Exkurzia v stavebnej firme Porfix - pórobetón, a.s., Zemianske Kostoľany - Nováky
Dňa 04.11.2022 sa študenti druhého ročníka inžinierskeho štúdia študijného programu Technológia stavieb z povinného predmetu Ľahké betóny s garantkou predmetu Dr. Struhárovou zúčastnili exkurzie v stavebnej firme Porfix - pórobetón, a.s., Zemianske Kostoľany - Nováky. Študenti sa oboznámili s jednotlivými vstupnými surovinami použitými pri výrobe, s celým postupom výroby pórobetónu na báze kremičitého piesku, a samozrejme aj s kompletným sortimentom výrobkov aktuálne vyrábaných v danom závode.
CESBP 2022
V dňoch 5. až 7. septembra 2022 Katedra materiálového inžinierstva a fyziky spolu s Ústavom stavebníctva a architektúry SAV zorganizovala na Stavebnej fakulte STU medzinárodné sympózium "5th Central European Symposium on Building Physics - CESBP 2022".
Počas sympózia boli odprezentované pozvané prednášky od svetových odborníkov v oblasti stavebnej fyziky:
Prof. Jan Carmeliet z ETH Zurich s prednáškou "Changing urban climate and impact on building physics"
Prof. Ardeshir Mahdavi z TU Wien s prednáškou "The Human Dimension of Building Science"
Na sympóziu sa zúčastnilo približne 70 účastníkov z rôznych krajín sveta. Paralelne bežali dve sekcie, kde boli prednesené ústne prezentácie a následne prebehli diskusie o výsledkoch výskumu a výmena skúsenosti v jednotlivých oblastiach stavebnej fyziky. V rámci sympózia boli pre účastníkov organizované spoločenské podujatia, ako plavba loďou do Devína a slávnostná večera na Dunaji. Na záver sympózia bolo kolegom z Budapest University of Technology and Economics predané "žezlo" na organizovanie ďalšieho sympózia v roku 2025.
Nový projekt H2020 na Stavebnej fakulte STU
STU - Stavebná fakulta získala prestížny EÚ projekt HORIZON-MSCA-2021-DN (Doctoral Networks) s názvom Acoustic and Thermal Retrofit of Office Building Stock in EU – “ActaReBuild” (actarebuild.eu). Dôležitou súčasťou projektu je tím šikovných školiteľov z Katedry materiálového inžinierstva a fyziky (KMIF) SvF.
Problematika konverzie administratívnych budov na budovy na bývanie je v súčasnosti v EÚ jednou z “hot topics”. Dokonca i nové projekty musia v architektonických súťažiach preukázať spôsob konverzie, tzv. “reuse” na iný účel v budúcnosti a okrem projektovej dokumentácie dodať i informácie o udržateľnosti konštrukcií, ktoré v projekte navrhujú.
Náš projekt sa týka presne týchto tém a momentálne máme otvorených 10 pracovných miest pre EÚ doktorandov v oblasti stavebnej fyziky, denného osvetlenia, stavebnej akustiky, vetrania budov, udržateľných stavebných materiálov a komponentov budov, hodnotenia ich životného cyklu, bio-, meta- a recyklovaných materiálov a najmä moderných fasád a bio-fasád.
Pre každého, kto by sa rád vrhol na PhD. štúdium v tejto oblasti, za veľmi pekný plat a s možnosťou pracovať v medzinárodnom tíme, neváhajte kontaktovať doc. Vojtecha Chmelíka z KMIF (vojtech.chmelik@stuba.sk), zástupcu projektu za STU Bratislava, príp. hlavnú koordinátorku projektu prof. Moniku Rychtárikovú z KU Leuven (monika.rychtarikova@kuleuven.be) - pozn.: pokojne aj po slovensky :)
Návšteva kolegov z Poľska
Dňa 21.6. nás navštívili kolegovia z poľskej Lublinskej polytechniky. Okrem diskusie o našej ďalšej spoločnej vedeckej spolupráci nám doc. Grzegorz Lagod predniesol seminár o svojich vedeckých aktivitách ako aj o výskumných a pedagogických možnostiach na jeho pracovisku v Poľsku.
Súčasne na Katedre matematiky a desktiptívnej geometrie predniesla doc. Ewa Lazuka prednášku "Chromaticity of graphs and hypergraphs and their selected applications".
Montované stavby
Študenti 3. ročníka študijného programu Technológia a manažérstvo stavieb sa v rámci povinne voliteľného predmetu Montované stavby s Dr. Alenou Struhárovou počas letného semestra zúčastnili dvoch exkurzií, a to vo firme Prefa Sučany, ktorá sa zaoberá výrobou rôznych druhov prefabrikátov a v Českej republike vo firme, ktorá sa zaoberá realizáciou nízkoenergetických a pasívnych drevostavieb.
Ekologická stavba s aplikáciou technológie konopného betónu. Prehliadka staveniska.
Koncom mája navštívili členovia Katedry materiálového inžinierstva a fyziky stavenisko prvej samostatnej konopnej stavby v Bratislave. Keďže v centre výskumnej činnosti katedry sú technológie šetrné k životnému prostrediu, predpokladá sa úzka spolupráca s výrobcami stavebných materiálov na báze konope. Počas návštevy sa diskutovalo o možných veľkých horizontoch spoločnej spolupráce a vedecko-technických štúdií, ktoré sa majú na mieste realizovať.
Akademické centrum pre ukrajinských utečencov – ACURE:
Členovia katedry materiálového inžinierstva a fyziky sa prihlásili k iniciatíve zriadiť Akademické centrum pre ukrajinských utečencov. Projekt zameraný na zabezpečenie realizácie tohto centra a počiatočných aktivít v jeho rámci podporil dekanát a Vyšehradský fond - Projekt ID #/Titul: V4UA1211, Akademické centrum pre ukrajinských utečencov – ACURE.
V rámci projektu predpokladáme vytvorenie kontaktného miesta pre študentov a profesorov prichádzajúcich na fakultu z Ukrajiny.
Jednou z prvých akcií je letná škola pre nových prichádzajúcich. Plánované aktivity - intenzívne jazykové, odborné a psychologické majstrovské kurzy a workshopy. Akcia bude prebiehať od 10.07.2022 do 15.07.2022 vo fakultnej školiacej základni v Kocovciach.
Toto podujatie bude investovať do rýchlej adaptácie študentov, ktorí sa uchádzajú o ďalšie vzdelávanie na fakulte, a pomôže profesorom začleniť sa do slovenskej výskumnej komunity.
Neváhajte a pridajte sa k facebookovej skupine projektu.
Kontaktné osoby na katedre ohľadom projektu:
Mgr. Maryna Babenko, PhD.
Ing. Jakub Čurpek, PhD.
Účasť na verejnej videokonferencii Stavebná a priestorová akustika:
Štyria členovia katedry materiálového inžinierstva a fyziky (doc. Chmelík, ing. Urbán, ing. Zelem a doktorandka ing. Biskupičová), sa zúčastnili popularizačnej verejnej videokonferencie zameranej na stavebnú a priestorovú akustiku. Cieľom podujatia bolo predstaviť nové trendy v oblasti stavebných materiálov a konštrukčných systémov, ako aj novej technológie na stavebnom trhu a poukázať na najčastejšie chyby pri navrhovaní a realizácií budov z hľadiska akustiky. Konferenciu moderovala prof. M. Rychtáriková, ktorá s hosťami postupne prediskutovala najmä témy spojené s vplyvom súčasných energetických požiadaviek na akustický komfort a materiálmi so špeciálnymi akustickými vlastnosťami. Konferencia bola zakončená panelovou diskusiou na tému problémy z praxe. Celú konferenciu si môžete zo záznamu pozrieť tu.
PHYSICAL AND MATERIAL ENGINEERING 2021
V dňoch 7.-9. septembra sa konal pravidelný každoročný medzinárodný seminár Physical and Material Engineering, ktorý tento rok usporiadala Katedra fyziky Fakulty Stavební ČVUT v Prahe. Okrem našej katedry sa zúčastnila ešte aj Katedra fyziky fakulty stavební VUT v Brne. Budúci rok seminár prebehne na južnej Morave.
Prvé miesto nášho študenta na medzinárodnej študentskej vedeckej konferencii 2021 v Ostrave:
Náš študent Bc. Tomáš Dilik sa vo štvrtok 20.5.2021 umiestnil na prvom mieste v kategórii "05 MI - Materiálové inžinýrství" na medzinárovnej študentskej vedeckej konferencii na Fakulte stavební VŠB-TU v Ostrave, kde prezentoval "Metódy zlepšovania hygroskopických a tepelno-technických vlastností hlinených omietok" pod vedením Ing. Valérie Gregorovej, PhD.. Týmto úspešne reprezentoval nielen našu katedru ale aj celú fakultu, čím prispel k tomu, že v rebríčku úspešnosti univerzít sme dosiahli prvú priečku. Gratulujeme!
Viac informácií môžete nájsť tu.