V dňoch 17. a 18. decembra 2024 sa uskutočnila ďalšia z medziodborových študijných ciest, ktoré majú študentov naučiť premýšľať v širších súvislostiach. Teda tak, ako si to vyžadujú náročné podmienky spoločenskej praxe. Požiadavka je o to naliehavejšia, ak ide o záchranu a obnovu hmotného kultúrneho dedičstva, stavieb vyhlásených za národné kultúrne pamiatky a tých, ktoré sa nimi môžu stať.
Jej náplňou boli štyri svetoznáme lokality českého kultúrneho dedičstva UNESCO Zelená hora, Třebíč, Telč a Český Krumlov. Na cestu sme vyrazili s pätnástimi študentmi a doktorandmi z Katedry technológie stavieb SvF a Katedry architektúry SvF minibusom, priamo spod výškovej budovy fakulty. Exkurziu sme pripravili v spolupráci s tímom interdisciplinárnej Katedry UNESCO pre obnovu architektonického dedičstva, ktorá od roku 2022 prepája tri fakulty STU (SvF, FCHPT a FAD). Odborným garantom študijnej cesty bol doc. Ing. Oto Makýš, PhD., program organizačne pripravil Ing. Andrej Bisták, PhD.
Študijná cesta ideovo nadväzovala na exkurzie, ktoré sme zvykli organizovať v inžinierskom stupni štúdia technológie stavieb, hoci vtedy vo väčšom rozsahu. Po piatich rokoch sa nám podarilo obnoviť tradíciu, ktorú prerušila pandémia koronavírusu a neskôr nepriaznivé finančné podmienky. Našou prvou zastávkou v utorok 17. decembra bol púťový kostol sv. Jana Nepomuckého na Zelenej hore, ktorý v 18. storočí navrhol slávny architekt Giovanni Baptista Santini-Aichel. Po prehliadke kostola sme sa presunuli do Třebíče, kde sme si pozreli veľkolepú Baziliku sv. Prokopa. Prešli sme sa tiež uličkami autentického židovského mesta na brehu rieky Jihlavy, nie nepodobného tomu, ktoré do 60. rokov minulého storočia stálo v bratislavskom Podhradí. Mrazivý adventný večer sme strávili na Námestí Zachariáša z Hradca, renesančnej perle historického mesta Telč, a neskôr v Českých Budějoviciach. V tejto juhočeskej metropole sme prenocovali a ešte predtým navštívili atraktívne vianočné trhy v centre mesta.
Na návštevu Českého Krumlova, ktorý bol naším stredobodom záujmu, sme si vyhradili celú stredu 18. decembra. Aj jeden deň je tu, samozrejme, málo a môže slúžiť maximálne ako „vybrané state“ z problematiky mesta. Naše kroky smerovali na svetoznámy Štátny hrad a zámok Český Krumlov, ktorý v rozsiahlom komplexe budov ukrýva divadlo. Hádam však ani nie divadlo v bežnom zmysle slova. Je to skôr barokový skvost, do dnešných dní zachovaný v pôvodnej podobe, a navyše niekoľkokrát ročne aj prevádzkovaný.
Barokové divadlo v Českom Krumlove je jedno z najzachovalejších divadiel tohto typu na svete s kompletným vybavením, so zachovaným orchestriskom, javiskom, technologickým vybavením, osvetlením, kostýmami a doplnkami. Dielo, v ktorom sa snúbi technika s umením a históriou, preto navštevujeme veľmi radi. Rovnako radi ho prezentujeme ďalším a ďalším generáciám študentov, na čom má veľkú osobnú zásluhu duša krumlovského hradu, kastelán PhDr. Pavel Slavko. Jeho výklad v priestoroch divadla je oprávnene tým najlepším spôsobom, ako prezentovať pamiatku nevyčísliteľnej hodnoty tak, aby zostala každému zapísaná nielen v pamäti, ale snáď aj v srdci.
Prehliadkou divadla a voľným programom v historickom jadre Českého Krumlova sa naplnil program tejto malej, no intenzívnej exkurzie. Veľký záujem o ňu v tomto exponovanom období roka nás potešil a príjemne prekvapil. Tešíme sa na ďalšie odborné a ľudské stretnutia s cieľom propagovať také hodnoty, akými sú krása, talent a dôvtip.
Text: Andrej Bisták, Katedra technológie stavieb SvF, foto: Andrej Bisták, Nora Naddourová, Katedra architektúry SvF
--------------
Študijná cesta bola spolufinancovaná grantom Ministerstva kultúry Slovenskej republiky v programe Obnovme si svoj dom.