Hlavným cieľom tripu je zatraktívnenie štúdia na SvF. Väčšina študentov, ktorí boli na minuloročnom okruhu po Záhorí, sa prihlásili samozrejme aj na tento ročník. Zároveň počas tripu navštevujeme stredné školy, či už gymnáziá alebo odborné školy a predstavujeme žiakom našu alma mater. Tohto roku sme navštívili štyri školy - dve gymnázia a dve stredné odborné školy, kde oslovujeme nádejných uchádzačov o vysokoškolské štúdium.
Trip je aj o spoznávaní krás, ktoré nám naše malé Slovensko ponúka. Zameriavame sa na architektúru, či už historickú alebo novú, technické diela i prírodné úkazy. Krása je všade okolo nás, len žiaľ niekedy sme ku nej slepí.
Aby ste sa mohli aspoň na chvíľku stať súčasťou nášho pelotónu, pripravili sme pre vás päť dielny seriál o všetkom, čo sme počas cykloturistického tripu okúsili. Verím, že zaujme.
Časť prvá: Že prečo? Pretože je to tak správne. (25.04.2016)
Prečítajte si, ako sa trip pripravoval a čo sme zažili počas prvého dňa.
Tohtoročný cykloturistický trip študentov a doktorandov SvF mal hneď niekoľko „naj“. Záujem o toto športové podujatie z roka na rok narastá, o čom svedčí aj početnosť nášho pelotónu. Zatiaľ, čo sa prvého ročníka zúčastnilo šesť odvážlivcov, na CKT Vol.3 sa prihlásilo až 21 študentov, na ktorých „dozerali“ 4 doktorandi. Zároveň išlo aj o najnáročnejší trip, čo do dĺžky jednotlivých etáp i náročnosti terénu. Zároveň sme mali aj najextrémnejšie počasie. Keďže každý ročník sa koná trip počas posledného aprílového týždňa, vedeli sme zhruba, do čoho ideme. To, že nás zastihne pri zrúcanine Topoľčianskeho hradu dážď zo snehom, to nás ozaj zaskočilo. Počasie sa s nami pohrávalo počas všetkých piatich dní.
Celému tripu predchádzali niekoľko týždňové prípravy. Každý rok sa ide inou trasou, pričom sa vždy štartuje z Bratislavy z predpolia SvF. Toho roku bola za cieľovú destináciu zvolená Kremnica, mesto v srdci Slovenska, ktorého história siaha až do 10. storočia. Vždy je snahou trasu v maximálnej možnej miere viesť mimo hlavných dopravných ťahov. Pri tejto náročnej úlohe nám pomáhajú cykloturistické mapy VKÚ Harmanec a aplikácia Google maps. Nie vždy je to samozrejme možné. Každý rok sa nám stane, že cesta, ktorá sa v mape zdá ako najideálnejšia skratka, je v skutočnosti rozblatená pasca pre naše dvojkolesové tátoše. Trasa je rozdelená na jednotlivé etapy s ohľadom na cenovo dostupné ubytovanie pre študentov a večerné kultúrne vyžitie. Čo sa týka ubytovania, tohtoročný trip bol naozaj rôznorodý. Nocovali sme v ubytovniach, kempingoch, penziónoch, turistickej ubytovni a dvaja naši odvážlivci dokonca stanovali. Trasa nikdy nie je priamočiara. Kľukatí sa, a občas sa aj vraciame naspäť a obchádzame neprejazdné rozblatené „skratky“. Trasa je formovaná mestami a miestami, ktoré chceme navštíviť. Zriedka sa stáva, že to, čo sme mali v pláne navštíviť, je celkom nuda a to, na čo natrafíme čistou náhodou nás doslova odrovná. Každý deň absolvujeme aj zopár exkurzií, ktoré by mali študentom rozšíriť obzory a všeobecný prehlaď. Tohtoročný trip mal aj podtitul: „V stopách Ľudovíta Štúra“. Nielenže sme navštívili Modru, kde pôsobil a žiaľ aj tragicky zomrel, ale aj jeho rodný dom v Uhrovci.
Štartovali sme v krásne pondelňajšie aprílové ráno z predpolia SvF STU v Bratislave. Už pred ôsmou sme sa začali stretávať pod lomenicou. Bolo treba ešte usmerniť študentov, rozdať tričká, rozdať vlajočky, prejsť si plán na dopoludnie, dohodnúť celý priebeh štartu s pánmi policajtmi, skontrolovať, či niekto nechýba a do toho všetkého spraviť rozhovor s okúzľujúcou reportérkou z RTVS. S miernym časovým sklzom sa všetko stihlo, ba čo viac, študenti stačili odstrániť poruchu jedných riadidiel pomocou dvoch mohutných kameňov. A už aj nás mávnutím vlajky dekan fakulty prof. Stanislav Unčík a prodekan doc. Peter Makýš odštartovali. Za blikotu policajných majákov sme minuli Blumentál a už sme si to pedálovali smerom k našej prvej zastávke – Villa Vino Rača. Vinárskym závodom nás previedol enológ vinárstva Richard Polkoráb, ktorý nám ukázal celý technologický postup spracovania hrozna a následnej výroby vína. Dokonca nám na cestu pribalil aj pár fliaš (podľa jeho slov) toho najlepšieho vína. O kvalite tohto vína svedčí aj fakt, že cieľa nášho putovania sa dočkala iba jedna z nich. Cyklotrasou JuRaVa sme sa dostali do Svätého Jura. Tu sme už tradične vyšľapali kopec vedúci ku gotickému kostolu sv. Juraja a odfotili sme sa pri drevenej zvonici zo 17. storočia. Ide už o akúsi tradíciu. Na tejto fotke sme ešte stále plní síl, očakávaní a ešte nám úplne nedochádza, do čoho sme sa to vlastne pustili. Energiu sme doplnili v Pezinku v čokoládovni Mlsná Emma. Pôvodne išlo o malú predajňu s ručne vyrábanými šperkmi dekoráciami a vitrážami zo skla, kde sa realizovala ešte menšia kaviareň. Dnes je tomu naopak. Kaviareň je obrovská, ale i tak sa tu stále dajú zakúpiť sklárske skvosty. V Modranskom múzeu Ľudovíta Štúra nás vrúcne privítali a previedli nás priestormi múzea i pamätnou izbou. Lektorský výklad sme prerušovali zákernými otázkami a konšpiračnými teóriami, pričom si Peter Ivan sadol na exponát (stoličku). Zastavili sme sa taktiež pri Štúrovom hrobe. V Modre sa od našej skupiny odpojila študentka. Dôvodom podľa jej slov boli kopce. Doteraz nie som si úplne istý, či mala na mysli tie, čo nás čakajú, alebo tie kopčeky, ktoré sme absolvovali cestou do Modry. Po výdatnom obede v Šenkviciach sme boli pozrieť symbol vinárstva Elesko – monumentálnu travertínovú sochu v tvare Božieho oka od akademického sochára Bohuša Kubinského. V Budmericiach sme si nadišli ku kaštieľu, ktorý je čerstvo po rekonštrukcii. Koniec etapy bol v Trnave. Ubytovali sme sa a pre zmenu sme pešo išli ohmatať stavbu roka 2015 - nákupné centrum City Aréna. 85 km dlhú etapu sme nemohli zakončiť inak, než s 20 stupňovým pivom v pohári.
Cykloturistický trip Vol.3 sa realizoval za spolupráce katedier KKPS a KTV s finančnou podporou vedenia SvF STU.
Cykloturistického tripu Vol.3 sa zúčastnili:
Ing. arch. Matrin Hépal, Mgr. Marián Decký, Ing. Peter Ivan, Ing. Ján Hollý, Dávid Baláž, Dávid Granec, Filip Hlista, Juraj Lormusz, Bc. Ľubomír Ondrejka, Bc. Lucia Beláňov, Bc. Maroš Kamenský, Martin Antoni, Matej Hráček, Matúš Kmeť, Michal Medviď, Milan Andrejko, Miriam Besenyeiová, Ondrej Soják, Bc. Patrik Chmelíček, Patrik Kúdela, Patrik Václavík, Peter Kováčik, Soňa Minarechová, Tomáš Strenk, Vincent Čahoj.
Text: Ing. arch. Martin Hépal
Foto: účastníci CKT Vol.3