Uplynulo 85 rokov od chvíle, keď sa 5. decembra 1938 začala výučba na vtedajšej Vysokej škole technickej Dr. M. R. Štefánika v jej dočasnom sídle v Martine, ktorá od roku 1939 pôsobila v Bratislave pod názvom Slovenská vysoká škola technická, od roku 1991 Slovenská technická univerzita v Bratislave. Súčasne 18. februára uplynie 85 rokov od chvíle, kedy boli v roku 1939 imatrikulovaní naši prví študenti. Prvé, zakladajúce tri odbory, ktoré bolo vtedy možné študovať, mali stavebné zameranie.
Naša fakulta sa rozhodla pripomenúť si tieto udalosti v utorok 23. januára podvečer slávnostným podujatím v kompletne zmodernizovanej Aule akademika Bellu. Medzi účastníkmi nechýbali členovia akademických orgánov našej fakulty a univerzity, partneri zo spriatelených univerzít, stavebnej praxe a spoločenského života, projektanti našich budov a stavieb, no v neposlednom rade ani zamestnanci, doktorandi, študentky a študenti. Pre nich všetkých bol po skončení oficiálnej časti podujatia pripravený raut, ktorý sa konal v reprezentatívnom priestore foyer bloku B. Záštitu nad podujatím prevzalo Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky. Generálnym partnerom podujatia bola spoločnosť J&T REAL ESTATE, a.s., partnermi podujatia bola Slovenská komora stavebných inžinierov a spoločnosti INGSTEEL, spol. s.r.o. a METROSTAV Slovakia a.s.
Zriadením Vysokej školy technickej sa položili základy dnešného moderného technického školstva na Slovensku, ako aj základy Stavebnej fakulty STU v Bratislave, jej študijných odborov a programov. Aj keď sme najstaršiou fakultou technického zamerania na Slovensku, pracujeme s najnovšími technológiami (BIM, virtuálna realita, 3D tlač modelov, skenovanie prostredia laserom pomocou dronu, strojové učenie a mnohé iné). Atraktívnejšie priestory, zmodernizované budovy, špičkovo vybavené laboratóriá či zrekonštruovanú aulu sme získali v ostatných rokoch vďaka investičnému projektu ACCORD, financovanému z prostriedkov Európskej únie - z Európskeho fondu regionálneho rozvoja z Operačného programu Integrovaná infraštruktúra, zo štátneho rozpočtu so spolufinancovaním z vlastných zdrojov univerzity.
Osobitne zmodernizovaná Aula akademika Bellu s veľkorysou kapacitou 635 miest s rozmermi až troch podlaží, novými riešeniami akustiky, vzduchotechniky, novým sedením, podlahou či stropom sa stala po výtvarnej aj reprezentatívnej stránke pýchou celej univerzity.
Slávnostné podujatie otvoril v obnovenej Aule Spevácky zbor Technik STU, náš univerzitný klenot, piesňou Aká si mi krásna. K publiku sa následne prihovorila prodekanka pre vonkajšie vzťahy a spoluprácu s praxou doc. Ing. Katarína Gajdošová, PhD., ktorá privítala prítomných a odovzdala slovo dekanovi fakulty prof. Ing. Stanislavovi Unčíkovi, PhD. Pán dekan vo svojom príhovore predstavil okrem minulosti a súčasnosti aj výzvy, ktoré nás čakajú v budúcnosti. Po jeho príhovore nasledovala druhá skladba v podaní Speváckeho zboru Technik A little jazz mass. Následne sa slova ujal rektor našej univerzity Dr. h. c., prof. h. c., prof. Dr. Ing. Oliver Moravčík. Po jeho slovách nasledovala dokrútka, natočená špeciálne pri príležitosti tohto podujatia, ktorú s vami radi zdieľame aj v elektronickej podobe.
Povedali o nás: dokrútka premietaná na slávnostnom podujatí
Naša slávnosť bola okrem 85. výročia spojená aj s otvorením nových a obnovených priestorov v rámci spomenutého projektu ACCORD. Slova sa preto v ďalšej časti programu ujal ten najpovolanejší, prodekan pre rozvoj fakulty doc. Ing. Peter Kyrinovič, PhD., ktorý predstavil históriu našej fakulty trochu inak: prostredníctvom budov, v ktorých sídlila od svojich počiatkov až dodnes. Prirodzeným medzníkom je rok 1964, kedy sa začalo s výstavbou našej súčasnej budovy v centre Bratislavy, prvej účelovej budovy pre našu fakultu, ktorá v sebe koncentruje výučbovú časť, kancelárie katedier a dekanátu, celofakultné pracoviská, laboratóriá aj športoviská. Jej charakteristická lomenica nad hlavným vchodom sa stala symbolom fakulty. Prodekan Kyrinovič tiež predstavil prierez všetkých významných investičných akcií uskutočnených od roku 2003. Po záverečnom slove pána dekana sa o symbolickú bodku postaral opäť zbor Technik, ktorý vystúpil s piesňou Na čiernom koni, a po nej sa účastníci odobrali na raut do priestorov foyeru, kde pokračovali v debatách do neskorých večerných hodín.
Pri tejto príležitosti sa ešte na malú chvíľu zastavíme a uvedieme, že ako správni "stavbári" sme špeciálne pre toto slávnostné podujatie uplynulé obdobie venovali spracovaniu histórie práve našej súčasnej budovy. Vďaka ochote Ing. arch. Oldricha Černého ml., syna autora našej budovy Ing. arch. Oldřicha Černého st. (1924 - 2018), a v spolupráci s našou Katedrou architektúry pod pedagogickým vedením doc. Ing. arch. Evy Boreckej, PhD., doc. PhDr. Magdalény Kvasnicovej, PhD. a Ing. Petra Dúbravku mohli študenti inžinierskeho študijného programu pozemné stavby a architektúra v rámci svojich seminárnych prác spracovať originálne dokumenty z pozostalosti architekta O. Černého. Našich študentov sme tak zapojili do aplikovaného výskumu, výsledky ktorého sme už čiastočne využili a čiastočne ich budeme používať aj v nasledujucom období nielen pri propagačných aktivitách, ale aj v oblasti rozvoja našich budov. V tejto súvislosti vyslovujeme poďakovanie študentom Bc. Andrejovi Dorušincovi a Bc. Ondrejovi Držíkovi, ako aj kolektívu celouniverzitného pracoviska Archív STU pod vedením erudovanej odborníčky PhDr. Márie Borikovej.
Našej fakulte želáme len to najlepšie do ďalšej "osemdesiatpäťročnice".
Ďakujeme za spoluprácu kolegyniam a kolegom, ktorí prispeli k úspešnému priebehu podujatia: Tomáš Šatura, Alžbeta Grmanová, Pavol Giertli, Stanislav Levický, Martin Šereš, Michal Lapin, Miroslav Gramblička, Jana Beňovičová, Andrea Unčíková a rovnako študentkám a študentom SvF.
Text: Andrej Bisták, Zuzana Chalupová, oddelenie vzťahov s verejnosťou SvF, foto: Dagmar Žáková