Výskumníci z Katedry technických zariadení budov Stavebnej fakulty Slovenskej technickej univerzity v Bratislave sú od októbra minulého roka členmi riešiteľského kolektívu medzinárodného projektu Low2High District Heating. Projekt je spolufinancovaný zo zdrojov Európskej únie v rámci programu LIFE. Cieľom projektu je poskytnúť podporu 30 vysokoteplotným sústavám centralizovaného zásobovania teplom na Slovensku, Poľsku a v Litve v procese zavádzania nízkopotenciálnych obnoviteľných zdrojov energie a technológií odpadového tepla do týchto sústav.
Projekt bol na Slovensku prvýkrát predstavený verejnosti počas 32. ročníka medzinárodnej vedecko-odbornej konferencie VYKUROVANIE 2024, ktorej sa zúčastnilo 450 odborníkov z oblasti vykurovania, centralizovaného zásobovania teplom, energetiky, štátnej správy, vedy a výskumu. Každý člen projektového tímu Low2HighDH zo Slovenska mal počas konferencie svoju úlohu. Prof. Ing. Dušan Petráš, PhD. bol odborným garantom konferencie, doc. Ing. Michal Krajčík, PhD. bol členom prípravného výboru a Ing. Martina Mudrá bola členkou organizačného výboru konferencie.
Prednášku s názvom Medzinárodný projekt o centralizovanom zásobovaní teplom – Low2High District Heating odprezentovala Martina Mudrá v sekcii Sústavy CZT a OST. Počas prednášky bola predstavená hlavná téma projektu a kľúčové ciele, obsah pracovných balíkov a partneri projektu. Počas prednášky mohli prítomní vyplniť krátky dotazník, ktorý pomôže projektovému tímu zhodnotiť stav vysokoteplotných sústav centralizovaného zásobovania teplom na Slovensku. Účastníkom konferencie bola predstavená aj webová stránka projektu a profily na sociálnych sieťach.
Keďže sa konferencie zúčastnili aj odborníci z oblasti centralizovaného zásobovania teplom, uskutočnili sa aj odborné rozhovory, ktoré pomohli projektovému tímu hlbšie porozumieť prekážkam integrácie obnoviteľných zdrojov energie do sústav centralizovaného zásobovania teplom, ako súčasná legislatíva podporuje, alebo bráni integrácii obnoviteľných zdrojov energie do sústav centralizovaného zásobovania teplom, a aké sú hlavné finančné výzvy.
Jednotlivé medzinárodné tímy intenzívne pracujú na riešení úloh spojených s projektom a o výsledkoch vás budeme v najbližších mesiacoch informovať.
Text, foto: Ing. Martina Mudrá, Katedra technických zariadení budov SvF