V dňoch 30. júna až 5. júla 2024 sa uskutočnila odborná exkurzia po vysokohorských vodných dielach Rakúska a severného Talianska, ktorú organizovala Katedra hydrotechniky Stavebnej fakulty STU pod vedením prof. Ing. Andreja Šoltésza, PhD.
Účastníci exkurzie, medzi ktorými nechýbali študenti študijného programu vodné stavby a vodné hospodárstvo, doktorandi z vodárskych katedier, pedagógovia a odborní pracovníci z Vodohospodárskej výstavby, š. p., a Slovenského vodohospodárskeho podniku, š. p., mali jedinečnú príležitosť konfrontovať teoretické vedomosti s reálnymi stavbami a nadobudnúť cenné skúsenosti pre svoju budúcu prácu.
Prvý deň exkurzie bol venovaný objavovaniu inžinierskych divov Korutánska. Účastníci sa najskôr vybrali na jedinečnú 100 metrov vysokú drevenú rozhľadňu Pyramidenkogel, ktorá je architektonickým a inžinierskym skvostom modernej doby, z ktorej si užili úchvatný panoramatický výhľad na okolité Alpy a jazero Wörthersee. Následne sa presunuli k brehom Ossiacher See, kde sa počas plavby loďou mohli pokojne kochať krásami tohto krištáľovo čistého jazera.
Pôvodný program druhého dňa exkurzie zahŕňal návštevu niekoľkých zaujímavých lokalít, vrátane rokliny Raggaschlucht a sústavy vodných elektrárni Reisseck-Kreuzeck. Z dôvodu nepriaznivého počasia však účastníci museli upraviť program a venovať celý deň najvyššej (200 m) klenbovej priehrade Rakúska - Kölnbrein. Zúčastnení mali možnosť na vlastné oči zažiť túto impozantnú stavbu, ktorá je príkladom vysokej úrovne inžinierstva 70. rokov.
Tretí deň exkurzie bol pre účastníkov skutočnou výpravou do srdca Álp. Po príjemnej jazde po Grossglocknerskej vysokohorskej ceste cez Alpy, ktorá ponúkla úchvatné panorámy na okolité vrcholy, vrátane majestátneho najvyššieho vrchu Rakúska - Grossglockner (3798 m n.m.), sa výprava dostala k sústave vodných elektrární Glockner-Kaprun. Táto technická pamiatka, ktorá sa budovala najmä počas 2. svetovej vojny, dodnes slúži ako dôležitý zdroj energie pre región. Vďaka pracovníkom spoločnosti VERBUND AG, sa účastníci zoznámili s princípom fungovania tejto komplexnej sústavy, ktorá využíva potenciál vysokohorských vodných tokov a ľadovcov. Zvlášť zaujímavá bola nasledujúca zastávka najdlhšieho ľadovca v strednej Európe - Pasterze. Večer účastníkov čakala prednáška od prof. RNDr. Miloslava Kopeckého, PhD. z katedry geotechniky. Ten podrobne analyzoval tragickú udalosť z roku 1963 na priehrade Vajont, kde mali namierené nasledujúci deň.
Štvrtý deň exkurzie bol venovaný jednému z najtragickejších prípadov v histórii vodného hospodárstva – klenbovej priehrade Vajont, miesto tragédie, ktorá si vyžiadala viac ako dvetisíc obetí. Táto stavba bola postavená v talianskych Dolomitoch. Jej výstavba bola sprevádzaná rôznymi geologickými problémami, ktoré však neboli dostatočne zohľadnené. V noci z 9. na 10. novembra 1963 došlo k obrovskému zosuvu pôdy, ktorý spôsobil vlnu vysokú až 250 metrov. Táto vlna sa prehnala cez priehradu a zničila niekoľko dedín v údolí. Počas návštevy priehrady si účastníci exkurzie mohli prezrieť mnohé pamätníky venované obetiam tejto tragédie. Cestou z priehrady Vajont sa účastníci zastavili v očarujúcom mestečku Cortina d’Ampezzo, ktoré je známe svojimi zimnými športami.
Piaty deň exkurzie bol zameraný na aktívny odpočinok v prírode. Prvé kroky exkurzie viedli k lanovke Heiligenblut – Schareck, ktorá účastníkom umožnila vychutnať si panoramatické výhľady na okolité „trojtisícovky“. Na vrchole Schareck si účastníci vychutnali svieži horský vzduch a podnikli krátku túru. Následne sa presunuli k impozantnému vodopádu Gössnitzfall, ktorý ich očaril svojou silou a krásou.
Šiesty a zároveň posledný deň exkurzie bol venovaný poslednému nádhernému zážitku v rakúskych Alpách – turistickému výstupu do rokliny Raggaschlucht (ktorú nemohli absolvovať v pondelok), kde mohli obdivovať divokosť prírody a vychutnať si pokojné prostredie horského potoka Ragga. Po tejto príjemnej prechádzke sa presunuli najdlhšou podzemnou lanovkou na ľadovec Mölltaler Gletscher, ktorý ponúkol účastníkom jedinečnú možnosť dotknúť sa ľadovcovej krajiny vo výške nad 3000 m n. m.
Táto exkurzia doplnená o prezentácie profesorov katedry hydrotechniky a geotechniky boli vhodnou inšpiráciou a zamyslením sa nad možnosťou racionálneho využitia zadržanej vody na výrobu vodnej energie vo vysokohorských podmienkach Álp v Rakúsku a severnom Taliansku, ktoré v súlade s prírodou slúžia súčasnosti aj budúcim generáciám.
Text: Ing. Alexandra Vidová, foto: Bc. Roman Tóth, Bc. Pavel Virág