Pred sto rokmi sa narodil akademický maliar Imrich Vysočan, bývalý pedagóg Stavebnej fakulty. Okrem odovzdávania svojich vedomostí študentom zanechal na našej univerzite aj svoj trvalý odtlačok v podobe diela na priečelí budovy Strojníckej fakulty STU. Tento rok zároveň uplynie 30 rokov od jeho úmrtia.
Akademický maliar docent Imrich Vysočan bol umelcom, ktorý svojou tvorbou prispel k rozvoju moderného slovenského výtvarného umenia druhej polovice 20. storočia. Narodil sa 23. septembra 1924 v Prievidzi. Rané podnety k výtvarnej tvorbe získal na tamojšom gymnáziu pod vedením akademického maliara Jozefa Fedora. V rokoch 1944 – 1948 študoval na Oddelení kreslenia a maľovania Slovenskej vysokej školy technickej (dnešná SvF STU). V rokoch 1952 – 1955 pôsobil ako vysokoškolský pedagóg na VŠVU v Bratislave. V období 1962 – 1975 bol docentom na Katedre teórie a dejín architektúry, kreslenia a modelovania SvF SVŠT. Podľa jeho osobných spomienok a spomienok jeho rodiny bolo obdobie pôsobenia na stavebnej fakulte síce hektické, ale šťastné a mimoriadne tvorivé v edukačnej i výtvarnej oblasti. Počas svojho života spolupracoval tiež so Slovenským filmom pri tvorbe rozprávok, venoval sa knižnej ilustrácii, vytvoril množstvo karikatúr pre časopis Roháč. Svoje diela vystavoval na Slovensku i v Čechách a v zahraničí napríklad v Moskve, Kyjeve, Drážďanoch či v Štokholme. V roku 1975 sa natrvalo vrátil do rodnej Prievidze, kde tvoril až do svojej smrti v roku 1994. V Prievidzi je na jeho počesť zriadená Galéria Imrich Vysočana.
Jeho tvorba je žánrovo rozmanitá. Reprezentujú ju kresby, grafiky, karikatúry, maľba, ilustrácie, diela vytvorené v duchu postmodernizmu, kubizmu a geometrickej abstrakcie. Maľba je charakteristická lineárnymi aj farebnými kontrastmi.
Osobitné miesto v jeho tvorbe patrí monumentálnym dielam pre architektúru. Pri ich realizácii využíval farebné štrukturálne omietky, betónový reliéf, mozaiku i leptané sklo. Tieto materiály používal s citlivosťou a znalosťou ich rozličného vizuálneho pôsobenia. Medzi jeho početné diela patria napríklad sgrafitá na sídlisku v Prievidzi, mozaiky pre železničné stanice v Dudinciach a Chynoranoch, v nákupných centrách či obchodných domov vo Vrakuni, v Nových Zámkoch. Štrukturálne omietky zase využil v dielach na fasádach stredných i základných škôl napríklad vo Vajnoroch, v Sokolciach aj v interiéri hotela Krym v Bratislave. S jedným z jeho diel sa môžeme stretnúť aj na pôde našej univerzity. Ide o kamennú mozaiku na fasáde Strojníckej fakulty STU, ktorú vytvoril v spoluautorstve s Deziderom Castiglionem a Alojzom Klimom.
Fotografie Imricha Vysočana a jeho diel: archív autora a rodiny, foto mozaiky SjF STU: Mária Boriková