Na Slovensku sa nachádza veľa historických objektov, ktoré tvoria naše spoločné dedičstvo. Schátraný objekt Synagógy v Šaštíne je toho typickým príkladom. Pred úplným poškodením sa ho podarilo zachrániť doslova v hodine dvanástej len vďaka odhodlaniu a zápalu dobrovoľníkov. Iniciatíva záchrany objektu vzišla na jeseň v roku 2019, kedy bol objekt vyhlásený za Národnú kultúrnu pamiatku.
Na projekte diagnostiky a zamerania synagógy spolupracovali odborníci z Katedry betónových konštrukcií a mostov - doc. Šoltész, doc. Hollý a Ing. Prokop, ktorí spolupracovali s doc. Hruštincom z Katedry geotechniky, Ing. arch. Bogárovou a Ing. arch. Bogárom z Katedry architektúry.
V bývalej synagóge, v samostatnom priestore galérie na úrovni 1. poschodia, je plánované vytvorenie memoriálneho miesta pripomínajúceho mená ľudí, ktorí počas holokaustu pomáhali pri záchrane židovských rodín. Okrem zhodnotenia aktuálneho stavu konštrukcie ponúka aj vhodné alternatívy premeny objektu na kultúrno-spoločenské centrum. Zameranie objektu bude tiež slúžiť ako podklad pre študentov pri ateliérových tvorbách.
Záchrana Synagógy v Šaštíne je dobrým príkladom toho ako pristupovať k nášmu spoločnému dedičstvu – kultúrnym pamiatkam v havarijnom stave.
Text a foto: doc. Ing. Ivan Hollý, PhD., Katedra betónových konštrukcí a mostov
Vizualizácia: Ing. arch. Bogárová a Ing. arch. Bogár, Katedra architektúry