Už tretíkrát sa dňa 16.11.2021 na (virtuálnej) pôde Stavebnej fakulty konala oslava medzinárodného dňa geografických informačných systémov (GIS) pod názvom GIS Day na SvF, ktorú spoločne zorganizovali Katedra globálnej geodézie a geoinformatiky a Katedra vodného hospodárstva krajiny. Cieľom tohto podujatia je sprostredkovať novinky zo sveta GIS, dozvedieť sa zaujímavosti, tipy a triky z praxe, ako aj vzájomne sa motivovať a inšpirovať k používaniu GIS v našej bežnej práci, štúdiu či výskume. Podujatie aj tento rok prebehlo online na platforme MS Teams. Dosahovali sme približne 80 pripojených divákov, medzi ktorými boli nielen študenti a študentky VŠ, ale aj naši absolventi a ľudia z praxe.
Geografické informačné systémy nám umožňujú efektívne pracovať s priestorovými dátami - či už ide o ich zobrazovanie, vytváranie, upravovanie a prepájanie alebo o pokročilé analýzy. Šírka možností ich uplatnenia sa ukázala aj v rozmanitosti prednášok a workshopov na GIS day na SvF.
Podujatie aj tento rok moderovala Milica Aleksić (KVHK), ktorá v úvodnom slove zhrnula prvý rok existencie slovenskej používateľskej skupiny QGIS.sk. Jej vznik ohlásila Jana Michalková (Prešovská univerzita v Prešove) na minuloročnom GIS day na SvF s cieľom spojiť používateľov otvoreného a bezplatného softvéru QGIS, aby mohli diskutovať, vzájomne si radiť či zdieľať svoje skúsenosti. Ak by ste sa chceli zapojiť aj vy, pridajte sa do skupiny QGIS Slovensko na Facebooku!
V prvom príspevku predstavil Miloslav Michalko (Prešovská univerzita v Prešove) stále sa formujúcu open GIS komunitu na východe Slovenska budovanú vďaka širokému spektru otvorených GIS nástrojov a jej doterajšie aktivity.
Nasledovala “mierne rozmarná GIS analýza” Dušana Kočického (Esprit s.r.o.), ktorý pomocou hydrologických analýz v GIS a vhodne umiestnenej priehrady namodeloval spôsob, akým by Slovensko získalo prístup k moru.
Tento rok sme na GIS day na SvF privítali aj zahraničného hosťa. Bol ním Tailin Li (České vysoké učení technické v Praze) a vo svojom príspevku v angličtine sa venoval téme využitia GIS pri skúmaní pôdnej vlhkosti v teréne.
Prednáškový blok zakončili Juraj Beták a Tomáš Sasko (Solargis s.r.o.) s príspevkom o geodátach a službách pre podporu výroby solárnej elektriny, v rámci ktorého sme nazreli do komplexnej problematiky modelovania solárnej radiácie, práce s meteorologickými a environmentálnymi dátami či simulácií výroby elektriny z fotovoltaiky.
Po prednáškach nasledoval blok praktických workshopov. Martin Dobiaš (Lutra Consulting) predstavil zber dát pomocou mobilnej aplikácie Input, ktorá funguje na platforme QGIS. Pracovný projekt vytvorený v QGIS-e je tak možné využiť pri mobilnom zbere dát v teréne a nazbierané dáta následne stiahnuť naspäť do QGIS-u a ďalej s nimi pracovať.
Tibor Lieskovský (KGGI) si pripravil workshop o rastrových dátach. Zameral sa na malé aj veľké problémy, s ktorými sa pri práci s rastrami často stretnú začiatočníci aj pokročilí užívatelia GIS: spájanie, orezávanie, opravovanie, editovanie rastrov, “NoData” hodnoty, subpixlové posuny pri heterogénnych dátach, až po ich optimalizáciu a komprimáciu.
Ak ste sa k našej oslave medzinárodného dňa GIS nestihli pripojiť naživo alebo by ste si chceli niektorú prednášku pozrieť znovu, môžete sa k nim vrátiť na YouTube Stavebnej fakulty.
Aj tento rok bolo možné v rámci GIS day na SvF získať 5 ročných licencií na softvér ArcGIS od spoločnosti ESRI, ku ktorým Stavebná fakulta STU pridala aj ďalšie darčekové predmety. Záujemci sa mohli buď zúčastniť súťaže so svojou fotografiou a komentárom o tom, ako využívajú GIS, alebo vyplniť formulár so spätnou väzbou k nášmu podujatiu. Veríme, že všetci ocenení sa svojim cenám potešili a budú ich s radosťou využívať.
Ďakujeme všetkým, ktorí sa zúčastnili oslavy dňa geografických informačných systémov ako diváci, prednášajúci alebo organizátori. Dúfame, že sa s vami stretneme aj budúci rok!
Organizačný tím GIS day na SvF:
Milica Aleksić (KVHK)
Alexandra Bucha Rášová (KGGI)
Michaela Danáčová (KVHK)
Radoslav Choleva (KGDE)
Tibor Lieskovský (KGGI)