Profesori Silvia Kohnová a Ján Szolgay zo Stavebnej fakulty STU sa ako spoluautori podieľali na článku pod názvom „V Európe sa dajú očakávať megapovodne na základe pozorovaní v hydrologicky podobných povodiach“, ktorý vyšiel v prestížnom časopise Nature Geoscience.
Výskum sa zaoberal výnimočne intenzívnymi povodňami, ktoré ďaleko presahujú doteraz pozorované udalosti. Ich zriedkavý výskyt často prekvapí občanov a odborníkov, ich dosahy majú za následok mimoriadne vážne škody a aj straty na životoch. Základný koncept štúdie je, že povodia s podobnými procesmi vzniku povodní vytvárajú podobné výnimočne odľahlé hodnoty. Kolektív autorov zhromaždil a analyzoval pozorovania prietokov riek z viac ako 8 000 vodomerných staníc v celej Európe a naznačil, že výskyt tzv. megapovodní by bolo lokálne možné lepšie predvídať, ak sa porovnávajú všetky, ktoré boli predtým pozorované na iných miestach v Európe v podobných fyzicko-geografických podmienkach.
Takmer všetky analyzované pozorované megapovodne (95,5 %) spadali do obalových hodnôt odhadnutých z predchádzajúcich povodní na iných podobných miestach. To znamená, že miestne prekvapenia nemusia byť v kontinentálnom meradle výnimočné. Autori preto volajú po tom, aby sme sa pri štúdiu výnimočne veľkých extrémov poučili z iných miest na celom kontinente, a vyhli sa tak miestnym prekvapeniam a zvýšili stupeň ochrany proti ich dosahom.
Nature Geoscience je vysoko uznávaný recenzovaný vedecký mesačník, ktorý vydáva Nature Publishing Group. Časopis pokrýva všetky aspekty vied o Zemi vrátane teoretického výskumu, modelovania a práce v teréne. Publikuje aj významné súvisiace práce v oblastiach ako sú vedy o atmosfére, geológia, geofyzika, klimatológia, oceánografia, paleontológia a vesmírna veda.
Text: Juraj Rybanský, prevzaté z webu univerzity, foto: Pexels.com