Európa dnes stojí pred výzvou energeticky efektívnej výstavby nových a renovácie existujúcich budov. Tá je však úzko prepojená a závislá od pripravenosti pracovníkov, ktorí sa podieľajú na jednotlivých stavebných činnostiach, ale aj tých, ktorí sa podieľajú na príprave projektovej dokumentácie, vrátane všetkých profesií.
Projekt SEEtheSkills – Sustainable EnErgy Skill in construction: Visible, Validated, Valuable, je zameraný na zvyšovanie zručností v oblasti energeticky efektívnej výstavby nových a renovácie existujúcich budov. Cieľom projektu je stimulovať dopyt po nových alebo zdokonalených zručnostiach v oblasti obnoviteľných zdrojov energie a energetickej účinnosti v stavebníctve. Na riešení sa podieľa 10 organizácií z 5 krajín Európy, medzi ktoré patrí aj Slovenská republika. Zástupcami Slovenska pri riešení projektu sú Stavebná fakulta STU v Bratislave a Slovenská komora stavebných inžinierov. Riešiteľmi projektu za Stavebnú fakultu sú Ing. Tomáš Funtík, PhD. a doc. Ing. Ján Erdélyi, PhD.
Celý projekt zakladá na myšlienke stavať na dobrých základoch z predchádzajúcich aktivít v rámci projektu BuildUpSkills, ktoré sú mimoriadne úspešné na národnej úrovni. Je však nutné zabezpečiť širšiu viditeľnosť naprieč krajinami a zvýšiť dostupnosť energetických zručností, umožniť ich vzájomné uznávanie v partnerských krajinách prostredníctvom ich krížovej validácie, a to na základe dosiahnutých výsledkov vzdelávania.
Samotná očakávaná európska vlna renovácií by mohla pomôcť pri hospodárskej obnove jednotlivých krajín vytváraním pracovných miest na lokálnej úrovni, zvyšovaním zručností pracovníkov a budovaním odolných komunít. Investície do energetickej náročnosti môžu napomôcť k zabezpečeniu kvalitných budov s nižšími účtami za energie, čo je v dnešnej dobe viac ako aktuálna téma. V neposlednom rade môžu zlepšiť zdravie našich komunít a tvoriť náš príspevok v oblasti zmeny klímy.
Projekt využíva inovatívny 3V prístup, ktorý sa týka troch oblastí:
- Viditeľnosť (angl. Visibility)
- Validácia (angl. Validation)
- Hodnota (angl. Value)
Viditeľnosť zručností je zabezpečená vytvorením on-line databázy prístupnej a dostupnej na medziregionálnej úrovni, medzi partnerskými krajinami a tiež mimo nej, v celom hodnotovom reťazci v sektore stavebníctva implementáciou integrovaného registra energetických zručností. Úložisko zabezpečí vývoj vhodného pilotného digitálneho riešenia na ukladanie zozbieraných údajov s možnosťou filtrovania podľa rôznych kritérií, výmenu skúseností a školiacich schém medzi partnermi, prenos a replikáciu nových a existujúcich školiacich schém, ako aj poskytovanie e-learningu.
Vzájomné prepojenie rozmanitých vzdelávaní je nutné Validovať, aby sa umožnilo vzájomné uznávanie kvalifikácie. Zabezpečí sa tým relevantnosť zručností pre štandardizovanú energeticky efektívnu výstavbu a renovácie, porovnávaním a zosúladením zručností a ich prepojením s národnými a európskymi kvalifikačnými normami.
Prenos a replikácia vzdelávacích schém medzi projektovými krajinami v konečnom dôsledku zvýšia Hodnotu zručností a uspokoja ich dopyt na trhu po energetických zručnostiach v oblasti navrhovania, výstavby, údržby budov, či výroby a inštalácie stavebných materiálov, iniciovaný vyjadrením výhod využívania energetických zručností pri dosahovaní udržateľnej a energeticky efektívnej výstavby. Vo svetle stimulovania dopytu trhu po energetických zručnostiach je dôležité oceňovať hodnotu zručností s cieľom:
- zvýšiť povedomie verejnosti, ale najmä vlastníkov a nájomníkov domov a budov o výhodách energetických zručností,
- porovnať rôzne právne záväzky v partnerských krajinách a podeliť sa o osvedčené postupy,
- prezentovať výhody kvalifikovaných pracovníkov s cieľom posilniť prepojenie medzi zručnosťou a kvalitou výstavby.
Očakávanými výstupmi a dosah projektu sú:
- 20+ harmonizovaných certifikačných schém
- 5+ tréningových schém zameraných na cross-craft
- 2500+ kvalifikovaných pracovníkov v databáze
- 5+ „mikro“ plánov legislatívnych zmien ponúkaných vládam
- 3+ mil. eur investície do udržateľnej energie
- úspora primárnej energie 400 GWh/rok
Ako poradný orgán pre riešiteľov projektu bol ustanovený Národný poradný výbor projektu SEEtheSkills, ktorého členmi sú významní odborníci v oblastiach riešených projektom. Za ich podporu patrí poďakovanie.
Projekt SEEtheSkills je financovaný Európskou komisiou na základe zmluvy Grant Agreement Number: 101033743 – SEEtheSkills v rámci programu na podporu výskumu Horizon 2020. Riešený je od 1. júna 2021 do 31. mája 2024 (36 mesiacov). Podrobné informácie o projekte nájdete na www.seetheskills.eu alebo na stránkach Európskej komisie.