), María Machimbarrena (University of Valladolid), Irene Poza (University of Valladolid) a Edoardo Piana (University of Brescia).
Napriek intenzívnemu programu prednášok a cvičení sa celý týždeň niesol v príjemnom a tvorivom duchu a po každej prednáške nasledovala diskusia učiteľa s poslucháčmi. Nasledujúca vedecká škola projektu ActaReBuild bude organizovaná na pražskej ČVUT v januári 2024 a jej témou budú štandardné a alternatívne metódy merania a predikčné metódy v stavebnej fyzike.
Viac informácií o projekte nájdete na webe projektu a tiež na sociálnych sieťach – Facebook, LinkedIn, Instagram a platforme X (Twitter).