Popis:
Laboratórium akustiky budov I sa nachádza v suterénnych priestoroch bloku C Stavebnej fakulty STU na Radlinského 11 v Bratislave a pozostáva z akustických komôr na meranie akustických parametrov menších stavebných prvkov – otvorových výplní.
OBLASTI SPOLUPRÁCE:
- stanovenie indexu vzduchovej nepriezvučnosti Rw (dB) nepriehľadných i transparentných častí obalových i deliacich konštrukcií budov,
- stanovenie indexu vzduchovej nepriezvučnosti Rw (dB) sklených systémov pre transparentné konštrukcie budov (okná, zasklené steny),
- stanovenie krokovej a vzduchovej nepriezvučnosti horizontálnych deliacich konštrukcií stropov a podláh,
- stanovenie pohltivosti materiálov určených na znižovanie hluku v interiéroch a v cestnej doprave.
Prístrojové vybavenie B&K:
- Ručný analyzátor zvuku B&K typ 2250
- Mikrofón B&K typ 4189
- Všesmerový zdroj zvuku B&K typ 4292-L
Prístrojové vybavenie Norsonic:
- Zvukový analyzátor Nor 140, 2 ks
- Mikrofóny Nor 1225, 2 ks
- Predzosilňovače Nor 1209, 2 ks
- Mikrofónový kalibrátor Nor 1251
- Všesmerový zdroj zvuku Nor 276
- Výkonový zosilňovač Nor 280
- Zdroj krokového hluku Nor 277
- Nor 850 Riadiaci a vyhodnocovací program na meranie a vyhodnocovanie stavebno-akustických parametrov
- Centrálna riadiaca a vyhodnocovacia jednotka Nor 850/D
Akustické komory
Akustické komory Stavebnej fakulty STU v Bratislave na Radlinského 11 boli vybudované na testovanie výplňových konštrukcií okien a dverí, deliacich a stropných konštrukcií. Komory sú umiestnené vedľa seba a nad sebou s objemom nad 53 m3. Do prevádzky boli uvedené v roku 1980.
Akustické laboratóriá umožňujú pomocou reproduktorovej sústavy vybudiť vysoké hladiny akustického tlaku vo vysielacej komore K2 pre zvislé konštrukcie (K3 pre vodorovné konštrukcie) a prijímať akustický signál po prechode meraným prvkom v prijímacej komore K1. Hladiny akustického tlaku sú snímané mikrofónom umiestneným na stojane v šiestich polohách vo vysielacej aj v prijímacej miestnosti, čo zabezpečuje reprezentatívne snímanie akustického poľa. Snímaný signál akustického tlaku je zaznamenávaný pomocou zvukomera vo frekvenčnom rozsahu 50 Hz až 5 kHz a v digitálnej forme pripravený na ďalšie spracovanie.
Každý meraný prvok osadený v skúšobnom mernom otvore simuluje skutočnú situáciu na stavbe.
Okrem vzduchovej nepriezvučnosti je možné merať aj krokovú nepriezvučnosť. V tomto prípade sa na budenie vo vysielacej miestnosti používa normové klopadlo.
Akustická kamera GFAI
Akustická kamera na meranie a zobrazovanie akustických polí vo vnútornom a vonkajšom prostredí. Komplexný merací systém sa skladá z kamerového systému pre vizualizáciu sledovaných snímaných objektov v statickom (samostatné fotografie) alebo dynamickom (video) režime a zo špeciálneho mikrofónového poľa pre rôzne druhy akustických meraní. Mikrofónové pole umožňuje s dostatočnou presnosťou lokalizovať rôzne zdroje zvuku so zobrazením analyzovaného priestoru v 2D a 3D zobrazení (vizualizáciu), detailné snímanie zdrojov zvuku minimálne zo vzdialenosti 0,5 metra. Meranie týmto systémom umožňuje eliminovať prístup k analyzovaným zdrojom akustickej energie. Systém umožňuje okamžité vyhodnotenie podielu a príspevkov jednotlivých zdrojov zvuku v skúmanom priestore v mieste príjmu – merania, nie je potrebná eliminácia zdrojov inými prostriedkami – útlm, vypnutie zdrojov a pod.
Technická špecifikácia:
- počet mikrofónových kanálov: 96 (počet zapojených mikrofónov 80),
- vzorkovacia frekvencia systému: 192 kHz, na každý analógový kanál 6 MS/s,
- možnosť sieťového prepojenia s PC,
- meracia vzdialenosť minimálne 0,3 – 1,5 metra,
- merací rozsah: 20 Hz – 20 kHz,
- maximálna hladina akustického tlaku: 130 dB.