Prof. Ing. Dr. Pavel Gál, DrSc.
(1914 – 1979)
Prof. Ing. Dr. Pavel Gál, DrSc. bol významnou osobnosťou, ktorá výrazne prispela ku vzniku Katedry geodézie na SVŠT v Bratislave. Patril k prvým budovateľom SVŠT a Stavebnej fakulty, na ktorej pôsobil takmer 40 rokov (1940 – 1979). Bol priekopníkom vedného odboru fotogrametrie na Slovensku i v zahraničí, pričinil sa o zavedenie odboru fotogrametria do praxe a prednáškami, kurzami a publikáciami prispel k výchove odborných pracovníkov. V rámci svojej odbornej činnosti sa venoval hlavne fotogrametrii a topografii, zameriaval sa na možnosti použitia leteckej fotogrametrie pri mapovaní vo veľkých mierkach.
Narodil sa 22. mája 1914 v Bratislave ako štvrté dieťa Antona Gála a jej manželky Anny Gálovej, rod. Masarikovej. Jeho otec zomrel v prvej svetovej vojne v roku 1915 a o deti sa starala matka. V roku 1941 uzavrel manželstvo s Lujsou Pilátovou, v ktorom narodili traja synovia - Ing. arch. Peter Gál sa narodil v roku 1942 a pracoval ako vedecký pracovník na Slovenskej vysokej škole technickej v Bratislave; Ing. Pavel Gál, ktorý sa narodil v roku 1944 a pracoval ako projektant v Dopravoprojekte a Martin Gál, narodený v roku 1952, ktorý študoval na Slovenskej vysokej škole technickej v Bratislave.
Vzdelanie získal na ľudovej škole v Bratislave v rokoch 1920 -1924. V štúdiu pokračoval na štátnej reálnej škole v Bratislave, kde zmaturoval v roku 1931. Vysokoškolské vzdelanie získal na Českej vysokej škole technickej v Brne v rokoch 1931 – 1935. V júni 1948 obhájil doktorskú dizertačnú prácu na ČVUT a v roku 1965 po obhájení dizertačnej práce "Štúdia k problematike fotogrametrie veľkých mierok" sa stal doktorom vied na SVŠT v Bratislave.
Po skončení štúdia pracoval na Katastrálnom meračskom ústave v Komárne a neskôr v Bratislave až do roku 1946. Zamestnanie prerušil v rokoch 1935-37 vojenskou službou, kde pôsobil ako balónový pilot a dôstojník. S fotogrametriou sa oboznámil na vysokej škole a počas vojenskej služby.
V rokoch 1940-1942 pôsobil na SVŠT ako externý pracovník (honorovaný profesor). Od roku 1942 sa pôsobil ako suplement (zástupca vysokoškolského profesora) a správca Ústavu fotogrametrie a fotografie až do roku 1947, kedy bol vymenovaný za profesora SVŠT. Okrem predmetu Fotogrametrie prednášal aj Geodéziu a viedol cvičenia z Reprodukcie plánov a máp, Rysovanie situačné a terénne a Náuku o mapách. V 1948 vybudoval v rámci predmetu Reprodukcia plánov a máp reprodukčné dielne, v ktorých sa vydávali prvé dočasné vysokoškolské učebnice na SVŠT.
V roku 1952 bol menovaný za prvého riaditeľa Slovenského vydavateľstva technickej literatúry. Vedúcim Katedry geodézie na SVŠT sa stal v roku 1950 a v rokoch 1957-1978 bol riaditeľom Vedeckého laboratória fotogrametrie na Slovenskej vysokej škole technickej v Bratislave.
Okrem spomínaných funkcií prof. Ing. Dr. Pavel Gál, DrSc. bol aj predsedom komisie pre obhajoby dizertačných prác a záverečných prác na ČVUT v Prahe, SVŠT v Bratislave, VUT v Brne a členom sekcie Vedeckej rady Stavebnej fakulty SVŠT. Počas vedecko-pedagogickej činnosti vydal 45 prác, z ktorých boli tlačovo vydané napríklad knihy "Fotogrametria" (1945), „Geodézia v stavebníctve" (1959), „Základy meračských a mapovacích prác“ (1963).
Meno prof. Ing. Dr. Pavla Gála, DrSc. nesie naša aula B 106.
Spracovala Mgr. Martina Porubčinová, PhD. (Katedra humanitných vied SvF) v spolupráci so študentmi SvF a s využitím materiálov Archívu STU