Bratislava 2030: Odborníci diskutujú o budúcnosti hlavného mesta Slovenska
Budúcnosť Bratislavy bola ústrednou témou nedávneho podujatia Forbes s názvom „Podujatie Forbes: Bratislava 2030 - Vízia moderného mesta“, ktoré sa konalo 9. apríla 2024 v Primaciálnom paláci. Kľúčové osobnosti z verejného a súkromného sektora sa stretli, aby diskutovali o stratégiách transformácie Bratislavy na prosperujúcu a konkurencieschopnú metropolu. Medzi účastníkmi mala aj zastúpenie Stavebná fakulta Slovenskej technickej univerzity v Bratislave, ktorá dlhodobo prepája svoje znalosti a skúsenosti s ostatnými zainteresovanými stranami v stavebníctve a rozvoji mesta. Podujatie sa zaoberalo radom kľúčových tém, vrátane hospodárskeho rozvoja, urbanizmu, demografie a úlohy verejných priestranstiev.
V úvodných diskusiách sa odborníci hlbšie zaoberali konkrétnymi výzvami a príležitosťami. Ján Mazúr, hlavný stratég Bratislavy, predstavil analýzu hospodárskeho zdravia mesta, zdôraznil dôležitosť trojpilierového prístupu k rozvoju Bratislavy: odolnosť, starostlivosť a dostupnosť. Kľúčovým bodom z prezentácie Jána Mazúra bola potreba jasného pochopenia súčasnej situácie a cieľového stavu pre rozvojovú stratégiu Bratislavy. Zatiaľ čo panelová diskusia so zástupcami z oblasti nehnuteľností, vládnych agentúr a energetických spoločností skúmala, ako podporovať inovácie a udržateľný rast.
Bratislavský primátor Matúš Vallo diskutoval spolu s Reném Černým, námestníkom primátora Brna v Českej republike, kde sa rozoberalo, čo predstavuje „moderné mesto“ a ako Bratislava môže dosiahnuť tento status. Počas diskusie o verejných priestoroch bratislavský primátor Matúš Vallo zdôraznil nevyužitý kultúrny potenciál mesta a dôležitosť vytvorenia vizuálne atraktívnejšej verejnej identity.
Podujatie sa potom zameralo na dlhodobé plánovanie. Branislav Bleha prezentoval demografické prognózy pre Bratislavu v roku 2050, nasledovala diskusia o stratégiách územného plánovania s Martinom Berežným, riaditeľom Oddelenia územného plánovania mesta.
Do diskusie sa virtuálne zapojila svetoznáma odborníčka na dopravu Janette Sadik-Khan, bývalá komisárka pre dopravu v New Yorku, ktorá ponúkla pohľad na verejné priestranstvá ako kľúčový faktor kvality života v meste.
Podujatie sa skončilo zameraním na praktické riešenia problémov súvisiacich s rozvojom elektromobility v mestách. Zástupcovia spoločností ZSE Drive a SEVA, lídrov v oblasti infraštruktúry pre elektromobily, diskutovali o výzvach a príležitostiach integrácie elektrickej dopravy do budúcnosti Bratislavy.
Podujatie Forbes Bratislava 2030 slúžilo ako cenná platforma pre diskusiu o trajektórii rozvoja slovenského hlavného mesta. Stretnutím významných osobností a podporou spolupráce medzi verejným a súkromným sektorom ponúklo podujatie pohľad na potenciál Bratislavy stať sa skutočne moderným a úspešným európskym mestom.
Záver a prepojenie na Stavebnú fakultu STU
Tému rozvoja Bratislavy a jej transformácie na moderné a udržateľné mesto priamo ovplyvňujú práce a výskum na Stavebnej fakulte STU. Podujatie Forbes Bratislava 2030 ponúka pre fakultu a jej študentov niekoľko kľúčových oblastí pre spoluprácu a budúce uplatnenie:
Udržateľné mestské plánovanie
- Fakulta môže ponúknuť odborné znalosti pri tvorbe plánov rozvoja mesta s dôrazom na environmentálnu zodpovednosť, zefektívnenie využívania priestoru a dopravnú infraštruktúru.
- Študenti sa môžu zapájať do výskumných projektov a stáží zameraných na tieto témy, čím získajú praktické skúsenosti pre svoju budúcu kariéru.
Moderné technológie v stavebníctve
- Pri transformácii Bratislavy bude nevyhnutné využívať moderné technológie a materiály v stavebníctve.
- Fakulta môže spolupracovať s mestom a súkromnými spoločnosťami na vývoji a implementácii týchto technológií, pričom študenti môžu získať skúsenosti s inováciami v odbore.
Elektromobilita
- Transformácia dopravy na elektromobilitu si vyžaduje budovanie novej infraštruktúry. SvF STU môže spolupracovať s mestom a súkromnými spoločnosťami na vývoji a implementácii riešení pre nabíjacie stanice a súvislú infraštruktúru.
Text, foto: Dipl.-Ing. Andrea Mišianiková, oddelenie projektov SvF