Áno, aj toho roku sa našlo zopár odhodlaných študentov, ktorí sa nechali namotať na „cyklotrip s Hepim“ (t. j. so mnou - Martinom Hépalom). Je to už piaty ročník a ja sa úprimne divím, prečo ma už dávno neprekukli...
Z predpolia fakulty nás vyprevadil pán dekan - prof. Ing. Stanislav Unčík, PhD., pán prodekan - doc. Ing. Peter Makýš, PhD. a vedúci katedry telovýchovy Mgr. Marián Decký. Hneď po štarte nás siedmich statočných chytil nad Račou menší lejak. Cesta medzi vinohradmi sa rozmočila a nie každý z nás si zobral pláštenku. Nevadí. Slniečko nás osušilo. Vo Svätom Jure sme navštívili Literárne a vlastivedné múzeum. Príjemná zastávka. Aktuálne tam bola výstava drevených plastík a rytín. V Pezinku sme zavítali do umeleckého kováčstva a zámočníctva Rodekov. Človeka poteší, keď na vlastné oči vidí skúsených majstrov, ktorí majú radi svoju prácu. Niet divu, veď ide o rodinný podnik s bezmála tridsaťročnou tradíciou. Poďakovali sme sa a už sme sa ponáhľali do Modry, kde nás očakávali v slovenskej pražiarni kávy – EBENICA COFFEE. Ani som netušil, že existuje toľko druhov káv, nehovoriac o spôsoboch prípravy. Jednu várku kávy nám upražili priamo pred očami. Krása. V Modre sme sa zastavili aj na výdatný obed. Budmerický kaštieľ je už tradičnou zastávkou na našich potulkách. Toho roku sa nám konečne podarilo dostať sa aj do jeho interiéru. Tak sa nám tu páčilo, že sme nabrali časový sklz... (ako keby to bolo pre nás niečo nové). Našou predposlednou zastávkou bola exkurzia vo vinárskych závodoch Mrva & Stanko v Trnave. A úplne poslednou exkurziou pondelňajšieho programu bola prehliadka pamätihodností Trnavy s lektorským výkladom.
Cieľom Cykloturistického tripu je spájanie športovej aktivity so spoznávaním pamätihodností, zaujímavých miest a krás, ktoré nám naše Slovensko ponúka. A toto poslanie sa nám dnes podarilo naplniť na 100 %. Podpora športu ako aj spoznávanie významných stavieb a miest má u študentov Stavebnej fakulty STU svoje miesto.
Ing. arch. Martin Hépal
Druhý deň
Aj toho roku som manželku zabudol oboznámiť s mojím zámerom ubytovať účastníkov cyklotripu u nás doma. No, vlastne, väčšina z nich spala v garáži... Ale kto už u mňa v garáži bol, ten vie, že to má aj svoje neodškriepiteľné pozitíva...! Len čo sme sa ráno pozviechali, išli sme si kúpiť čo to pod zub. Druhý deň sme začali návštevou Gymnázia Jána Hollého. Privítala nás zástupkyňa riaditeľa Mgr. Eva Starnová. Študentom sme predstavili Stavebnú fakultu STU a možnosti štúdia. Samozrejme sme nešetrili chválou a vyzdvihli sme najmä mimoškolské aktivity, okrajom sme predstavili aj o.z. Stavbárske srdce. Toľko mladých a krásnych ľudí pokope, no, hneď sme o čosi omladli. Po príjemnom stretnutí sme smelo vyšliapli smerom k centru. Na námestí sme si dali raňajky a vybehli sme na mestskú vežu. Boli sme obzrieť aj nový priestor súčasnej kultúry v Trnave – Nádvorie. Je to jeden z ďalších architektonických skvostov, vďaka ktorému som hrdý na to, že žijem v Trnave. Nemohli sme sa však dlho zdržať, keďže nás už očakávali na Strednej priemyselnej škole stavebnej Dušana Samuela Jurkoviča. Uviedol nás pán riaditeľ Ing. Ján Godály. Atmosféra stretnutia bola príjemná, otázok zo strany študentov tiež dosť, takže dúfame, že o dva roky sa stretneme u nás na Stavebnej fakulte v Bratislave. Okolo obeda sme mali dohodnutú exkurziu priamo v trnavskom vodojeme. Ide o ďalšie významné architektonické dielo v tomto meste. Autorom projektu je prof. Ing. arch. Emil Belluš. Krásna stavba, krásny výhľad. Poobede sme mali naplánovanú už len zastávku v Múzeu Molpír v Smoleniciach a exkurziu po smolenickom zámku. Doposiaľ to bola samá rovinka, no pri Dobrej Vode sme už cítili, že sme v Karpatoch. Do Brezovej pod Bradlom, cieľovej destinácie druhej etapy, sme dorazili tesne pred ôsmou.
Tretí deň
Tretí deň cykloturistického tripu potvrdil oprávnenosť slovíčka turistika v názve nášho podujatia. Chlapci si to vyšliapli na Mohylu Milana Rastislava Štefánika na vrchole Bradla. Bolo to krásne privítanie nového dňa. O 10:00 už pelotónik očakávali na Gymnáziu v Myjave. Mgr. Jana Podzámska cyklistov previedla touto, čo do formy i obsahu, špičkovou strednou školou. Výsledkom tohto opätovného stretnutia bolo, že všetci účastníci cyklotripu sa zhodli v tom, že ak by si mali znova vybrať strednú školu, išli by študovať práve na GyMy. Tak nám neostáva nič iné, len dúfať, že jej maturanti si vyberú práve našu Stavebnú fakultu STU.
Rozlúčka, hurá do sediel a hor sa na kopčekmi zvlnenú krajinu. Ďalšou zastávkou bol Gazdovský dvor, kde je stála expozícia typickej kopaničiarskej usadlosti z konca 19. storočia. Súbor vystavovaného náradia, náčinia a predmetov dennej potreby, ktoré obyvatelia kedysi potrebovali k svojmu životu, je veľmi zaujímavý. Areál v Turej Lúke pri evanjelickom kostole bol očarujúci. Nečudo, pohostili chlapcov chlebami s masťou a cibuľkou. Táto etapa bola náročná na výdrž a odhodlanie, slniečko pieklo a nedalo sa úplne vyhnúť hlavným dopravným trasám. Len kúsok od pelotónu si to do priekopy namierila luxusná audinka. Chlapci pohotovo pribehli na pomoc a nešťastníkovi auto vytlačili. Dokonca mu aj kryt motora cyklistickým náradím primontovali naspäť, na svoje miesto. No vidno, že sú to technici, ktorí sa v živote nestratia. Ubytovanie bolo luxusné – pôvodná vinohradnícka búda s vinným sklepom, s už troška modernejšou terasou a dlhánskym vinohradom. Opiekli sme si špekáčiky a chlapi navarili hŕbu bryndzových halušiek. Krása.
Štvrtý deň
Cykloturistický trip_vol.5
Posledný deň sme strávili v Skalici a v jej okolí. Niet divu, je to krásne mesto s bohatou históriou, ľudovými tradíciami a štedrou pohostinnosťou. Hneď za rána sme sa vrhli na tú históriu. Absolvovali sme niekoľkohodinovú exkurziu mestom a dostali sme k nej aj hutný lektorský výklad. Tradíciu a pohostinnosť sme zažili v podobe originálneho skalického trdelníka a celosvetovo presláveného skalického rubínu. Na poludnie za hustého dažďa už chlapci splavovali Moravu (aj s bicyklami). Prievozník ich vysadil pri ústí Baťovho kanála, odkiaľ už po súši prešli ku Skalickému prístavu a odtiaľ späť do centra mesta. Neobišli sme ani Gymnázium F. V. Sasinka, kde nás privítala zástupkyňa Mgr. Dagmar Martinovská. Stredoškolákom, potenciálnym záujemcom sme predstavili Stavebnú fakultu STU a horlivo sme odpovedali na všetky vznesené dotazy. Cykloturistický trip sme tak ako každý rok, ukončili slávnostným podpisovaním putovnej vlajky. Perličkou tohto ročníka bola aj účasť (iba na časti poslednej etapy) - ešte len dvojročného Júliasa. Samozrejme, aj on sa podpísal na vlajku, hneď pod svojho tatina.
Verím, že cyklistika na Stavebnej fakulte STU bude pokračovať ďalšími skvelými ročníkmi, ktoré budú prinášať nielen radosť, príjemné pocity, ale i úžitok celej fakulte!
Ing. arch. Martin Hépal
https://www.facebook.com/pg/Cyklistika-na-svf-544039132355963/about/?ref=page_internal