Už je to viac ako rok, odkedy vznikla prvá myšlienka uskutočniť súťaž BIM CHALLENGE. Po úspešnom 1. ročníku súťaže, ktorý vzbudil veľký záujem nielen medzi študentmi, ale aj firmami z praxe, organizačný výbor rozhodol, že pokračovanie tohto projektu uskutoční pod strechou jedného z organizátorov podujatia – dňa 24.3.2017 na pôde Stavebnej fakulty STU v Bratislave. Navyše, tento rok sa súťaž doplnila o BIM WORKSHOP a PRACOVNÚ BURZU. Prinášame Vám krátky pohľad na priebeh celej akcie, ktorú pre Vás pripravili BIM asociácia Slovensko, Vydavateľstvo Eurostav a Stavebná fakulta STU v spolupráci s odbornými partnermi.
Táto jedinečná súťaž bola určená pre študentov vysokých škôl, ktorí mali 5 hodín na dodanie kompletnej projektovej dokumentácie zadaného objektu v podrobnosti pre stavebné povolenie. Zadanie bolo koncipované tak, aby bolo zvládnuteľné na úrovni schopností študentov v rámci stanoveného časového limitu. Samozrejme, je dôležité podotknúť, že súťaž sa nezameriavala na návrh, ale na zručnosti modelovania v BIM prostredí a tvorby výstupov v súlade s platnými normami. Chceli sme poukázať na fakt, že existujú veľmi efektívne nástroje, ktoré redukujú manuálne operácie pri tvorbe výkresovej dokume ntácie. Za 5 hodín sa samozrejme dom naprojektovať nedá.
„Cieľom je jednoznačne popularizovať problematiku BIM, motivovať študentov, aby na sebe pracovali a ukázať širokej verejnosti, že BIM je súčasnosť“, približuje dôvody vzniku súťaže Ing. arch. Michal Pasiar, prezident BIMaS.
Do súťaže sa v tomto ročníku prihlásilo 29 študentov z celého Slovenska. Okrem študentov Stavebnej fakulty STU v Bratislave, ktorá mala najpočetnejšie zastúpenie, sa zúčastnili aj súťažiaci zo SvF TU Košice, SvF Žilinskej univerzity a tiež z Fakulty architektúry STU v Bratislave.
Miestom prevzatia podkladov a odovzdania bolo novinkou pre všetkých študentov, nakoľko museli využiť prostredie VIEWPOINT (4PROJECTS). Výhodou bolo, že mohli pracovať na svojich notebookoch v ľubovoľnej aplikácii (Allplan, Archicad, Revit) a využiť tak vlastné systémové nastavenia a šablóny.
Po uplynutí stanoveného času (5h) odborná komisia vyhodnotila celkovú rozpracovanosť a kvalitu projektu. Zamerali sa najmä na konzistenciu modelu a kvalitu požadovaných výstupov v súlade so zverejneným hodnotiacim formulárom. V prípade, že podklady v požadovanej kvalite súťažiaci odovzdal skôr, získal časovú bonifikáciu. Maximálny počet bodov 100 bolo možné dosiahnuť v prípade, ak by študent odovzdal úplnú prácu o 2 hodiny skôr. Čas však nebol najpodstatnejší. „Častým problémom v praxi je kvalita výkresov vytvorených z BIM modelu (hrúbky čiar, šrafy), preto sme sa zamerali v hodnotení aj na túto časť“ približuje hodnotenie súťaže Ing. Michal Borovička, BMA. Rozhodcovia kontrolovali tiež, či sú jednotlivé výstupy vytvorené priamo z modelu, alebo sú dotvárané pomocou 2D prvkov. Na prvý pohľad sa môže zdať, že je model v poriadku, ale skúsený odborník veľmi rýchlo zistí, aké chyby obsahuje. Tieto chyby obyčajne majú veľký vplyv na ďalšie využitie modelu.
Súčet bodov z jednotlivých hodnotených kritérií prezradil výsledné poradie. Vyhodnotenie prebehlo v Klube SvF – Caffé Shupitoo na Stavebnej fakulte STU v Bratislave a priamo na mieste boli ocenení súťažiaci na prvých šiestich priečkach:
- Katarína Kollárová - Allplan 88 bodov – Stavebná fakulta STU v Bratislave
- Martin Brigant - Archicad 67 bodov – Fakulta architektúry STU v Bratislave
- Michal Steinhubel - Archicad 64 bodov – Stavebná fakulta STU v Bratislave
- Roman Vilkus - Archicad 62 bodov – Stavebná fakulta STU v Bratislave
- Milan Beňuš - Allplan 57 bodov – Stavebná fakulta, Žilinská univerzita
- Tomáš Perďoch - Revit 55 bodov – Stavebná fakulta STU v Bratislave
V mene organizátora sa chcem poďakovať rozhodcom súťaže BIM CHALLENGE, ktorými boli Ing. Michal Borovička, Ing. Tomáš Kriváček, Ing. Peter Balco, Ing. Marek Fedor, Ing. Radoslav Vlkovič a Ing. Tomáš Čermák.
BIM WORKSHOP 2017
V rámci popularizácie témy Building Information Modeling sme rozšírili tento rok program o sprievodnú akciu s pracovným názvom BIM WORKSHOP 2017. Na podujatí, ktoré prebiehalo paralelne so súťažou, sa zúčastnilo viac ako 60 účastníkov z praxe. Odborné firmy, ktoré sa venujú problematike informačného modelovania stavieb im priblížili rôzne aspekty BIM prostredníctvom krátkych prednášok.
Možnosti tvorby BIM modelu z mračna bodov prezentoval Ing. Janiček, IQservices, ktorý predstavil aj novinky a mnohoročné skúsenosti z oblasti 3D laserového skenovania a aplikácie tento technológie v praxi.
Tvorbu komplexného BIM modelu v projekcii priblížil Ing. Kubu, Allplan (vpravo), ktorý predstavil viaceré softvérové nástroje umožňujúce nielen tvorbu, ale aj management pripomienok a efektívne zapracovávanie zmien.
Ďalšími odbornými prednáškami boli pokryté možnosti modelovania VZT prvkov pomocou parametrických objektov, ktoré vytvorila firma APIAGRA (vľavo) na zjednodušenie práce pri návrhu a projektovaní VZT rozvodov a tvorba parametrických 3D oceľových konštrukcií pomocou softvéru Tekla (vpravo).
Je dôležité, aby odborníci využívali výkonné aplikácie a možnosti, ktoré im BIM ponúka, netreba však zabúdať na to, že riešenie by malo byť z hlavy odborníka a nie automaticky prevzaté z počítača. V dnešnej dobe sa totiž mnohí ľudia v praxi spoliehajú bezvýhradne na výpočtovú techniku. Na tento fenomén poukázali zástupcovia firmy KROS, ktorí osviežili priebeh workshopu o súťaž v modelovaní 3D objektu pomocou alternatívnych stavebných objektov. Akú veľkú vežu by ste postavili z 20 špagiet, metra pásky, metra špagátu Vy? Podmienkou je, aby táto konštrukcia bezpečne preniesla na svojej vrchnej časti CD-čko. Prezradím, že víťazný tím postavil za 15 min. vežu vysokú 51cm, ktorá odolala zaťaženiu 4 CD-čiek.
Dnes je celkom bežné, že účastníci projektu komunikujú prostredníctvom e-mailu, či zdieľaných webových prostredí. Táto spolupráca však ústi v množstvo omylov. Koľkokrát sa Vám stalo, že ste pracovali na nesprávnom, resp. neaktuálnom podklade? Navyše, výmena súborov zaberá z hľadiska formálnej stránky veľa zbytočného času. Riešenie certifikovaného zdieľaného prostredia určeného na nastavenie workflow projektu a koordináciu úloh predstavil Ing. Lacina, 4PROJECT.
Na záver podujatia priblížil problematiku virtuálnej reality Ing. Kaleja, VIZUALIZACKY, ktorý vysvetlil možnosti tvorby VR z BIM modelu a tiež vlastné skúsenosti z tejto oblasti. Záujemcovia si následne mohli vyskúšať túto technológiu a rozobrať technické riešenie priamo s ich autorom.
Dovoľte, aby som sa na záver poďakoval v mene organizátora všetkým partnerom, ktorí prispeli k úspešnému 2. ročníku súťaže! Verím, že sa stretneme o rok, pri BIM CHALLENGE & WORKSHOP 2018!
Ing. Tomáš Funtík, PhD., hlavný koordinátor súťaže, Stavebná fakulta STU v Bratislave, BIM asociácia Slovensko