Naše životy sa zmenia iba vtedy, ak využijeme šance (Kristína v Brazílii)
Mala som malý cestovateľský sen. Vďaka platenej stáži IAESTE Exchange som si ho v lete 2018 premenila na skutočnosť a spojila s ďalším kariérnym a osobnostným rastom. Spomedzi študentov Stavebnej fakulty STU som bola jedinou, kto využil túto príležitosť. „Ak má človek z akéhokoľvek dôvodu príležitosť viesť mimoriadny život, nemá právo nechať si svoje zážitky pre seba,“ povedal Jacques-Yves Cousteau. Nielen, že sa mi podarilo navštíviť Brazíliu, ale mala som možnosť praxovať na súkromnej univerzite v Belo Horizonte - jednej z najprestížnejších univerzít v Brazílii. Zahraničná prax na Centro Federal de Educação Tecnológica de Minas Gerais - CEFET-MG (technickom centre vzdelávania štátu Minas Gerais) nasmerovala moju cestu za výskumami v odbore simulácií, vzduchotechniky a tepelnej pohody budov. Trojmesačná prax pod vedením Raquel Diniz di Oliveira PhD., odborníčky v oblasti stavebné inžinierstvo a architektúra, mi umožnila pracovať na projekte pre budovanie simulácie tepelnej vnútornej pohody budovy areálu školy. Výsledky projektu budú mať celouniverzitnú pozornosť.
Ak by sme začali hľadať a skúmať na internete možnosti na vycestovanie do zahraničia popri štúdiu, boli by sme prekvapení, aké množstvo ponúk nájdeme. Doslova sa nám sypú pod nohy. Organizácií na výmenné pobyty a zahraničné stáže je kvantum – venujeme im však dostatočnú pozornosť?
Ja som si vybrala spomenutú IAESTE Slovensko (The International Association for the Exchange of Students for Technical Experience), neziskové združenie študentov Slovenskej technickej univerzity v Bratislave (STU). „Študentom ponúkame možnosť vycestovať do 85 členských krajín sveta, kde môžu absolvovať odbornú stáž na akademickej inštitúcii alebo vo firme,“ hovorí Erika Štefanková, členka IAESTE Bratislava. Exchange program, ktorý ponúkajú, je širokospektrálny a nájde sa v ňom študent každého študijného programu na STU. Každoročne v novembri sa uskutočňuje jazykový test, kde je nevyhnutné získať dostatočný počet bodov. Čím viac jazykov študent ovláda, tým viac jazykových testov môže absolvovať a tým viac bodov získa. Hodnotí sa aj úspešnosť študenta počas predošlého akademického roka, preto je výhodou mať dobrý študijný priemer. Vo februári sa na webovej stránke IAESTE zverejňuje zoznam zahraničných stáží, na ktoré sa môžu študenti prihlásiť.
Dostať sa do zoznamu študentov čakajúcich na schválenie stáže je vskutku triviálne, no financovanie takéhoto rozhodnutia môže byť chúlostivé. Obzvlášť, keď ide o stáž „za veľkou mlákou“. V takom prípade je dôležité dôsledne si naštudovať ponuku štipendií a grantov, poskytovaných rôznymi inštitúciami. Slovenská akademická informačná agentúra (SAIA) a Národný štipendijný program podporujú vedecké výskumné stáže, nielen zahraničné, kde je pravdepodobnosť získania štipendia pre „STU-čkára“ vysoká. Dôležité je overiť si, či stážista spĺňa podmienky pre udelenie štipendia. Popri štipendiu, ktoré je určené na pokrytie základných výdavkov (pre Brazíliu 550 €/mesiac - výška štipendia závisí od cieľovej krajiny), ponúkajú aj „cestovný grant“ ktorý pokryje náklady na dopravu. Štúdium a stáž v zahraničí finančne podporujú rôzne subjekty, ako napríklad Tatra banka (projekt Študenti do sveta), Slovenská sporiteľňa, Nadácia SPP (Hlavička 2019) a pod.
Mňa pred odchodom kontaktovala IAESTE Brazil. Poskytli mi všetky podstatné informácie o krajine a kultúre. Študent si môže vybrať, či si ubytovanie bude v danej krajine hľadať sám, alebo mu to zabezpečí združenie. Ja som bola pridelená k rodine. 11. júla 2018 som odletela z Viedne do Lisabonu (Portugalsko). Dva dni nato už priamo do Belo Horizonte v brazílskom štáte Minas Gerais, kde ma po asi 11-hodinovom lete čakal dobrovoľník zo združenia IAESTE Brazil. Belo Horizonte je hlavné mesto štátu Minas Gerais, s celou metropolitnou oblasťou má 5 miliónov obyvateľov, je piatym najväčším a tretím najobývanejším mestom Brazílie. Odviezli ma na dohodnutú adresu môjho prechodného pobytu - k rodine, u ktorej som mala bývať. Bola to pohostinná milá rodina, pri ktorej som sa aj napriek jazykovej bariére cítila veľmi príjemne. Ich dom sa nachádzal blízko známeho jazera Pampulha. V rodine boli dvaja malí chlapci, jedno dievča a ich rodičia. Sesternica a bratranec dievčaťa vedeli po anglicky.
Už pred príchodom ma upozornili, že sa v priebehu najbližších mesiacov musím naučiť (brazílsku) portugalčinu. Angličtina v ich krajine nie je na vysokej úrovni ani medzi mileniálmi. Dokonca ani na úradoch, čo znamenalo, že napríklad jednoduché odoslanie listu nebolo jednoduché, ale časovo náročné. No IAESTE dobrovoľníci, „nová rodina“ a pracovníci v škole mi so všetkým a naozaj každým problémom boli ochotní pomôcť. Rozdiel medzi portugalskou portugalčinou a jej brazílskou verziou je vo výslovnosti a slovnej zásobe. V mnohých prípadoch sa Brazílčania v Portugalsku nedorozumejú alebo majú problém, nakoľko je ich výslovnosť a rýchlosť hovorenej reči odlišná. Mnohí sa domnievajú, že majú veľmi blízko k španielčine kvôli susediacim krajinám, kde prevláda španielsky jazyk. Nie je to však tak. Na španielsku výslovnosť v portugalčine sú priam hákliví a španielčinu ovláda malé percento populácie štátu Minas Gerais.
Odborná stáž na univerzite začínala o týždeň neskôr, ako som pricestovala. Je dobré sa s neznámou krajinou najprv zoznámiť, ešte predtým, ako sa vrhnete na prácu alebo štúdium. Spoznať okolie. Ak sa opýtate ktoréhokoľvek Brazílčana na štát Minas Gerais, povie vám dve veci – najlepšie jedlo a skvelí ľudia. V Brazílii je 26 štátov, z ktorých každý má svoje tradície. Minas Gerais je slávny pre syry, mliečne výrobky a kávu. Nájdete tu Pão de Queijo, Feijão tropeiro, queijo Minas, ktoré sú vyslovene tradičné pre tento región, no aj celobrazílsku klasiku ako mandioca, carne-de-sol, guava paste, doce de leite, açai, jaboticaba a mnohé iné. Neodmysliteľnou súčasťou každodenného jedla je fazuľa a ryža. Čo sa týka nápojov, patrí sem cachaça, catuaba a guaraná soda.
Štát Minas Gerais je prezývaný „Mina de ouro“ - zlatá baňa. Je známy pre vzácne kovy a minerály. V okolí mesta Mariana, najstaršieho mesta v štáte, sa 5. novembra 2015 stala najväčšia environmentálna tragédia v histórii Brazílie, ktorá ovplyvňuje krajinu dodnes. V ten deň sa pretrhla hrádza nádrže s toxickým odpadom, ktorý vznikal po ťažbe železa. 60 miliónov metrov kubických toxického odpadu zničilo všetko naokolo a tony odpadu tlačilo 500 km pred sebou. 22. novembra sa odpad dostal do Atlantického oceánu. 7. januára 2016 zaznamenali kontamináciu v južnej časti štátu Bahia. Napadnutá bola pôda i podzemná voda. Dodnes je v tejto oblasti voda kontaminovaná, teda ani nie je pitná. Najvýznamnejšie banské mestá sú Ouro Preto (doslova „čierne zlato“) a Ouro Branco („biele zlato“). Tu sa nachádzajú vyhľadávané univerzity pre geológov či chemikov. Vo voľnom čase je zaujímavé navštíviť zlatú baňu, kde sa dnes dá aj ponárať.
Štát Minas Gerais je na rozdiel od iných štátov Brazílie hornatý. Vo voľnom čase sa oplatí ísť na turistiku či navštíviť niektoré z národných parkov a vodopádov. Mesto Ouro Preto, bývalé hlavné mesto, je významným historickým sídlom, kde žijú prevažne študenti. V okolí tohto mesta nájdeme farmy a osídlenia, kde ľudia žijú jednoduchým životom, v niektorých miestach bez signálu a áut. Cesty sú prašné, no práve tieto miesta sú v Brazílii najvzácnejšie – miesta, kde je príroda nedotknutá. Belo Horizonte je metropolitné mesto, ktoré bolo projektované a postavené na základe plánov Washingtonu D.C. a Paríža. Neoklasicistická a moderná architektúra je dielom celosvetovo známych architektov, ako napríklad Oscar Niemeyer či Roberto Burle Marx, ktorí spolupracovali na budovaní mesta s prominentnými umelcami Cândido Portinariom, sochárom Ceschiattiom a inými.
Mesto Belo Horizonte má mestskú hromadnú dopravu, tvorenú autobusmi a vlakmi. Cestovný poriadok v podstate neexistuje, ľudia sa postavia na zastávku a čakajú na svoj spoj. Keďže vzniká veľa dopravných kolízii, nedá sa vytvoriť presný harmonogram... Autobus sa zastavuje zamávaním na vodiča. Efektívne a ľahko sa dá dostať do každej časti mesta. Univerzita bola od môjho miesta pobytu vzdialená hodinu cesty autobusom.
CEFET-MG je v Belo Horizonte rozdelené do dvoch areálov - kampusov. Každý z nich má niekoľko fakúlt a premáva medzi nimi školský autobus, v prípade že sa študent potrebuje dostať na výučbu do druhého z nich. Sú vybavené učebňami, laboratóriami, športovým areálom, jedálňou, bufetom, knižnicou, atď. Laboratóriá sú počas dňa sprístupnené študentom pre prípad, že potrebujú robiť experimenty pre svoje projekty. Na katedre pozemného staviteľstva som dostala kanceláriu s počítačom. Moja pracovná doba nebola striktná, dôležité boli výsledky. Každý týždeň som sa zúčastňovala konzultácií so študentmi, kde sme spolu s profesormi konzultovali ich projekty. Tieto projekty sú dobrovoľné, pomocou nich sa študenti začleňujú do praxe už v rámci štúdia. Výsledky projektov neskôr prezentujú na konferenciách.
Na stáži som nebola sama. Na univerzitu prišlo niekoľko študentov z rôznych krajín sveta. Spoločne sme mali bezplatné doučovanie portugalčiny s lektormi. Za tri mesiace sme urobili obrovský pokrok a dostali sme sa na jazykovú úroveň A2. Spoločne sme tiež cestovali a navštevovali rôzne miesta. IAESTE dobrovoľníci pre nás robili výlety, tradičné brazílske grilovačky (churrasco), podujatia a stretnutia. Začlenili sme sa tak aj medzi brazílskych študentov a neboli sme už iba turistami. Každoročne IAESTE organizuje stretnutie všetkých zahraničných stážistov v meste Vitória. Vtedy som zistila, že som v rámci tohto programu jediná Slovenka, ktorá vycestovala do Brazílie.
„Vitória Challenge“ je víkend plný súťaží, spoznávania a zábavy, ktorý pre nás pripravili dobrovoľníci v rámci voľného času. Zúčastnilo sa ho 53 študentov.
Na konci stáže bolo potrebné odovzdať projekt so všetkými potrebnými podkladmi a vyplniť online formulár, ktorý pomôže organizátorom v budúcnosti. Výhoda stáže cez IAESTE je, že ju môžem absolvovať opäť. Dokonca aj po ukončení druhého stupňa vysokej školy. A v prípade, že sa rozhodnem pokračovať na PhD. štúdiu, hoci aj každé leto počas štyroch rokov štúdia. Počet absolvovaných stáží je totiž neobmedzený, pokiaľ je záujemca stále študentom.
Čo mi priniesla táto zahraničná stáž? Veľa zážitkov, nových známych, ale aj priateľstvá, rozhľad a motiváciu. To priniesla mne, pozoruhodné však je aj to, čo priniesla pre našu fakultu a Katedru technických zariadení budov: prepojenie pri riešení problémov či príležitosť pre mojich kolegov študovať v Brazílii na CEFET-MG. Ale aj dokončiť svoju diplomovú prácu či doktorandské štúdium na prestížnej súkromnej univerzite plnej odbornosti a príležitostí, a tak si odštartovať svoju budúcu kariéru na Slovensku.
|
Bc. Kristína Ferechová Študentka Stavebnej fakulty STU v Bratislave. Absolvovala bakalárske štúdium v programe Stavby na tvorbu a ochranu prostredia. V súčasnosti študuje v 2. ročníku inžinierskeho stupňa programu Technické zariadenia budov. Počas štúdia sa zúčastnila dvoch Erasmus+ pobytov, na Kréte (Chania) a v Taliansku (Neapol). Spomenutú odbornú zahraničnú stáž absolvovala v Brazílii (Belo Horizonte) v roku 2018. Popri štúdiu pracuje vo firme Colt ako pomocná projektantka. Je absolventkou Gymnázia Angely Merici v Trnave, počas stredoškolského štúdia vycestovala na ročný zahraničný pobyt do USA (Bothell, štát Washington). |