V dňoch 8. - 9.11.2022 sa v Kodani konala konferencia Dalux Summit, ktorá do dánskej metropoly každoročne pritiahne vyše 1000 návštevníkov z celého sveta - najmä BIM špecialistov a zástupcov developerov a stavebných firiem. Tento rok na konferencii vystúpil aj Ing. Pavol Mayer, PhD. z našej Katedry technológie stavieb.
Dalux je softvérová spoločnosť, ktorá pre projektantov, stavebné firmy, investorov a facility manažérov vyvíja Common Data Environment (CDE, SK: Spoločné dátové prostredie) riešenia založené na spolupráci v Building Information Modeling (BIM, SK: Informačné modelovanie stavieb).
Na Stavebnej fakulte učia študentov moderne spolupracovať na projekte prostredníctvom CDE Dalux Ing. Tomáš Funtík, PhD. a Ing. Pavol Mayer, PhD. na predmetoch Building Information Modeling (BIM) a Informačné technológie v technológii stavieb.
Na predmete BIM študenti z rôznych katedier a s rôznymi oblasťami záujmu a v rôznych pozíciách (stavbyvedúci, prípravár, projektant, BIM koordinátor atď.) musia spolupracovať v tíme a spoločne spracovať zadania z viacerých oblastí v rôznych BIM softvéroch. Odovzdávajú protokoly o detekcii kolízii, BIM modely zariadenia staveniska, 4D BIM simuláciu výstavby, výkaz výmer a pod. Vzájomne spolupracujú, komunikujú a súbory odovzdávajú práve do Daluxu. To, ktoré zadanie kto spracuje, si organizuje tím. Výsledky celkovej spolupráce však prezentujú spoločne – každý svoju časť. Takáto forma výučby sa tak snaží simulovať reálny priebeh projektu a úlohy jeho účastníkov.
Progresívna a moderná metóda výučby zaujala aj zástupcov firmy Dalux, ktorí po podujatí Dalux User Day v Bratislave pozvali Ing. Mayera, PhD. aj na Dalux Summit do Kodane, kde mal prednášku s názvom: BIM and CDE? Nothing New for Your Future Colleagues! v ktorej prítomným ukázal priebeh a výstupy študentov tohto predmetu.
Prednášky na Dalux Summit prebiehali v šiestich kinosálach. Medzi 60 rečníkmi sa predstavili zástupcovia firiem Ferrovial Construction, NCC, Nordstern, Köster, Mostostal Warszawa, PEAB a ďalších. Z kategórie vzdelávacích inštitúcii sa predstavila iba Stavebná fakulta STU a Zigurat Global Institute of Technology. Medzi návštevníkmi však nechýbali zástupcovia a študenti z rôznych ďalších univerzít.
Z viacerých rozhovorov a stretnutí sa opäť potvrdilo, že svetovým trendom vzdelávania je integrácia digitalizácie: BIM, CDE, virtuálnej reality, rôznych softvérov a aplikácii a ďalších inovatívnych technológii do celkovej výučby študentov, nie len ich koncentrácia do samostatných predmetov a kurzov, ktoré absolvujú len niektorí z nich. Na to, aby sa dosiahla digitálna a počítačová gramotnosť absolventov hodná tejto doby a na úrovni, ktorá bude pridanou hodnotou pre ich budúcich zamestnávateľov, je však nevyhnutné zmeniť a zmodernizovať zaužívané postupy a metódy celkovej výučby. Ceruzka a papier dnes v nej už miesto nemá.
Text: Ing. Pavol Mayer, PhD., Katedra technológie stavieb, foto: Dalux, Ing. Pavol Mayer, PhD., Eli Efram Elia