Equadiff je najvýznamnejšia séria medzinárodných matematických konferencií, venovaná analýze a aplikáciam diferenciálnych rovníc. Má viac ako päťdesiatročnú tradíciu a tohtoročná konferencia prebieha práve teraz, 24. - 28. júla 2017, v Bratislave. Do Bratislavy sa vrátila opäť po dvanástich rokoch a po prvýkrát ju organizuje Stavebná fakulta Slovenskej technickej univerzity, v spolupráci s Univerzitou Komenského a Slovenskou matematickou spoločnosťou.
Sunčica Čanić, profesorka Univerzity v Houstone
Konferencie sa zúčastňujú významné osobnosti svetovej teoretickej aj aplikovanej matematiky. S prvou plenárnou prednáškou vystúpila Sunčica Čanić, profesorka Univerzity v Houstone, a predstavila v nej najmodernejšie matematické metódy potrebné pre optimálny návrh výstuže koronárnych ciev (tzv. stentu) pri operáciach potrebných na rozšírenie zúžených artérií respektíve na otvorenie úplne zablokovaných srdcových ciev. Na túto istú tému mala nedávno prednášku pre členov Amerického kongresu s poukázaním na nevyhnutnosť využitia matematiky a počítačových simulácií v modernej medicíne.
profesor James Sethian z Kalifornskej univerzity v Berkeley
Ďalšou významnou postavou konferencie je profesor James Sethian z Kalifornskej univerzity v Berkeley, ktorého tzv. level-set metóda má neuveriteľne široké využitie, od fyzikálneho dizajnu najmodernejších polovodičových pamäťových čipov až po spracovanie obrazu, počítačové videnie a robotiku, jeho práce získali viac ako 30 tisíc citácií v rôznorodých vedeckých komunitách a sú prakticky využívané v mnohých priemyselných sektoroch.
profesorka Nadine Peyriéras z Francúzska
S plenárnou prednáškou vystúpi tiež profesorka Nadine Peyriéras z Francúzska, študentka nositeľa Nobelovej ceny za medicínu a fyziológiu z roku 1965 François Jacoba, ktorá sa venuje rekonštrukcii dynamiky vývoja živých organizmov v súvislosti s liečbou závažných genetických a nádorových ochorení. Veľká časť konferencie je tiež venovaná riešeniu tzv. Navier-Stokesových rovníc prúdenia tekutín, milión-dolárovému problému pre 21. storočie, ako aj ich aplikáciam, ako sú modelovanie šírenia vĺn tsunami, šírenie znečistenia v podzemných vodách, prúdenie krvi v kardiovaskulárnom systéme alebo simulácie horenia v spaľovacích motoroch automobilov.
Tohtoročný ročník konferencie v Bratislave pritiahol 400 účastníkov z celého sveta a je veľmi potešiteľné, že slovenskú matematiku, popri skúsených vedcoch zo Slovenskej technickej univerzity a Univerzity Komenského, reprezentujú najmä mladí aplikovaní matematici zo Stavebnej fakulty STU v Bratislave.