V týchto dňoch sme sa rozlúčili s vynikajúcim odborníkom v oblasti oceľových konštrukcií, s Ing. Mikulášom Martinčekom, PhD. Dožil sa 82 rokov.
Inžinier Martinček ukončil vysokoškolské štúdium s vyznamenaním v roku 1964 na SvF SVŠT Bratislava. Dostal zvláštne uznanie za kvalitu diplomovej práce. V r.1965 nastúpil do Pozemných stavieb Prešov, kde pracoval vo funkcii stavbyvedúci a vývojový pracovník. V rokoch 1967 až 1992 pracoval v projekčno-konštrukčnej pobočke VÍTKOVICE – Bratislava ako vedúci projektant, vedúci vývojový pracovník a hlavný inžinier. V rokoch 1969-1970 absolvoval postgraduálne štúdium statiky oceľových konštrukcií na ÚAM Vítkovice pri VAAZ Brno. V rokoch 1974-1979 študoval ako vedecký ašpirant na ÚAM Vítkovice pri VAAZ Brno, odbor 39-01-9 mechanika tuhých a poddajných telies a prostredí, kde v r.1982 obhájil dizertačnú prácu na tému „Automatizácia výpočtov diskrétnych prútových sústav interaktívnym spôsobom“.
Počas zamestnania vo Vítkoviciach sa venoval projektovaniu oceľových konštrukcií všetkých druhov, od návrhu až po realizáciu. Viaceré projekty a realizácie získali ceny v rôznych súťažiach. Popritom sa aktívne zaoberal všetkými teoretickými i praktickými činnosťami, spojenými s oceľovými konštrukciami. Boli to hlavne vývoj systémového softvéru pre oceľové konštrukcie, výskumná, oponentská a normalizačná činnosť. Bol autorom výpočtového programu GEPARD, ktorý mohla používať aj Katedra kovových a drevených konštrukcií. Svoje práce často publikoval v časopisoch a zborníkoch konferencií.
Od r. 1993 pracoval ako autorizovaný stavebný inžinier v slobodnom povolaní v odboroch statika a dynamika a inžinierske konštrukcie a mosty. Svoje aktivity rozšíril i mimo hraníc Slovenska (projekty v Nemecku, Rakúsku, Francúzsku, Brazílii, vývoj softvéru v rámci európskeho projektu CIMSTEEL 130, spolupráca so zahraničnými architektmi a investormi na Slovensku). Naviac sa angažoval aj pri organizácii profesijného života a tvorbe stavebnej legislatívy.
Počas celej profesijnej dráhy spolupracoval s vysokými školami, predovšetkým s Katedrou kovových a drevených konštrukcií Stavebnej fakulty STU Bratislava. Táto činnosť mala formu cvičení a sporadických prednášok, prednášok na postgraduálnom kurze (na tému Navrhovanie oceľových konštrukcií pomocou teórie plasticity), účasti v štátnych skúšobných komisiách pre záverečné práce, recenzií diplomových a doktorských prác a účasťou v komisii pre obhajoby dizertačných prác.
V rokoch 2008 – 2013 pôsobil ako hosťujúci profesor na Katedre kovových a drevených konštrukcií SvF. Veľmi ochotne sa zapojil napríklad do cyklu prednášok trvajúcich celý semester organizovaných Katedrou kovových a drevených konštrukcií SvF pre riadnych študentov 2., 3., 4. a 5. ročníka. Išlo o doplnkové prednášky mimo oficiálneho študijného programu s cieľom rozšíriť vedomosti študentov a získať ich pre odbor IKDS. Ing. Mikuláš Martinček, PhD., taktiež prednášal na cykle prednášok určených pre všetkých doktorandov SvF v Bratislave. Okrem STU Bratislava mal prednášky i na ČVUT Praha, TU Košice a ŽU Žilina. S pracovníkmi katedry často spolupracoval i v normalizačnej činnosti (ako člen TK 4 pri SÚTN) a na odborných podujatiach.
Jeho dlhodobá odborná práca a projekty význačných stavieb boli ocenené SSOK (Slovenská spoločnosť pre oceľové koštrukcie), STU Bratislava a SAV udelením Ceny Profesora Arpáda Tesára za rok 2003.
Odchodom Ing. Mikuláša Martinčeka, PhD., stráca naša odborná verejnosť veľkého odborníka s bohatými skúsenosťami z praxe vykonávanej na Slovensku i v zahraničí v oblasti projektovania a výskumu oceľových konštrukcií rôzneho druhu.
Budeš nám, Miki, všetkým veľmi chýbať!
Česť Tvojej pamiatke!
doc. Ing. Rudolf Ároch, PhD., vedúci katedry Kovových a drevených konštrukcií SvF STU