Začiatok posledného týždňa výučby v zimnom semestri prebehol pre takmer štyridsať študentov inžinierskeho štúdia netradične, mimo priestorov fakulty. V utorok 13. decembra 2022 sme spoločne navštívili areál výstaviska, ikonický hotel Avion a Janáčkovo divadlo, to všetko v Brne, modernistickej metropole Moravy. Celodennú exkurziu pripravil interdisciplinárny tím vedený Katedrou technológie stavieb v spolupráci s Katedrou architektúry.
Symbolické úvodné stretnutie pri plastike Nový vek, situovanej vo vstupnom areáli brnianskeho výstaviska, predznamenávalo, ktorá epocha je v tento deň centrom nášho záujmu. Prehliadkou medzivojnových pavilónov spojenou s odborným výkladom - pavilónu A (Obchodno priemyselný palác) s charakteristickou nosnou konštrukciou z parabolických oblúkov, Pavilónu mesta Brna a Pavilónu Zeme Moravy sme strávili viac ako dve hodiny. Nevynechali sme ani návštevu administratívnej budovy veľtrhov, navrhnutej v bruselskom štýle a Loosovej sály v Bauerovom zámočku, jestvujúceho v tomto priestore ešte pred vznikom výstaviska.
Ikonický hotel Avion v centre Brna bol našou druhou zastávkou. Objekt, ktorý stojí na extrémne úzkej (pôvodne stredovekej) parcele, patrí medzi funkcionalistické skvosty mesta. Spolu s vilou Tugendhat sa zaraďuje medzi dve najznámejšie architektúry 20. storočia v Brne. V nedávnom období prešiel celkovou obnovou, ktorá do jeho priestorov prinavrátila život a s ním pôvodnú podobu z čias jeho vzniku v rokoch 1926 - 1927. Podobne, ako pri našej exkurzii pre technológov ešte počas renovácie hotela, nemohli sme vynechať návštevu slnečnej strešnej terasy s výhľadom na brniansku panorámu a tentokrát ani šálku kávy v hotelovej kaviarni s atmosférou dvadsiatych rokov.
Janáčkovo divadlo, tretí cieľ našej cesty, delí od hotela Avion pár minút pešej chôdze centrom mesta a štyridsať rokov architektonického vývoja. Jeho definitívnej podobe predchádzal príbeh trvajúci niekoľko desaťročí, počas ktorého sa menili názory na podobu reprezentatívnej stavby pre kultúru aj ich protagonisti. Citlivo obnovené interiéry divadla, v ktorého celkovom výraze prevládajú monumentálne, až klasicizujúce tendencie, sú významným dielom éry „zlatých šesťdesiatych rokov“ československej architektúry, nasledujúcej po fenomenálnom úspechu na výstave Expo 1958 v Bruseli.
Časť zúčastnených študentov čakala pár dní po exkurzii skúška z dejín architektúry 20. storočia. Architektonické princípy moderny a ikonické diela z prednášok a seminárov sa im odrazu zhmotnili, stali sa vnímateľné všetkými zmyslami. Naša návšteva tesne pred začiatkom skúškového obdobia znamenala tak pre nich nepochybne ďalší benefit.
Exkurziu zorganizoval tím so vzťahom k tradičným aj moderným pamiatkam v zložení doc. Ing. Oto Makýš, PhD., Ing. Andrej Bisták, PhD., doc. Ing. arch. Eva Borecká, PhD. a Ing. arch. Ing. Zuzana Šišková. Podujatie bolo podporené grantom Ministerstva kultúry SR v rámci programu Obnovme si svoj dom. Veríme, že si študenti okrem príjemnej predvianočnej atmosféry odniesli aj množstvo vedomostí spojených s architektúrou minulého storočia a tešíme sa na stretnutie opäť nabudúce.
Organizátori exkurzie ďakujú za spoluprácu pri príprave programu Metodickému centru modernej architektúry NPÚ v Brne a Národnému divadlu Brno.
Text: Ing. Andrej Bisták, PhD., Katedra technológie stavieb SvF, Ing. arch. Ing. Zuzana Šišková, Katedra architektúry SvF, foto: Andrej Bisták