Prof. Dr. techn. Ing. arch. Vladimír Chrobák
(1909 – 1984)
Narodil sa 20. júla 1909 v Hybiach, zomrel 26. decembra 1984 v Bratislave. Vladimír Chrobák patril ku generácii, ktorá zakladala slovenské technické školstvo a formovala našu národnú a kultúrnu samostatnosť. Chronológia vývoja jeho odbornej a vedeckej osobnosti zaznamenáva štádiá od práce stavbyvedúceho, cez projektanta - architekta a inžiniera až po vysokoškolského asistenta, docenta a profesora, vedca a odborného literárneho publicistu.
Po absolvovaní Vysokej školy architektúry a pozemného staviteľstva v Prahe v roku 1938 odchádza do Turčianskeho Svätého Martina, neskôr v roku 1939 do Bratislavy, kde sa zaraďuje medzi prvých priekopníkov nášho slovenského technického vysokého školstva a začína pracovať ako pedagóg na Slovenskej vysokej škole technickej. Do vedeckého života vstúpil obhájením dizertačnej práce Teoretická analýza rovnej strechy a návrh zoskupenia konštruktívnych prvkov rovnej strechy (1940). V rokoch 1938 – 1947 pôsobil na Ústave pozemného staviteľstva najprv ako riadny asistent a neskôr ako asistent konštruktér, skĺbiac prácu koncepčného architekta a inžiniera. V rokoch 1947 – 1951 pôsobil ako habilitovaný docent, neskôr ako štátny docent (1951 – 1956), zástupca profesora (1956 – 1964) a riadny profesor (1965 – 1981) na Stavebnej fakulte SVŠT v Bratislave.
Vladimír Chrobák stál v roku 1946 pri zrode Oddelenia architektúry a pozemného staviteľstva, z ktorého v roku 1951 vznikla Fakulta architektúry a pozemného staviteľstva. Stal sa jej prvým prodekanom a dlhoročným vedúcim Katedry konštrukcií pozemných stavieb (1951 – 1971). V rámci funkcie prodekana (1950 – 1955) sa podieľal na vytváraní koncepcie novozaloženého študijného odboru Pozemné staviteľstvo. Stál pri kolíske tvorby teoretického základu odborno-vedeckých stavebných disciplín, položil základy novej modernej školy, výučby teórie aplikovanej stavebnej fyziky, osvetlenia a akustiky. Bol autorom prvej celoštátnej vysokoškolskej učebnice Staviteľské konštrukcie 1. a autorom mnohých vedeckých publikácií. Vysokoškolská učebnica Poruchy stavieb bola napísaná ako súbor jeho celoživotných projekčných, expertíznych a vedecko-výskumných poznatkov. Bol školiteľom neskôr významných odborníkov z oblasti teoretických disciplín pozemného staviteľstva, člen a predseda mnohých vedeckých a pedagogických komisií. Bol zástancom jednoty vedy, výskumu a výučby, čoho dôkazom je jeho rozsiahla projekčná, vedecká, publikačná, ale hlavne pedagogická činnosť. Medzi predmety, ktoré prednášal patrila napríklad náuka o stavebných hmotách, staviteľské kreslenie a pozemné staviteľstvo. Pod jeho vedením vyrástlo pracovisko s výraznou pedagogickou a vedecko-výskumnou invenciou, s vysokou autoritou a progresívnym programom.
Obdobie riadiacej a organizátorskej práce vo funkcii prodekana fakulty pričlenenej k Stavebnej fakulte SVŠT v rokoch 1966 – 1970 bolo najaktívnejšie aj vo vlastnej sebarealizácii vedca, výskumníka a autora významných publikácií z oblasti tvorby návrhov konštrukcií pozemných stavieb.
Jeho pedagogická a vedecká práca bola odmenená vyznamenaniami, z ktorých najvýznamnejšie je štátne vyznamenanie „Za zásluhy o výstavbu“ (1968), „Zlatá medaila SVŠT“ (1979, 1983), „Zaslúžilý člen ZSA" (1984) a pod. Profesor Ing. arch. dr. techn. Vladimír Chrobák bol osobnosťou s veľkou vedeckou erudíciou, predvídavosťou a hlbokou spoločenskou zodpovednosťou. Je významným predstaviteľom slovenskej vedy a vysokoškolskej pedagogiky, zakladateľom nového vedného odboru na Stavebnej fakulte v Bratislave. Jeho myšlienky a názory aj v súčasnosti slúžia rozvoju vedy a rozvoju teórie konštrukcií pozemných stavieb.
Meno prof. Dr. techn. Ing. arch. Vladimíra Chrobáka nesie naša aula B 108.
Spracovala Mgr. Martina Porubčinová, PhD. (Katedra humanitných vied SvF) a doc. Ing. arch. Elena Dohňanská, PhD. v spolupráci so študentmi SvF a s využitím materiálov Archívu STU