V rámci štúdia študenti používajú pokročilý geotechnický softvér a najmodernejšie laboratórne prístroje. Naši absolventi sú vďaka týmto možnostiam plne pripravení na prácu v praxi a na pokračovanie v doktorandskom štúdiu. V rámci štúdia geotechnických predmetov sa katedra zameriava na nižšie uvedené špecializácie.
Inžinierska Geológia
Poznatky z inžinierskej geológie patria medzi základné vedomosti geotechnického inžiniera, pretože každá stavba alebo činnosť v stavebníctve je v interakcii s horninovým prostredím. Študenti získavajú v rámci inžinierskej geológie poznatky o vnútorných a vonkajších procesoch Zeme a ich vplyve na stavebnú činnosť (zemetrasenia, zosuvy, erózia), ale aj o metódach prieskumu horninového prostredia pre potreby stavebnej činnosti. Inžinierska geológia na katedre geotechniky STU SvF v Bratislave má dlhoročnú tradíciu a patrí medzi najvýznamnejšie pracoviská zaoberajúce sa zosuvmi pôdy a ich stabilizáciou v rámci Slovenskej republiky.
Aktívny zosuv nad pilótovou stenou na rýchlostnej ceste R4 Košice - Milhosť
Mechanika zemín a skalných hornín a zakladanie stavieb
Dôležitou súčasťou geotechniky je mechanika zemín a skalných hornín a zakladanie stavieb. Študenti v laboratóriách katedry stanovujú deformačné, pevnostné a hydraulické vlastnosti zemín a skalných hornín. Poznatky zo správania horninového prostredia a mechanických procesov prebiehajúce v horninách počas zakladania stavby sú základom k spoľahlivému a ekonomickému návrhu základov budov, mostov a ďalších pozemných a inžinierskych stavieb. Okrem návrhu sa študenti oboznámia aj so zhotovením oporných konštrukcií, stavebných jám, plošných a hĺbkových základov.
Zakladanie stavby a výstavba kotvenej opornej konštrukcie, Bratislava
Vodné stavby
V rámci predmetov z odboru vodné stavby sú študenti oboznámení s problematikou návrhu, výstavby, prevádzky a posudzovania bezpečnosti hydrotechnických a súčasne geotechnických stavieb – zemných a kamenitých hrádzí, ochranných hrádzí a priehrad. Študenti sa zároveň oboznámia s experimentálnymi terénnymi meraniami používanými pri zisťovaní priesaku hrádzí. Naučia sa riešiť filtračné, deformačné a stabilitné úlohy pri navrhovaní a prevádzke hrádzí protipovodňovej ochrany a odkalísk. Stavebná fakulta STU v Bratislave je jedinou fakultou v rámci Slovenskej republiky, ktorá vychováva odborníkov v oblasti vodných stavieb.
Vodná nádrž Starina (foto Pavel Virág)
Podzemné stavby
Súčasťou dopravnej infraštruktúry sú cestné a železničné tunely, ktoré pomáhajú prekonávať prírodné a iné terénne prekážky, akými sú pohoria, vodné plochy, zosuvné alebo urbanizované územia. V rámci predmetu podzemné stavby sa študenti oboznamujú s modernými technológiami realizácie tunelov a iných podzemných stavieb vrátane metód geotechnického monitoringu. Naučia sa princípy navrhovania nosných konštrukcií a dispozičného usporiadania dopravných tunelov. Neoddeliteľnou súčasťou zvládnutia problematiky sú aj aspekty prevádzkovej bezpečnosti tunelov, dotýkajúce sa nielen prevádzkovateľov, ale aj ich užívateľov.
Portál tunela Prešov