13. ročník Konferencie mladých výskumníkov - exkurzia po vodárenských objektoch na východnom Slovensku
V rámci 13. ročníka Konferencie mladých výskumníkov, ktorý sa tento rok konal v Košických Hámroch, sme zorganizovali aj exkurziu po vodárenských objektoch pre študentov 4. a 5. ročníka VSVH a KKP. Už pár rokov je súčasťou konferencie aj exkurzia, ktorá je zameraná na spoznávanie vodohospodárskych objektov v rôznych zákutiach Slovenska. Našim cieľom je priblížiť študentom prácu vodohospodárov a predstaviť objekty, o ktorých sa učili na jednotlivých predmetoch aj v reálnej prevádzke.Tento rok sme sa zamerali na objekty nachádzajúce sa na východnom Slovensku. Exkurzia započala návštevou vodného zdroja Drieňovec, ktorý je tretím najdôležitejším zdrojom pitnej vody pre Košice. Druhou zastávkou bol vodný zdroj Turňa. Zaujímavosťou je, že voda sa z týchto vodných zdrojov následne premieša. Ďalším objektom, ktorý sme v tento deň navštívili bola úpravňa vody Bukovec a tým sa zavŕšilo naše putovanie po košických vodných zdrojoch. Úpravňa vody Bukovec v súčasnosti zásobuje Košice a priľahlé obce na úrovni 20% celkovej spotreby vody. Zbytok pitnej vody prichádza zo Stariny a už z vyššie spomenutých podzemných vodných zdrojov. Do úpravne vody je privádzaná surová voda potrubím DN 1000 dlhým 1,7 km z VN Buková cez malú vodnú elektráreň. Návštevu v Bukovci sme ukončili prehliadkou priehradného múra. Poslednou zastávkou prvého dňa exkurzie bola vodná nádrž Ružín, kde nás zamestnanci SVP oboznámili s problémom nánosov z nelegálnych skládok odpadu a spôsobe odstraňovania tohto odpadu z nádrže.
Druhý deň exkurzie sme strávili v okrese Prešov, kde sme našu cestu po vodných stavbách započali na vodnom zdroji Vyšný Slavkov. Tento vodný zdroj je hlavným vodným zdrojom pre SVK Prešov a pitnú vodu dopravuje samospádom až do vzdialenosti 50 km. Následne sme sa presunuli k ďalšiemu objektu SVK Prešov, a to na úpravňu vody Brezovica. Táto úpravňa bola vybudovaná pre úpravu povrchovej vody z plánovanej nádrže Tichý potok s dvojstupňovou separáciou. Ďalšou zastávkou druhého dňa bolo stavenisko rýchlostnej cesty R4 severného obchvatu Prešova, kde nám predstavitelia firmy PAM Saint-Gobain predviedli prekládku vodovodného potrubia, konkrétne liatinového potrubia DN 400. V rámci výkladu nám predviedli a vysvetlili pracovný postup pri montáži a spájaní liatinových potrubí. Poslednou zastávkou v prešovskom okrese bola ČOV Kendice, ktorá čistí odpadové vody z ôsmich obcí. V rámci prehliadky nám technológ ukázal a vysvetlil aj zaujímavosť ich čistiarne, a to o struvite. Je to fosfátový minerál, zrazenina, ktorá vzniká pri procese odstraňovania fosforu a má potenciál na ďalšie využitie.Posledný deň exkurzie sme navštívili plniareň Gemerky v Tornali, kde sme sa prešli po trase od vrtu až na koniec baliacej linky. Následne sme sa presunuli do kúpeľného mestečka Číž, ktoré je známe svojou unikátnou jódov-brómovou vodou. Súčasťou prehliadky kúpeľných zariadení bola aj návšteva novej Špecializovanej nemocnice v odbore fyziatrie, balneológie a liečebnej rehabilitácie sv. Michala.
Exkurzia priniesla študentom nielen cenné praktické skúsenosti, ale aj možnosť lepšie sa spoznať a upevňovať vzťahy v kolektíve, ktoré môžu byť v budúcnosti základom aj pre spoluprácu v profesijnom živote.
Zároveň by sme chceli poďakovať sponzorom a partnerom, ktorí sa podieľali na zabezpečení odborného programu exkurzií, a to Východoslovenskej vodárenskej spoločnosti a. s. a jej zamestnancom, PAM Saint-Gobain a Národnej diaľničnej spoločnosti a.s. a ich zamestnancom, Slovenskému vodohospodárskemu podniku š. p. a jeho zamestnancom, Budiš a.s. a zamestnancom zo závodu Gemerka, kúpeľom Číž a Špecializovanej nemocnici FBLR sv. Michala a ich zamestnancom.
Viac fotiek z exkurzie nájdete na webovej stránke katedry ZEI.
Text, foto: Ing. Réka Wittmanová, PhD.