Katedra hydrotechniky Stavebnej fakulty STU sa zapojila koncom roku 2022 do novovzniknutej Paneurópskej siete pre trvalo udržateľnú vodnú energiu vedenú v rámci projektov European Cooperation in Science and Technology COST Action CA21104 pod názvom “Pan-European Network for Sustainable Hydropower - PEN@Hydropower”. Profesor Andrej Šoltész ako zástupca katedry bol jedným z prvých, ktorý sa do tejto siete zapojil. V súčasnosti pozostáva táto sieť z viac ako 50 krajín nielen z EU, má svoju manažérsku skupinu (MG) a 5 pracovných skupín (WG´s), ktoré zabezpečujú vývoj a postavenie vodnej energie z rôznych pohľadov. Profesor Šoltész je členom manažérskej skupiny za Slovensko a zároveň je členom pracovnej skupny WG 3 pre udržateľnú vodnú energiu v podmienkach klimatickej zmeny. Úlohou tejto pracovnej skupiny je zabezpečenie potrebnej medziodborovej spolupráce na uľahčenie udržateľného rozvoja v odvetví vodnej energie, ktorý zohľadňuje priemyselné, environmentálne a spoločenské potreby v meniacej sa klíme.
Jednou z výchovných aktivít siete Pen&Hydropower je séria koncentrovanej výučby na tému udržateľný rozvoj vodnej energie v tzv. Training Schools. Jedna z nich sa konala v termíne 7. - 11. mája 2024 v Thessalonikách, Grécko a medzi schválenými uchádzačmi bol aj študent našej fakulty, študijného programu Vodné stavby a vodné hospodárstvo Bc. Roman Tóth. Odborný program podujatia spočíval z prednášok, spoločných odborných aktivít, návštev vodných elektrární v severnom Grécku a ukončený bol spoločnými prezentáciami účastníkov školenia.
„Účasť na školení bola pre mňa veľmi obohacujúca. Najviac ma zaujali exkurzie, mali sme možnosť vidieť napríklad priehradu Hilarion. Bolo zaujímavé pozorovať, ako pristupujú zahraničné krajiny k hospodáreniu s vodou, plánovaniu a projektovaniu vodných elektrární. Okrem exkurzií sme sa zúčastnili aj interaktívnych workshopov, kde sme spoločne so študentmi z iných krajín riešili praktické úlohy, vďaka ktorým sme sa bližšie spoznali. Bolo to skvelá príležitosť, pretože som si mohol porovnať svoje vedomosti s vedomosťami ostatných a nadobudnúť nové pohľady na túto problematiku. Som veľmi rád, že som mal túto možnosť, ktorá sa mi naskytla vďaka odboru, ktorý študujem a záujmu o udržateľné zdroje. Určite mi to pomôže v ďalšom štúdiu a v mojej budúcej kariére v odbore,“ hodnotí účasť na Training School študent Roman Tóth.
Myslím, že účasť Romana na tomto podujatí obohatila jeho odborný záujem o problematiku využitia vodnej energie v Európskom priestore a získané vedomosti pretaví do štúdia vodných stavieb na našej fakulte.
Text: prof. Ing. Andrej Šoltész, PhD., zdroj foto: archív Romana Tótha