Študenti Katedry architektúry Slovenskej technickej univerzity dostali možnosť dokázať, že prefabrikácia neznamená nutne uniformitu a že kreatívne nápady architektov sa dajú vytvoriť aj pomocou typizovaných riešení. V súťaži Prefabrication goes creative dostali za úlohu navrhnúť rezidenčný projekt s použitím prefabrikovaných riešení spoločnosti Peikko.
Súťažné zadanie študenti spoznali koncom septembra minulého roka a v spolupráci so svojimi odbornými školiteľmi mali šesť mesiacov na prípravu a odovzdanie súťažných projektov. Následne sa v polovici júna stretli zástupcovia Katedry architektúry, Slovenskej rady pre zelené budovy, spoločnosti Peikko a predovšetkým členovia odbornej poroty, aby na slávnostnom vyhodnotení oznámili mená víťazov.
Zadanie
Úlohou bolo navrhnúť moderný bytový dom pomocou prefabrikovaných riešení. „Keď je prefabrikácia poňatá moderne, predstavuje ideálny systém na stavbu flexibilných bytových jednotiek rýchlo, kvalitne a udržateľne, s ohľadom na životné prostredie a bez toho, aby autora akokoľvek obmedzovala,“ tvrdí Matej Hrubý, vedúci predaja spoločnosti Peikko Slovakia. Podmienkou tiež bolo vybrať vhodné materiály a konštrukčný koncept s využitím prefabrikovaného systému DELTABEAM®, zohľadniť urbanistické vzťahy, navrhnúť atraktívny verejný priestor a použiť udržateľné materiály a riešenia. „Vidíme veľký potenciál vo výstavbe pomocou prefabrikovaných riešení a skrutkových spojov a chceme spraviť všetko pre to, aby sme ich spopularizovali aj na Slovensku. Čím skôr sa budúci architekti zoznámia s možnosťami, ktoré im ponúkajú naše systémy, tým skôr uvidíme aj ich reálne uplatnenie v praxi,“ vysvetľuje motiváciu Milan Ďurčovič, generálny riaditeľ Peikko Slovakia – hlavného partnera súťaže. Firma je popredným svetovým dodávateľom typizovaných riešení pre stavebníctvo a najväčší výrobný závod má u nás na Slovensku.
Hodnotenie poroty
Predsedníčku poroty Ing. arch. Katarínu Viskupičovú, dvojnásobnú držiteľku ceny CE.ZA.AR aj ceny Stavba roka, pozitívne prekvapila kvalita prihlásených projektov: „Vysoko hodnotím mieru angažovanosti s ktorou sa študenti pustili do riešenia. Bolo tu naozaj mnoho dobrých nápadov a mali sme zastúpené rôzne koncepty, z ktorých sme spolu s kolegami porotcami mali možnosť vyberať.“ Okrem nej práce hodnotili aj viceprezident Spolku architektov Slovenska a hosťujúci profesor na Katedre architektúry STU Ing. arch. Juraj Hermann, držiteľ dvoch ocenení CE.ZA.AR v kategórii Bytové domy Ing. arch. Juraj Hantabal, predseda predstavenstva Slovenskej rady pre zelené budovy a odborník v oblasti zelenej certifikácie LEED a BREEAM Ing. Pavol Kukura, PhD., Ing. Kamil Laco, PhD. z Katedry betónových konštrukcií a mostov STU a Ing. Pavel Nádaský, PhD., dlhoročný statik Peikko Slovakia. V troch kolách hodnotenia vybrala porota hlasovaním tri víťazné projekty, ktoré najlepšie spĺňali podmienky zadania.
Dôraz na udržateľnosť
Už dnes existujú v praxi overené riešenia, ktoré umožňujú hotové stavby z prefabrikátov rozobrať a postaviť na inom mieste alebo použiť ich v celkom inej konštrukcii. „V stavebníctve sa k udržateľnosti dostaneme najskôr šetrením materiálov, čo naše riešenia umožňujú vďaka subtílnejším základom, tenším stropom a nižšej konštrukčnej výške. Druhým krokom je schopnosť znovu použiť celé stavebné prvky a tým nastúpiť na cestu cirkulárnej ekonomiky aj v stavebníctve,“ povedala na vyhodnotení Ing. arch. Zuzana Nádaská, PhD. z Katedry architektúry SvF STU, ktorá je autorkou myšlienky celej súťaže a jej konceptu.
Na Slovensku aj dnes prevažuje klasický spôsob výstavby vylievaním betónu do debnenia. Akoby sa stále čakalo na impulz, ktorý by ukončil monopol monolitu a investori, architekti, statici aj stavebníci sa začali obzerať viac práve po takýchto prefabrikovaných riešeniach. „Na začiatku musí stáť niekto, kto si uvedomí, že sa to všetko dá robiť efektívnejšie. Dobrou príležitosťou môžu byť pravidlá čerpania financií z Plánu obnovy, ktoré majú byť realizované do roku 2026,“ vysvetľuje Katarína Viskupičová. Ak máme za štyri roky niečo vyprojektovať a aj zrealizovať, bude sa musieť každý zamyslieť nad tým, ako to spraviť čo najefektívnejšie.
Vyhodnotenie súťaže
V nultom ročníku súťaže „Prefabrication goes creative“ napokon porota ocenila práce Patrície Hamalovej (3. miesto), Dominiky Dzanovej (2. miesto) a Mateja Grmana (1. miesto). Cenu Slovenskej rady pre zelené budovy získal projekt Matúša Todorova. Predsedníčka poroty k tomu dodáva: „V tomto úvodnom ročníku sme študentom zadali riešenie rezidenčného komplexu, ktorý je ale jeden z najnáročnejších. V budúcnosti tomu necháme väčší priestor a témy uvoľníme s tým, že základom zadania bude len využitie prefabrikácie a riešení Peikko. Či už si študenti vyberú rezidenčný projekt, poľnohospodársku či priemyselnú stavbu alebo nemocničnú budovu, necháme to na nich a ich kreativite.“
Víťazný projekt nultého ročníka súťaže „Prefabrication goes creative“
Matej Grman o svojom projekte:
Do lokality Stará Tehelňa v Leviciach sme sa rozhodli začleniť novú zónu s bytovkami. V piatich bytových domoch sme navrhli spolu takmer 250 bytových jednotiek. Komplex prináša priestor pre obchody a služby v otvorenom parteri, čo by prinieslo výhody aj pre obyvateľov okolitých rodinných domov. Parkovanie je riešené podzemnou garážou a je dostupné bezbariérovo. Použili sme nosníky DELTABEAM® kombinované s prefabrikovanými panelmi, kotvy a stĺpy. Tenký bezprievlakový stropný systém umožnil úsporu približne 20 centimetrov konštrukčnej výšky na každom podlaží a zásadným spôsobom zjednodušil systém rozvodov a inštalácií. Z hľadiska udržateľnosti sme riešili zelené strechy, zber dažďovej vody do pomerne veľkej zásobnej nádrže. Súčasťou projektu je teda aj pomerne veľká vodná plocha. Počítali sme aj s tepelným čerpadlom na vyhrievanie a chladenie. Celkový koncept oslnenia, rozloženie budov v rámci závetria – to všetko bolo navrhované s ohľadom na udržateľnosť a využitie prírodných resp. obnoviteľných zdrojov.
Porota o projekte: Ide o najkomplexnejšie vyriešený návrh s vysokým potenciálom prefabrikácie. Z hľadiska mikrourbanizmu je dobre riešené parkovanie aj predpolie bytového domu, s vhodným využitím parteru a strešnej roviny. Racionálne je aj riešenie parkovania v podzemí. Objekty majú kultivovanú mierku so zaujímavým výškovým členením. Hmotové riešenie je sympatické a pocitovo príjemné. Dispozície sú racionálne a poskytujú vysokú variabilitu, pričom zastupiteľnosť bytov je už pri tomto riešení dostatočná. Z pohľadu statického riešenia je možné s objektom pracovať jednoducho. Návrh sa zaoberal aj riešením nízkoenergetickej schémy.
Cena Slovenskej rady pre zelené budovy
Porota o projekte Matúša Todorova: Cenu Slovenskej rady pre zelené budovy sme udelili za najlepšie riešenie udržateľnosti z pohľadu energetiky s využitím stropného chladenia, tepelného čerpadla, ale aj použitím environmentálne priaznivých materiálov a vegetačných striech. Z hľadiska architektúry sme ocenili minimalistické riešenie, vysokú univerzálnosť, variabilitu a potenciál prefabrikácie. Architektonické stvárnenie, výber materiálov a mierka objektov sú príjemné. Osadenie objektov na parcele je zvládnuté rovnako dobre.
Text a fotografie: www.peikko.sk