Dva projekty riešené odborníkmi z našej fakulty zamerané na oblasť prírodných a technických vied získali od grantovej Agentúry na podporu výskumu a vývoja APVV hodnotenie „Výskumné projekty s vynikajúcou úrovňou“ za rok 2024.
Agentúra hodnotila projekty zo Všeobecnej výzvy 2018 so začiatkom riešenia v roku 2019 a ukončením v roku 2023. Medzi prírodnými a technickými vedami excelovali aj dva projekty riešiteľských tímov z našej fakulty.
Projekt: Automatizácia kontroly elektronickej dokumentácie stavieb s využitím inovatívnych technológií zberu údajov a virtuálnych modelov
Zodpovedný riešiteľ: prof. Ing. Alojz Kopáčik, PhD.
Cieľom projektu bolo vypracovanie metodiky kontroly skutočného vyhotovenia stavieb v prostredí BIM (Building Information Modeling) a rozšírenie funkcionality BIM o nástroje na automatizovanú kontrolu kvality realizovaného diela. Riešiteľský tím vypracoval a na prípadových štúdiách overil technologický postup na verifikáciu vyhotovenia hrubej stavby. Základom pre verifikáciu sa stalo mračno bodov vytvorené TLS alebo fotogrametriou. Z mračna bodov sú vytvorené regresné 3D modely, ktoré sú porovnané s BIM modelom. Odchýlky vo forme rozdielových modelov vyjadrujú relatívnu presnosť vyhotovenia diela, napríklad rovinnosť steny či kruhovosť a rovnosť stĺpa, aj jeho absolútnu presnosť ako je poloha a orientácia voči BIM modelu, poloha a rozmer stavebného otvoru a podobne. Navrhnutý postup výrazne skráti čas potrebný na kontrolu geometrických parametrov stavebných konštrukcií a zefektívni proces, pretože kontrolované miesta nie sú vyberané náhodne, ale kontrolovaný je celý povrch konštrukcie.
Projekt: Modelovanie neurčitosti: rozšírenia a zovšeobecnenia niektorých špeciálnych metód a ich aplikácie
Zodpovedný riešiteľ: prof. RNDr. Radko Mesiar, DrSc.
Projekt bol zameraný na modelovanie neurčitosti a jeho aplikácie. Riešitelia výrazne posunuli a rozšírili nástroje na modelovanie neurčitosti charakterizované BUI granulami (x,c). Na výsledkoch projektu spolupracovali so zahraničnými spoluautormi z 9 významných zahraničných univerzít. Výsledky týkajúce sa kopúl a príbuzných oblastí už majú pozitívnu odozvu v oblasti štatistického modelovania. Významná oblasť uplatnenia dosiahnutých výsledkov pokrýva multikriteriálne rozhodovanie. Aplikácie výsledkov na rôznych typoch škál majú veľký potenciál v oblasti viachodnotových logík a pri modelovaní rôznych expertných systémov a vyhodnocovacích systémov. Aj keď väčšina výsledkov riešenia projektu patrí do oblasti základov matematiky, ich zameranie je a bude hojne využívané v oblasti informatických vied, čoho dôkazom je aj skutočnosť, že vedecké práce riešiteľov projektu publikujú viaceré významné informatické časopisy ako InfFus, INS, IJAR, FSS, IJGS, IEEE TFS, ESA.
Publikácia APVV Výskumné projekty s vynikajúcou úrovňou 2024