Prof. Ing. Dr. Oto Dub, DrSc., akademik ČSAV a SAV (1902 – 1979)
Narodil sa 11.októbra 1902 v Uhlířskych Janoviciach, kde absolvoval ľudovú meštiansku školu. Po maturite na Reálke v Prahe roku 1920 pokračoval v štúdiu na Českom vysokom učení technickom v Prahe, ktoré absolvoval v roku 1926 v odbore vodohospodárskom a kultúrnom. Po ukončení štúdia pracoval v Prahe na Ministerstve verejných prác a od roku 1928 v Hydrografickom oddelení Krajinského úradu v Bratislave. V roku 1946 sa stal riaditeľom Štátneho hydrologického ústavu. Od roku 1947 prednášal na Slovenskej vysokej škole technickej na Fakulte inžinierskeho staviteľstva. V roku 1951 sa stal riaditeľom Výskumného ústavu vodohospodárskeho, ktorý bol založený z jeho iniciatívy. V roku 1951 bol menovaný profesorom pre odbor hydrológia a hydraulika a dekanom Fakulty inžinierskeho staviteľstva SVŠT. V rokoch 1953 – 1967 bol vedúcim Katedry hydromeliorácií. V roku 1955 bol zvolený za akademika SAV a v roku 1968 z akademika ČSAV. Bol zakladateľom a prvým riaditeľom Ústavu hydrológie a hydrauliky SAV. Od roku 1964 pôsobil ako predseda Československého výboru pre hydrológiu, vedeckej rady Ministerstva lesného a vodného hospodárstva SSR, podpredseda Komisie pre vodné hospodárstvo prezídia ČSAV. Koordinoval tiež hydrologické pracoviská v celej republike a národný komitét v medzinárodnom hydrologickom programe UNESCO.
Akademik prof. Ing. Dr. Oto Dub, DrSc. patril k významným československým hydrológom, ktorý ako jeden z prvých zavádzal v ČSR metódy vedeckej hydrológie vychádzajúce z fyzikálnej analýzy hydrologických javov a využívajúce teóriu pravdepodobnosti a matematickej štatistiky pri zovšeobecnení skúmaných závislostí. Na Slovensku sa od 1928 podieľal na budovaní hydrologickej služby, venoval sa stanoveniu vodnej bilancie hlavných povodí, vypracovaniu kritérií klasifikácie vodných tokov. Stanovil vzorec zrážkových radov zhodnej periodicity, určil hydrologické oblasti podľa časopriestorového rozdelenia vodnatosti roka, klasifikáciu československých tokov podľa čiar prekročenia minimálnych prietokov, vymedzil vyrovnanosť prietokov slovenských riek, typické hydrologické režimy, dobu ich vodohospodárskej a energetickej využiteľnosti a pod., ktoré vyjadril formou máp (izolínií, elementárnych a minimálnych špecifických odtokov). Výsledky výskumu aplikoval do praxe, spracoval hydrologické podklady na projekciu a výstavbu väčšiny vodných diel a ďalších technických stavieb na Slovensku.
Poznatky a skúsenosti z praxe zhrnul v odborných monografiách a príručkách Limnológia (Bratislava 1953), Terminológia vodného hospodárstva 1–3 (Bratislava 1953 – 55), Všeobecná hydrológia Slovenska (Bratislava 1954), Hydrológia (1969) a iné. Publikoval viac ako 100 vedeckých štúdií a článkov v domácich i zahraničných časopisoch a zborníkoch Geografický časopis, Naša veda, Vodohospodársky časopis, Vodohospodársky zborník, Zemepisný zborník, Životné prostredie a i. Venoval sa tiež popularizácii vedeckých poznatkov, písal heslá do Encyklopédie Slovenska 1 – 6 (Bratislava 1977 – 82) a stal sa aj členom jej redakcie a vedúcim lexikálnej oblasti prírodných vied. Spracoval vysokoškolské učebnice a skriptá Hydrológia, hydrografia, hydrometria (Bratislava, 1957), Vodné hospodárstvo (Bratislava, 1961) a Základy meteorológie a klimatológie (Bratislava, 1963).
Za účasť v odboji, politickú angažovanosť i odbornú a pedagogickú činnosť sa stal nositeľom mnohých štátnych vyznamenaní.
Meno prof. Ing. Dr. Ota Duba, DrSc. nesie naša aula B 103.
Spracovala Mgr. Martina Porubčinová, PhD. (Katedra humanitných vied SvF) v spolupráci so študentmi SvF a s využitím materiálov Archívu STU