Cykloturistický trip je za nami. Bola to dlhá a miestami náročná cesta, ale zato krásna a neopakovateľná. Naplánovať cestu a vybrať termín, zbaliť sa – to sú jednoduché veci, ktoré máme pevne v rukách. Pripraviť sa na „štarte“ a vyraziť do nepoznaného – to už vyžaduje istú dávku odvahy a odhodlanie. Štartovali sme z Bratislavy a našim cieľom bola Banská Štiavnica. Trasa bola rozdelená na päť etáp, tak aby jednotlivé úseky neboli príliš dlhé alebo kvôli terénu náročné. Ubytovanie bolo zabezpečené v Trnave, Nitre, Starom Tekove, Dudinciach a nakoniec v Banskej Štiavnici. Nocovali sme v penzióne, v ubytovniach, v hostely i v malej chatke na brehu jazera. Mali sme pripravený vcelku podrobný plán kadiaľ pôjdeme, kde sa zastavíme, čo pozrieme, kde nás čaká exkurzia a iné zaujímavosti. Všetko vychádzalo ako malo a čo bolo najdôležitejšie – počasie nám prialo. Avšak prvé dva dni sme miesto plánovaných 60 km a 50 km prešli 80 km a 85 km. Na základe týchto drobných nezrovnalostí oproti plánu, študenti iniciovali zmenu trasy v posledných dvoch etapách. Rozhodli sme sa zvoľniť tempo a nocľah v krásnom kúpeľnom meste – Dudinciach, sme vymenili za nocľah pri Bátovskom jazere. Spolu sme prešli vyše 300 kilometrov počas šiestich dní.
Navštívili sme významné inštitúcie akými sú: Slovenská poľnohospodárska univerzita v Nitre a Univerzita Konštantína Filozofa v Nitre. Absolvovali sme exkurzie vo vinárskych závodoch Mrva&Stanko a ELESKO. Zaujímavou bola aj exkurzia v umeleckej dielni Glass IN studio – výroba sklených vytráží a interiérových doplnkov. Prioritou bolo navštíviť architektonicky hodnotné stavby, či už išlo o historické objekty – kaštiele, hrady a zámky, ale i nové stavby ovenčené oceneniami CE∙ZA∙AR, Stavba roka či dokonca Stavba storočia.
Spestrením bola aj návšteva Gymnázia vo Vrábľoch, kde sme študentom tretieho ročníka predstavili stavebnú fakultu a diskutovali o témach, ktoré ich zaujímajú. Zámerom bolo zviditeľniť SvF cez športové aktivity u stredoškolákov, našich nádejných potenciálnych poslucháčov. Jednou z ozajstných výziev bol aj výstup na Sitno (1009 m n. m).
Najkrajšie však boli zážitky vyplývajúce zo spontánnych rozhodnutí alebo náhodných stretnutí, ktoré sa prosto naplánovať nedajú. Tí čo to zažili, vedia... .
Cesty sa zúčastnili: Ing. arch. Martin Hépal (vedúci), Ing. Dušan Jankovič, Ing. Juraj Frólo, Matúš Kravčík, Miroslav Hrčka a Vincent Čahoj.
Deň 1
Deň 2
Deň 3
Deň 4
Deň 5
Chcem sa poďakovať všetkým, vďaka ktorým sa mohla táto akcia uskutočniť. Oporou nám bola Katedra telesnej výchovy SvF a jej vedúci PaedDr. Ján Masarovič. Finančne nás podporil Akademický športový klub "STAVÁR". Celú akciu podporil aj prodekan pre vzdelávanie doc. Ing. Peter Makýš, PhD. Vďaka patrí aj Oddeleniu projektov a vonkajších vzťahov, menovite Mgr. Valérii Kocianovej.