Som už „Erasmák – závislák“. Utvrdzuje ma v tom aj fakt, že momentálne píšem tento článok v období pred mojím tretím a posledným Erasmom. V tomto článku sa zameriam na moju druhú mobilitu, ktorou bola Erasmus+ pracovná absolventská stáž. Na stáže chodí ešte menej študentov ako na študijný pobyt, možno aj z toho dôvodu, že je to tá ťažšia cesta a všetko si rieši študent v podstate sám. Aj preto som sa rozhodla napísať o tom niečo viac a zdieľať so študentmi moje skúsenosti a postrehy.
Hľadanie stáže
V poslednom semestri bakalárskeho štúdia som prehodnocovala, kam som sa dostala a ako svoj život zmeniť. Chcela som nabrať nejaké skúsenosti a možno sa lepšie rozhodnúť, čo budem študovať ďalej, keďže môj bakalársky odbor nepokračoval na inžinierske štúdium. Na webovej stránke STU sa môžete dočítať, že sú dve možnosti stáže: počas štúdia alebo do roka od ukončenia štúdia na VŠ. Ja som si vybrala druhú možnosť – absolventskú stáž po bakalárskom štúdiu.
Nepoznala som nikoho, kto na takejto stáži bol, takže som si všetko zisťovala sama. Sú k dispozícií stránky, kde sa uverejňujú ponúkané stáže. Na stránke STU sa dajú nájsť v sekcii ponuka pracovných stáží portály, kde sa stáže uverejňujú (ERASMUSINTERN, PRAXISNETWORK, GLOBALPLACEMENT, TRAINING EXPERIENCE) a aj ponuky, ktoré prišli priamo pre školu. Prihlášku na absolventskú stáž treba podať ešte počas štúdia, čiže najneskôr do dňa štátnic. Ja som hľadala svoju stáž pár mesiacov, no nenašla som žiadnu, ktorá by mi vyhovovala, pretože som hľadala študijný pobyt v špecifickom odbore.
Počas písania bakalárskej práce som sa skontaktovala s firmou REDOX-ENEX s.r.o., ktorá je jediným partnerom firmy MOLOK Oy. na Slovensku. Od firmy REDOX-ENEX s.r.o. som dostala kontakt na firmu MOLOK Oy. vo Fínsku. Je pravdou, že oni stážistu nehľadali, napriek tomu ma vzali na 4 mesiace neplatenej stáže.
Tipy pri hľadaní stáže: treba si dať záležať na tom, ako vyzerá CV; je nutné často kontrolovať stránky, kde sa stáže uverejňujú; ak kontaktuješ firmy individuálne, posielaj mail manažérom alebo zamestnancom, ktorí majú na starosti zahraničný obchod, zahraničné oddelenie a pod.
Financie, ubytovanie, jazyk
Pri pracovnej stáži dostane študent grant rovnako ako pri štúdiu v zahraničí, ale navýšený o cca 100 eur. Samozrejme je potrebné mať niečo našetrené, ale myslím, že sa to dá zvládnuť. Niektorí študenti si dokázali nájsť aj platenú stáž. Ubytovanie vám nemusí zabezpečiť firma, ale určite navrhujem spýtať sa na nejaké odporúčania. Pri stáži firmy väčšinou vyžadujú angličtinu na vyššej úrovni (bez problémov komunikovať), preto odporúčam ísť najskôr na študijný pobyt alebo mať inú skúsenosť s pobytom v zahraničí.
Práca vo firme
Firma MOLOK Oy. sa zaoberá výrobou a distribúciou polopodzemných kontajnerov. Ja som mala na starosti písanie analýz ohľadne fungovania odpadového hospodárstva v rôznych krajinách Európy, kde by sa chceli presadiť. Písala som aj príspevky do blogu určené pre distribútorov. Kolegovia boli veľmi milí a vždy mi pomohli, keď som potrebovala. Stále som s nimi v kontakte, niekoľko návštev som privítala už aj na Slovensku :). Fíni majú vo všeobecnosti veľmi dobrú angličtinu, čo mi uľahčilo aj samotný život v meste. Pôvodne som mala ostať na štyri mesiace, ale neskôr som si stáž predĺžila o ďalšie dva mesiace.
Život v Tampere
V samotnom meste Tampere sa mi veľmi páčilo, pretože väčšina mesta a štvrtí je rozdelená lesom alebo jazerom, čo je pre Fínsko typické. Pozoruhodnou mestskou časťou pokrytou lesmi som prechádzala aj ja denne na autobusovú zastávku. Tieto momenty mi navždy zostanú v pamäti. Bola som vo Fínsku v zimnom období, preto som si musela zvykať na neustálu tmu, na ktorú každý nadával, ale bola to pre mňa zaujímavá skúsenosť. Človek si potom v letných mesiacoch o to viac váži slnečné lúče.
Mesto Tampere sa nachádza vo vnútrozemí v južnej časti Fínska, preto „polárna noc“ nie je až tak intenzívna ako v severnej časti – v Laponsku. Najhorším mesiacom bol november, kedy počas dňa, tak 3 - 4 hodinky bolo „šero“ a pretože stále snežilo, nebolo ani vidieť, kde sa na oblohe nachádza slnko... Do Fínska som prišla začiatkom októbra, o týždeň už začalo snežiť a sneh bol až do posledného dňa môjho odchodu, čiže do začiatku apríla.
Cestovanie
Vo firme mi bez problémov povolili pár týždňov na cestovanie a spoznávanie Fínska. Vďaka tomuto ústretovému rozhodnutiu som ho precestovala celé. Videla som Santovu dedinu Rovaniemi, 3 hodiny som v teplote -23 „čumela“ na polárnu žiaru, kúpala sa v zamrznutom jazere po saune (lebo inak by to nebola pravá fínska skúsenosť), kŕmila soba, soby ma potiahli aj na saniach, „šoférovala“ som psí záprah, prvýkrát som stála na bežkách, chytala som ryby (tzv. ice fishing) a zažila som milión zážitkov, ktoré sa do jedného článku nezmestia :).
Čo odporúčam vybaviť pred odchodom na stáž?
- Zdravotné poistenie – Pozor! Ak ideš na absolventskú stáž, nemáš štatút študenta, preto si treba vybaviť povinné zdravotné poistenie (buď požiadať zahraničnú inštitúciu, či by mohli platiť toto poistenie za teba, alebo ho platiť sám/sama). V prípade stáže počas štúdia máš stále štatút študenta.
- Komerčné zdravotné poistenie (to je pri stáži povinnosťou, vybavujem ho aj pred študijným pobytom).
- Splnomocnenie (ak treba niečo vybaviť počas tvojej neprítomnosti na Slovensku).
Prečo ísť?
Rozhodnutie ísť na stáž považujem za jedno z najlepších rozhodnutí v mojom živote. Bola to obrovská skúsenosť a posun v profesionálnom smere. Je to aj jeden zo spôsobov, ako si vyskúšať život v inej krajine, spoznať inú mentalitu a skúsiť sa osamostatniť. Podobne, ako štúdium, aj pracovná stáž ma posunula v rozvíjaní mojej schopnosti riešiť problémy, pretože aj tie sú súčasťou zahraničných mobilít. Stáž je veľmi dobrým rozhodnutím pre každého študenta, preto dúfam, že sa tak rozhodne stále viac študentov.
Text, foto: Bc. Lenka Kabátová, ŠP vodné stavby a vodné hospodárstvo, SvF STU
Bc. Lenka Kabátová
Študentka Stavebnej fakulty STU v Bratislave. Absolvovala bakalárske štúdium v programe Stavby na tvorbu a ochranu prostredia. V súčasnosti študuje v 2. ročníku inžinierskeho stupňa programu Vodné stavby a vodné hospodárstvo a pripravuje sa na štátnu skúšku. Začiatkom februára sa vrátila zo študijneho pobytu v talianskom meste Janov. Počas štúdia sa zúčastnila na Erasmus+ študijnom pobyte v Írsku (Tralee). Opisovanú odbornú zahraničnú stáž absolvovala vo Fínsku (Tampere, Nokia) od októbra 2017 do apríla 2018. Je absolventkou Strednej priemyselnej školy stavebnej Dušana Samuela Jurkoviča v Trnave.