V utorok 15.11.2022 sme sa už po štvrtýkrát pripojili k oslave medzinárodného dňa geografických informačných systémov pod názvom GIS Day, ktorú na SvF spoluorganizovali Katedra vodného hospodárstva krajiny a Katedra globálnej geodézie a geoinformatiky. Podujatie tentokrát prebiehalo v hybridnej podobe: naživo sme sa stretli v miestnosti B 319 (BAT) na Stavebnej fakulte STU a účastníci a prezentujúci, ktorí nemohli prísť osobne sa pripojili online cez Google Meet.
Prednášky boli aj tento rok rozmanité a pokrývali rôzne oblasti využitia GIS. Prvá prednášajúca, Ivana Ivánová (Curtin University, Perth, Australia), sa pripojila online až z Austrálie s príspevkom “Delíme sa o (priestorové) dáta FAIRovo?”. FAIR princípy hovoria o tom, že dáta majú byť vyhľadateľné, prístupné, interoperabilné a opakovane použiteľné - a Ivana nám ukázala, ako tento koncept funguje v praxi.
Nasledovala prednáška archeologičky Lenky Starkovej (Západočeská univerzita v Plzni, Univerzita Palackého v Olomouci), v ktorej sme sa presunuli na Blízky východ. Lenka ukázala možnosti využitia diaľkového prieskumu Zeme v archeológii pri skúmaní stredovekých mestských aglomerácií v Iraku.
Ďalšia prezentácia bola opäť online. Príjemné ráno zo slnečnej Kalifornie nám zaželal Dean Djokic (ESRI, California), ktorý nám priblížil vývoj nástrojov Arc Hydro a ich využitie pri určovaní geomorfologických charakteristík terénu a extrakcii hydrografických prvkov.
Martin Kubáň (KAJO s.r.o.) predstavil web GIS aplikáciu na vyhľadávanie Nature Based Solutions. Nature Based Solutions sú riešenia inšpirované prírodou a zdravými ekosystémami, ktoré zároveň prinášajú spoločenské, environmentálne a ekonomické výhody.
Blok prezentácií uzavrel Jaroslav Burian (Univerzita Palackého v Olomouci), ktorý sa zameral na využitie máp, mapových aplikácií, mobilných zariadení a priestorových dát v oblasti outdoorových športových aktivít. Na príkladoch konkrétnych aplikácií ukázal, akým spôsobom využívajú, spracovávajú a vizualizujú dáta, čím sme mohli vidieť ako fungujú aplikácie, ktoré mnohí denne používame.
Po prednáškach nasledoval workshop "DPZ & Copernicus", ktorý zastrešili Martin Tuchyňa, Peter Pastorek a Ľuboš Balážovič (Ministerstvo životného prostredia SR). V rámci workshopu sa striedali praktické ukážky a kratšie prezentácie demonštrujúce možnosti vyhľadávania, prístupu a možností využitia družicových snímok v aplikačnej praxi.
Približne 4 hodiny nabitého programu ubehli veľmi rýchlo a GIS day bol za nami. Ukázalo sa, že hybridná forma sa v tomto prípade vyplatila. Naživo sa v BAT-ke vystriedalo približne 100 ľudí a online bolo pripojených 50 - 60 ľudí prakticky počas celého podujatia. Jeho realizácia by nebola možná bez technickej pomoci pracovníkov Centra informačných technológií SvF (CIT). Ďakujeme tiež všetkým prednášajúcim, ktorí si našli čas pripraviť si veľmi zaujímavé príspevky a ukázali tak široké možnosti využitia GIS - a ďakujeme aj všetkým Vám, ktorí ste prišli naživo alebo sa pripojili online a oslávili s nami deň geografických informačných systémov. Veríme, že ste spolu s nami načerpali inšpiráciu a budeme sa na Vás tešiť na budúci rok!
Text: Alexandra Bucha Rášová, Katedra globálnej geodézie a geoinformatiky SvF, foto: Michaela Danáčová, Jana Grečnárová