Za ikonami neskorej moderny občas netreba cestovať ďaleko. V pondelok 6. marca sme s dvadsiatkou študentiek a študentov našej Katedry architektúry navštívili kultovú bratislavskú stavbu, ktorá púta pozornosť aj spoza okien našej fakulty a ako každé nekonvenčné dielo, aj ona názorovo vyhraňuje. Ide o známu obrátenú pyramídu, ktorá v bezprostrednom susedstve budovy SvF vyrástla medzi rokmi 1969 - 1985. S nekompromisným konceptom verejnej stavby pre dobovo najvýznamnejšie médium - rozhlas si vtedajšie hospodárstvo nevedelo rady. Jeho realizácia preto trvala dlhých šestnásť rokov a odovzdanie stavby do prevádzky prebehlo v drasticky odlišnej spoločenskej atmosfére, aká bola charakteristická pre tvorivé vzopätie 60. rokov 20. storočia.
Projekt sídelnej budovy pre (dnešný) Slovenský rozhlas ako zložku Rozhlasu a televízie Slovenska (RTVS) vznikol v časoch spoločenského odmäku v autorskej spolupráci architektov Štefana Svetka, Štefana Ďurkoviča a Barnabáša Kisslinga, tímu statikov vedenom Jánom Bustinom a Jurajom Kozákom a ďalšími desiatkami profesistov, ktorí vo viacerých prípadoch navrhli atypické technické a technologické riešenia. Interiéry sú dielom Marty Skočkovej.
Napriek rôznym konotáciám si budova dokáže získať vnímavého diváka nielen svojím tvarom, ale aj impozantným „pseudoátriom“, jediným priestorom svojho druhu na svete, ktorým autori reagovali na svetový trend štrukturalizmu v šesťdesiatych rokoch. V neposlednom rade však aj koncertnými sálami a štúdiami, ktoré sú vďaka svojim akustickým parametrom označované za jedny z najlepších v Európe, či všadeprítomným tichom, tak potrebným pre rozhlasovú prevádzku i napriek tomu, že budova sa nachádza na križovatke mestských dopravných ťahov. Spoločne ide o atribúty, ktoré dokladujú snahu tvorcov o vzburu voči dobovej stavebnej priemernosti. V roku 2017 tieto skutočnosti zrejmou mierou prispeli k vyhláseniu stavby za národnú kultúrnu pamiatku.
V rámci vzdelávacieho procesu je dôležité dostávať do povedomia hodnoty architektúry minulého storočia, či už ide o stavby s pamiatkovou ochranou alebo bez nej. Takáto edukácia je jedným z cieľov Katedry UNESCO pre obnovu architektonického dedičstva, ktorá na našej univerzite pôsobí od minulého roka. Na jej aktivitách participujú aj pedagógovia, výskumníci a doktorandi z viacerých katedier SvF. Exkurzia vzbudila medzi študentmi veľký ohlas a vzhľadom na obmedzenú kapacitu zazneli aj otázky ohľadom jej opakovania, ktoré plánujeme v spolupráci s RTVS uskutočniť ešte v marci.
O budove vyšla v roku 2018 výpravná publikácia Prečo pyramída z pera Štefana Bekeša, ktorú vydalo naše univerzitné vydavateľstvo Spektrum STU. Záujemcovia sa v nej môžu oboznámiť s budovou od jej prvej skice až po ďalekú budúcnosť, hľadajúcu využitie pre priestory zasiahnuté miniaturizáciou a digitalizáciou rozhlasovej techniky. Exkurziu organizačne pripravili Ing. arch. Ing. Zuzana Šišková a doc. Ing. arch. Eva Borecká, PhD. z Katedry architektúry v spolupráci s Ing. Andrejom Bistákom, PhD. z Katedry technológie stavieb. Za nesmiernu ochotu a sprievodný odborný výklad ďakujeme zamestnancom RTVS.
Text, foto: Ing. arch. Ing. Zuzana Šišková, Katedra architektúry, Ing. Andrej Bisták, PhD., Katedra technológie stavieb