Rok sa s rokom stretol a my sme sa vrátili z našej septembrovej exkurzie po historických pamiatkach Slovenska. Je to až neuveriteľné, že to bola naša v poradí už 20. exkurzia - organizovaná Nezávislou odborovou organizáciou (NOO) Stavebnej fakulty STU, zrealizovaná s podporou Stavebnej fakulty a Združenia absolventov a priateľov Stavebnej fakulty.
Prvou zastávkou našej jesennej exkurzie bol renesančný kaštieľ rodu Aponiovcov v obci Oponice, kde sa nám naskytla možnosť vidieť vzácny historický klenot, barokovú knižnicu založenú v 18. storočí veľkým milovníkom a zberateľom kníh, grófom Antonom Jurajom Aponim. Neverili sme vlastným očiam, koľko kníh sa zmestilo do jednej miestnosti kaštieľa...
Po očarujúcej prehliadke knižnice v Oponiciach sme sa vybrali na návštevu kaštieľa Svätý Anton, ktorý sa nachádza neďaleko Banskej Štiavnice. Je sídlom lesníckeho, drevárskeho a poľovníckeho múzea. Tu sme žasli nad prekrásnymi dielami umu a šikovných rúk umelcov a remeselníckych majstrov, ktoré nám zanechali vo forme vystavených exponátov. Po prehliadke múzea naša cesta pokračovala do Vysokých Tatier.
Napriek tomu, že lokalita hotela Crocus - v srdci Tatier – je pre nás, odborárov, už každoročne známa, veľmi sa tešíme na opätovné stretnutie s hotelovým personálom, na krásne scenérie slnkom zaliatych štítov.
Opäť, tak ako po minulé roky, sa naši účastníci pod vysokotatranskými končiarmi rozdelili do dvoch skupín. Jedna skupina sa vybrala na prehliadku Tatier, druhá skupina sa šla pozrieť na najväčší stredoeurópsky hrad – Spišský hrad. Monumentálny hrad, Spišské Podhradie (Spišská Kapitula) a kostol v Žehre, boli v roku 1993 zaradené do zoznamu svetového prírodného a kultúrneho dedičstva UNESCO. Bol to namáhavý výlet, ale neopísateľná krása. V Tatranskej Lomnici sme sa stretli s tými, ktorí dali prednosť krásam Tatier. Spolu sme sa potom pobrali k hotelu...
Na tretí deň sa nám podarilo to, čo v minulom roku vôbec nebolo možné. Vybrali sme sa do Poľska, kde sme si mohli pozrieť Tatry z poľskej strany. Potom sme pokračovali do Nového Targu, kde sme si pozreli rôzne remeselnícke predmety zručných majstrov z Poľska.
Cestou späť sme pokračovali cez Kysuce a Oravu, kde sme videli Oravský Podzámok. Dni rekreačno-turistickej exkurzie 2021 ubehli ako voda! Pod dojmami prenádherných zážitkov a impresií z ciest sme sedeli v autobuse tak trochu zronení, lebo sme vedeli, že sa blíži koniec exkurzie. Veríme však, že sa nám exkurzia aj v roku 2022 podarí zorganizovať.
Text: Mgr. Jana Talostanová, Nezávislá odborová organizácia Stavebnej fakulty STU, foto: Melánia Škodová