Keď sa blíži začiatok školského roku, tak sa pripravujeme na našu exkurziu. Je to až neuveriteľné, že tento rok je to už dvadsiata prvá naša exkurzia po Slovensku. Tieto exkurzie organizujeme spolu so Združením absolventov a priateľov Stavebnej fakulty a Stavebnou fakultou. Naša exkurzia sa konala v dňoch 6. – 8. septembra 2022.
Našou prvou zastávkou bolo mesto Zvolen. Tu sme mali naplánovanú prehliadku Lesníckeho a drevárskeho múzea. Pôvodne sme sa chceli ísť pozrieť aj do Zvolenského zámku, ale bol zatvorený. Kým sme sa dostali do nášho múzea, museli sme prejsť rozľahlým námestím SNP. Toto námestie má obdĺžnikový pôdorys a je najväčším námestím na Slovensku a jedným z najväčších v strednej Európe.
V bývalom mestskom dome sa nachádzalo naše múzeum. Tu nás už očakávali a i keď mali zatvorené z technických príčin, aj tak sa nám dostalo veľa veľmi zaujímavých poznatkov o našich lesoch a tiež o živote v nich. Bolo to veľmi zaujímavé a náš sprievodca nás oboznámil s vecami, o ktorých sme doteraz nemali ani poňatia. Po odchode z múzea sme ešte dlho rozmýšľali o zaujímavostiach, ktoré sme získali. Ďalej sme mali v pláne pozrieť si Banskú Bystricu. Po dohode s účastníkmi exkurzie sme ju vynechali, pretože by sme mali málo času na Španiu dolinu. Nakoľko väčšina účastníkov v Banskej Bystrici už bola.
Španiu dolinu môžeme zaradiť medzi najkrajšie doliny na Slovensku. V minulosti sa tu vo veľkom ťažila medená ruda. Uprostred bujnej zelene sa nachádza súbor starobylých zrubov a baníckych domov zo 17. a 18. storočia. Tieto zruby boli vyhlásené za pamiatkovú rezerváciu ľudovej architektúry. Ohľadom ťažby medi a o živote baníkov nás oboznámil jeden zo starších baníkov, ktorý vlastne sprevádza všetkých záujemcov, ktorí prídu do tohto múzea. Týmto sa v tento deň ukončila naša púť a ponáhľali sme sa do Kežmarských Žľabov. Na druhý deň sme sa šli pozrieť do múzea TANAPu. Pretože bol veľmi pekný slnečný deň, niektorí sa rozhodli spoznávať krásy Tatier. Boli aj takí, ktorí si zabezpečili lístky na lanovku na Lomnický štít. A to mali ozaj pekný zážitok, lebo počasie im prialo.
My ostatní sme šli do toho múzea. Bolo to ozaj pekné, lebo nám premietli film, v ktorom sme sa oboznámili so vznikom Tatier už od prvohôr. Po filme sme si prezreli múzeum, kde bolo veľa zaujímavých vecí. V múzeu bolo veľmi veľa rôznych predstaviteľov živočíšnej ríše, a tak sme sa oboznámili s faunou a flórou v Tatrách. Tiež sme tam videli rôzne odevy, ktoré nosili obyvatelia Tatier. Odtiaľ sme sa šli pozrieť do botanickej záhrady v Tatranskej Lomnici. Tu sme videli zaujímavé rastliny a tiež ich úpravu a aranžovanie. Málokto vedel, že v Dolnom Smokovci je Kráľovstvo drevených sôch. Na peknom zelenom trávniku boli naaranžované drevené sochy zvierat, ktoré žijú v Tatrách v skutočnej veľkosti. Nakoľko bolo pekne a mali sme ešte čas, tak sne sa vybrali na Hrebienok. Pôvodne sme chceli ísť až na Rainerovu chatu, ale zrazu sa spustil dážď a naša prechádzka zostala len na Hrebienku a okolí. Na záver našej púte sme sa šli pozrieť aj na Tatry z poľskej strany. Tak sme sa dostali na Oravu a cez Ružomberok a Žilinu sme putovali až do Bratislavy.
Text: Jana Talostanová, foto: Melánia Škodová, Jana Talostanová, Nezávislá odborová organizácia SvF STU