Téma údržby a monitoringu mostov, navrhnutá Ing. Michalom Venglárom, PhD. z našej Katedry stavebnej mechaniky a Taiki Gigom z Hanshin Expressway Co. Ltd., bola v rámci medzinárodnej schémy Sakura Science Exchange program v roku 2024 určená na realizáciu.
Tejto mobility sa zúčastnili mladí zamestnanci našej fakulty do veku 40 rokov a študenti doktorandského študijného programu teória a konštrukcie inžinierskych stavieb z Katedry stavebnej mechaniky a Katedry kovových a drevených konštrukcií. Okrem nich sa mobility zúčastnili aj študenti programov nosné konštrukcie stavieb, inžinierske konštrukcie a dopravné stavby a pozemné stavby a architektúra. Za japonskú stranu sa mobility zúčastnili študenti a zamestnanci Osaka Metropolitan University (OMU) a Tokushima University.
Program pozostával z viacerých častí. V prvých dňoch zazneli odborné prednášky, ktoré za našu fakultu predniesli Ing. Michal Venglár, PhD., Ing. Katarína Lamperová, PhD., Ing. Daniel Beutelhauser, Ing. Lucia Ondrašinová, Bc. Marián Sýkora a Bc. Tamara Šimkaninová. Ďalej nasledoval veľmi zaujímavý bod programu: exkurzia na svetoznámy most Akashi Kaikyo spolu s návštevou múzea venovaného jeho výstavbe a všetkým problémom a výzvam s ňou spojených. Nemôžeme nespomenúť ani návštevu Hanshin Expressway múzea zemetrasenia, ako aj tréningového centra tejto spoločnosti. Dôležitou časťou bola návšteva výrobného závodu spoločnosti IHI, ktorá vyrábala jednotlivé diely pre most Akashi Kaikyo. V rámci kultúrneho programu sme navštívili bývalé japonské hlavné mesto Nara. Všetci absolventi mobility získali certifikát o jej úspešnom absolvovaní.
Touto formou súčasne vyjadrujeme vďaku japonskej strane za mimoriadne priateľské prijatie a tešíme sa na pokračovanie v podobe druhého workshopu v roku 2025, tentokrát na slovenskej pôde.
Text: Ing. Michal Venglár, PhD., Katedra stavebnej mechaniky SvF, foto: Katedra stavebnej mechaniky